شربت ایمیونس

شربت ایمیونس؛ داروی ایمیونس برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش ابتلا به بیماری‌های واگیردار و شایع تهیه شده است. این شربت حاوی املاح و ویتامین‌های مهمی است که نیازهای سلول‌های دفاعی شما را برای مبارزه با عفونت‌ها تأمین کرده و گاهی خود نیز در نابودی عوامل بیماری زا نقش دارند.

این دارو شامل آنتی‌اکسیدان‌های قوی بوده و در افراد با بیماری‌های مزمن مثل دیابت و بیماری‌های قلبی  _ عروقی، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌ها، بهبود بینایی، تقویت سیستم ایمنی، افزایش انرژی، افزایش اشتها و محافظت از سلول‌ها، بسیار مفید و موثر است.
بتاکاروتن، ال-کارنیتین، سلنیوم، روی و ویتامین‌های B12, B6, B1 از ترکیبات تشکیل‌دهنده ایمیونس است که همگی به حفظ سلامت کلی بدن و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن، کمک می‌کنند.

محتویات شربت ایمیونس

 • بتاکاروتن (β-Carotene):

بتاکاروتن نوعی آنتی‌اکسیدان است که در بدن پیش ساز ویتامین A به شمار می‌آید. بتاکاروتن سبب افزایش تولید گروهی از گلبول‌های سفید می‌شود و مانند سایر آنتی‌اکسیدان‌ها وظیفه مهار و مقابله با رادیکال‌های آزاد را دارد. رادیکال‌های آزاد ترکیبات شیمیایی هستند که توسط برخی از فعل و انفعالات شیمیایی درون بدن به وجود می‌آیند و موجب پیری و آسیب به سلول‌ها و بافت‌های بدن می‌شوند. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که با مصرف مواد غذایی غنی از آنتی‌ اکسیدان‌ها می‌توانیم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با این مولکول‌های آسیب‌رسان شویم. بهترین منابع غذایی بتاکاروتن شامل هویج، سیب زمینی، اسفناج، کلم و به‌ طور کلی سبزیجات تازه است و میزان دریافت روزانه آن در بدن می‌بایست بین 150 تا 180 میلی‌گرم باشد.

 • ال-کارنیتین (L-Carnitine):


ال-کارنیتین در بدن از ترکیب دو آمینواسید، لیزین و متیونین به وجود می‌آید. آمینو اسیدها مواد اولیه تشکیل‌دهنده پروتئین‌های موردنیاز بدن شما هستند. ال-کارنیتین نقش مهمی در بهبود روند تولید انرژی توسط بدن دارد. این ترکیب با تولید سلول‌های جدید و ترمیم سلول‌ها ضروری موجب حفظ سلامت عمومی بدن شما و پیشگیری از ابتلا به برخی از بیماری‌های قلبی و مغزی می‌شود. با این حال ساخت ال-کارنیتین در بدن بعضی از افراد به مقدار کافی صورت نمی‌گیرد در حالی که بدن روزانه به 500 تا 2000 میلی‌گرم از این مکمل آمینواسیدی نیاز دارد. منابع پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت‌، تخم مرغ و لبنیات غنی از ال-کارنیتین هستند.

 • روی (Zinc):


روی از منابع معدنی مهم مورد نیاز بدن است و کمبود آن در بروز انواع بیماری‌های مثل مشکلات مربوط به پروستات، ریزش مو، اختلالات نعوظی در آقایان و دیابت مؤثر است. علاوه بر این نقش روی در حمایت از گلبول‌های سفید واکنش‌های دیگر سیستم ایمنی بدن ثابت شده است و سبب حفظ و تقویت سلامت عمومی بدن می‌شود. منابع اصلی روی شامل گوشت قرمز، جگر گاو، عدس، زرده تخم مرغ و جوی دو سر است و میزان دریافت روزانه آن در بدن می‌بایست بین 10 تا 18 میلی‌گرم باشد.

