بیوتین (ویتامین H)

بیوتین که با نام ویتامین H نیز شناخته می شود، از ویتامین های محلول در آب بوده و در هنگام بروز مشکلات مختلف می تواند کاربرد های درمانی و یا مکملی داشته باشد. اگر بدن دچار کمبود بیوتین باشد، روزانه ۵ تا ۲۰ میلی گرم از این آمپول قابل تجویز است. تکثیر سلولی، تولید و تجزیه  اسید های آمینه، پروتئین و تنظیم قند خون بر عهده این ویتامین مهم می باشد. این ویتامین نقش بسزایی در داشتن مو هایی سالم و با طراوت دارد. شوره سر، خشکی پوست، موخوره، ریزش مو و مشکلات گوارش از قبیل یبوست می تواند از عوارض کمبود بیوتین در بدن باشد. برای جبران کمبود این ویتامین مهم، می توان از مزایا آمپول بیوتین بهره گرفت.  مقدار نیاز روزانه بدن هر انسان به این ویتامین برای افراد بالغ و بزرگ‌سال ۳۰ میکروگرم و برای نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال نیز ۲۵ میکروگرم است.

تنظیم نمودن سوخت‌ و ساز بدن :

آنزیم ‌های بسیاری برای یک عملکرد درست به این ویتامین نیاز دارند. آنزیم ‌ها نیز در سوخت و ساز کربوهیدرات ‌ها، چربی‌ ها و پروتئین ها نقش دارند.

سلامت ناخن ‌ها با ویتامین B7 :

ویتامین  H ناخن ‌ها را محکم کرده و از شکنندگی آن‌ ها جلوگیری می‌ نماید.

حفظ سلامت مو :

بیوتین نقش مؤثری در تکثیر سلولی دارد. بنابراین در رشد مو هم می تواند بسیار مؤثر باشد. همچنین با تأثیر روی آنزیم‌ های مربوط به پردازش پروتئین‌ هایی مثل کراتین، ضخامت و استحکام مو را موجب می شود.

اثرات کاهشی قند خون در افراد مبتلا به دیابت :

بیوتین در خون افراد دیابتی نسبت به افراد سالم تقریباً تراکم پایین‌تری داراست. ویتامین B7 نقشی بسیار مهم در تولید قند و تبدیل آن به انرژی ایفا می‌کند. در واقع بیوتین در حضور عناصری مانند کروم، روی و سایر مواد مغذی، باعث کاهش قند خون افرادی دیابتی خواهد شد.

کاهش دادن سطح کلسترول :

B7 متابولیسم چربی ‌ها در بدن را تنظیم کرده و بنابراین باعث کاهش کلسترول بد خون خواهد شد.

آمپول بیوتین

این آمپول درواقع حاوی نوعی ماده به نام بیوتین است که از ویتامین های گروه B بشمار می آید. تزریق آمپول بیوتین بهتر است در طول روز صورت پذیرد، زیرا مصرف ویتامین های گروه B انرژی زا بوده و ممکن است منجر به ایجاد اختلال در خواب گردد. عرضه و مصرف آمپول بیوتین معمولاً ۵ میلی گرم در هر بسته بندی بوده و در هر بسته ۶ عدد آمپول که حاوی ۵ میلی گرم بیوتین است، وجود دارد.مصرف و کاربرد آمپول بیوتین را نمی‌توان به‌ طور مداوم برای تقویت مو استفاده نمود. بعد از کاربرد آخرین آمپول بیوتین در دوره مشخص ‌شده توسط پزشک متخصص، باید چند ماه صبر کرده و سپس دوره جدید را شروع نمود. اگر به‌ صورت مداوم مصرف آمپول بیوتین صورت گیرد، مو ها به جذب مواد مغذی و تقویتی مقاوم خواهند شد. بنابراین باید از مصرف مداوم و خودسرانه دارو های تقویت مو خودداری نمود تا بتوان مو هایی زیبا داشت. بیوتین هم به شکل مکمل خوراکی و هم تزریقی وجود داشته و در مواردی مانند ریزش شدید مو، ایجاد شکستگی در ناخن ‌ها، ایجاد التهابات پوست در نوزادان، ایجاد دیابت و افسردگی متوسط و تقویت پوست برای حفظ زیبایی توصیه می شود.