 • سلنیوم (Selenium):

سلنیوم یکی دیگر از ترکیبات معدنی ضروری بدن به شمار می‌آید که کمبود آن با ابتلا به نوعی از بیماری خود ایمنی در تیروئید رابطه مستقیم دارد. علاوه بر این سلنیوم سبب تقویت تولید آنتی‌ اکسیدان‌های طبیعی بدن (که نقش آن‌ها پیش‌ تر ذکر شد) می‌شود. جگر، گردو، ماهی، میگو، تخمه آفتابگردان و سبوس برنج و گندم همگی از منابع اصلی این ماده معدنی مفید به شمار می‌آیند که میزان دریافت روزانه آن در بدن می‌بایست بین 60 تا 70 میکروگرم (معادل 0.06 تا 0.07 میلی‌گرم) باشد.

 • کولین (Choline):

کولین موجود در فرمولاسیون شربت ایمیونس یکی از مهم‌ترین ریز مغذی‌ها برای حفظ سلامت مغز است. کولین برای رشد و تقویت مغز یک ترکیب بسیار مفید است و در مراحل اولیه زندگی به تکامل نرمال مغز کمک می‌کند. زرده تخم مرغ، میگو، گوشت گاو، بادام زمینی، کلم، گل کلم و غلات مهم‌ترین منابع کولین هستند و حداکثر میزان دریافت روزانه آن در بدن می‌بایست 550 میلی‌گرم باشد.

 • سایر ترکیبات

نیکوتامید، بیوتین، دکسپانتنول، آهن، منگنز، روی، مس، منیزیم، پتاسیم، کرمیوم، کولین، بوتیلیتد هیدروکسی آنیزول، روغن پرتقال، روغن لیمو، کارامل نوع 3، سدیم سیترات، سیتریک اسید مونو هیدرات، سوکرالوز، سدیم کلراید، سدیم متیل پارابن، سدیم پروپیل پارابن، سوربیتول سولوشن 70%، زانتان گام، پروپیلن گلیکول، آکاسیا گام، سدیم لوریل سولفات و آب تصفیه شده از ترکیبات دیگر شربت ایمیونس هستند.

ویتامین‌های شربت شربت ایمیونس

 • ویتامین D3 یا کلسیفرول:

ویتامین D3 از مشتقات ویتامین D است که به‌ طور طبیعی در تماس با نور خورشید در پوست شما ساخته می‌شود. این ترکیب بعد از وارد شدن به جریان خون به جذب کلسیم و فسفر موجود در غذاهای هضم شده درون بدن شما، کمک می‌کند و به همین علت به آن کلسیفرول نیز گفته می‌شود. کمبود این ویتامین عوارض متعددی مثل کاهش قدرت دفاعی سیستم ایمنی، افزایش شانس ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ام اس، انواع عفونت‌ها، دیابت و… می‌شود. تخم مرغ، شیر، جگر گوسفند و انواع ماهی‌ از منابع مفید این ویتامین هستند. متأسفانه کمبود این ویتامین در ایران بسیار شایع است درحالی که میزان دریافت روزانه آن می‌بایست 20 میکروگرم در روز است.

 • ویتامین‌های گروه B شامل B12, B6, B1:

ویتامین‌های گروه B موجب افزایش تولید گلبول‌های سفید و مولکول‌هایی دیگری می‌شوند که وظیفه محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها مختلفی مثل اختلالات قلب، اعصاب و دستگاه گوارش را دارند.

 •  ویتامین B1 یا تیامین

نقش بزرگی در سلامت سیستم عصبی بدن دارد. این ویتامین به‌ طور ویژه در گندم، نان، نخود، لوبیا، آجیل و بسیاری از سبزیجات وجود دارد و میزان دریافت آن به‌ طور روزانه می‌بایست 1.2 میلی‌گرم باشد.

 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین

نقش مهمی در سوخت‌ و ساز بدن، عملکرد سیستم عصبی و بینایی دارد. این ویتامین به‌ طور فراوان در گوشت قرمز، بوقلمون، پسته، لوبیا، آووکادو نخود وجود دارد و میزان دریافت آن به‌ طور روزانه می‌بایست 1.5 میلی‌گرم باشد.

 •  ویتامین B12 یا کوبالامین

نقش اساسی در تولید گلبول‌های قرمز دارد و کمبود آن به‌ طور مستقیم با کم‌ خونی ارتباط دارد. علاوه بر این ویتامین B12 موجب تقویت سیستم ایمنی و افزایش رشد در کودکان می‌شود. منابع اصلی این ویتامین به ترتیب انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات هستند و میزان دریافت روزانه آن در بدن می‌بایست بین 25 تا 100 میلی‌گرم باشد.

ترکیبات شربت ایمیونس:

عنوان مقدار
Vitamin D3 200 IU
Betacarotene 1.5 mg
Vitamin B1 3 mg
Vitamin B6 1.5 mg
Vitamin B12 1.8 mcg
Nicotinamide B.P 15 mg
Biotin U.S.P 60 mcg
Dexpanthenol 3 mg
Iron 8 mg
Zinc 7 mg
Manganese 1 mg
Copper 0.6 mg
Selenium 40 mcg
Magnesium 20 mg
Iodine 50 mcg
Chromium 8 mcg
Choline Bitarate 10 mg
L-Carnitine Tartrat 5 mg

​​​​​

خواص و ویژگی های شربت ایمیونس

 • تقویت فعالیت‌های آنتی‌اکسیدان‌ها
 • تقویت سیستم ایمنی در برابر عفونت‌ها و آلودگی‌های محیطی
 • مناسب برای کودکان به واسطه نداشتن نمک، مخمر، لاکتوز و رنگ‌های مصنوعی
 • افزایش سلامت عمومی بدن به واسطه دارا بودن ویتامین‌ها و ریز مغذی‌های مفید
 • افزایش اشتها و سطح انرژی

مصرف شربت ایمیونس در کودكان

تجویز شربت ایمیونس برای کودكان دو هدف مهم را دنبال می‌کند. اول تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بدن کودک در مقابل بیماری‌ها است و دوم افزایش اشتها در کودکانی که در دریافت غذا دچار مشکل هستند.

شربت ایمیونس برای تقویت فرزندان ما به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی نیز بسیار تاثیرگذار است. اما مصرف این شربت برای کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی‌شود. مگر اینکه توسط پزشک متخصص اطفال تجویز شده باشد.

برای کودکان مصرف روزی دو بار و هر بار نصف تا یک قاشق مرباخوری (۲.۵ تا ۵ میلی لیتر) از ایمیونس کافی است.

مصرف شربت ایمیونس در بارداری

اگر جزو زنان باردار هستید باید قبل از مصرف شربت ایمیونس هم دوران بارداری و هم شیردهی با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن این مکمل موجب برخی حساسیت‌های غذایی در شما شود. علاوه بر این دریافت بیش از حد برخی ترکیبات موجود در این مکمل، ممکن است برای نوزاد مشکل ایجاد کند. به‌ طور کلی مصرف شربت ایمیونس بدون اجازه پزشک در دوران بارداری ممنوع است.

نحوه مصرف ایمیونس

تجویز مطابق دستور پزشک و یا به صورت :

کودکان : ۱/۲ تا ۱ قاشق مرباخوری پر (۲/۵ تا ۵ میلی لیتر ) ۲ بار در روز
بزرگسالان : ۱ تا ۲ قاشق مرباخوری پر ( ۵ تا ۱۰ میلی لیتر ) ۲ بار در روز

عوارض شربت ایمیونس  

 • واکنش های آلرژیک

از عوارض شربت ایمیونس می توان به بروز علائم آلرژی مانند تنگی نفس و مشکلات پوستی مانند کهیر اشاره کرد.

 • مشکلات گوارشی