زمان تزریق آمپول بیوتین

تمام ویتامین های B در افزایش انرژی نقش دارند. پس اگر مکملی مصرف می کنید که حاوی این گروه از ویتامین ها باشد، حتما آن را صبح و حتی ناشتا مصرف کنید. در مورد آمپول بیوتین باید بگوییم که بهترین زمان استفاده از آن اغلب صبح است. اگر این یا آمپول بانتانت را در شب تزریق کنید، افزایش انرژی حاصله ممکن است خواب شما را در شب مختل کند.

نحوه مصرف آمپول بیوتین

نخست باید این مطلب در نظر گرفته شود که مصرف این دارو باید طبق تجویز و دستور پزشک صورت گیرد. پزشک متخصص با در نظر گرفتن سن، جنس و نوع مشکل بیمار می تواند روش های مصرف متغیری را برای هر فرد تجویز نماید.

معمولاً مصرف این ویتامین برای درمان ریزش مو هفته‌ای یک بار تزریق و به مدت شش هفته، به بیمار توصیه می شود. البته برخی از پزشکان نیز دوره مصرف این دارو برای تأثیر در درمان را ۶ ماهه می دانند. بسته ‌های این دارو معمولاً ۶ عددی است و انواع آن از برند ها و شرکت ‌های داروسازی مختلف در بازار خرید و فروش دارو عرضه می گردد.

کاربرد و مصرف آمپول بیوتین هم در نوع خارجی و هم در نوع ایرانی صورت می پذیرد.  امروزه به دلیل کاهش آمپول بیوتین خارجی در بازار، بسیاری از افراد نگران هستند که با مصرف دارو ایرانی دچار عوارض و مشکلاتی شده و یا اینکه نوع ایرانی این دارو کیفیت و تأثیر نوع خارجی را نداشته باشد. اما لازم به ذکر است که ترکیبات انواع آمپول بیوتین ایرانی و خارجی کاملاً یکسان بوده و هر یک را به جای دیگری می‌توان استفاده نمود.

 بیوتین خارجی یا ایرانی؟

اگر می خواهید نظر مصرف کنندگان را بدانید باید بگوییم که آنها معتقدند تزریق بیوتین خارجی تاثیر بهتری روی بدن آنها دارد. یعنی کاهش ریزش مو، افزایش رشد مو و در مدت زمان کوتاه تری متوجه تاثیر آن می شوند. اما این یک موضوع کلی نیست. با استفاده از تزریق بیوتین ایرانی بسیاری از افراد به نتیجه مطلوب رسیده اند. در نهایت اگر بخواهیم با شما روراست باشیم باید بگوییم که رضایت مردم از استفاده از تزریق بیوتین خارجی بیشتر از ایرانی ها است.

تفاوت آمپول بیوتین ایرانی و خارجی آنقدر زیاد نیست که شما را در انتخاب آن ها بسیار حساس کند. اگر نیاز به تزریق بیوتین دارید، از هر چیزی که در دسترس شماست استفاده کنید. شاید بپرسید که چرا معمولاً باپانتین علاوه بر تزریق بیوتین تجویز می شود؟ باپانتین همان ویتامین B5 است. این ویتامین به تولید انرژی در بدن کمک می کند و علاوه بر آن مانند همه ویتامین های گروه B می تواند در بهبود رشد مو موثر باشد. مصرف اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5 به همراه آمپول بیوتین می تواند تاثیر بهتری در تقویت مو داشته باشد. به همین دلیل است که آمپول های بیوتین و بیپانتین معمولاً با هم تزریق می شوند.

عوارض آمپول بیوتین

هرچند B7 ویتامینی محلول در آب است و میزان اضافه اش از بدن دفع می‌ گردد، اما مصرف بیش ‌از حد مجاز آن مشکلاتی را در بدن ممکن است ایجاد نماید که عبارت اند از:

  • اسهال

افرادی که دوز بالای این ویتامین را مصرف می‌کنند، از گرفتگی عضلات شکمی و اسهال نیز ممکن است رنج ببرند. در این مواقع بهترین کار قطع مصرف آمپول بیوتین می باشد.

  • حالت تهوع

افرادی که مصرف این دارو با دوز بالا را دارند، معمولاً از حالت تهوع خفیف در ساعات اولیه مصرف شکایت دارند. این مسئله با گذر زمان به تدریج برطرف خواهد شد.

  • سقط جنین در دوران بارداری از عوارض کاربرد این دارو

زنان باردار از مصرف دوز بالای باید بیوتین خودداری کنند، زیرا این ویتامین خطر سقط جنین را ممکن است افزایش دهد. همیشه قبل از مصرف دارو در دوران بارداری حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *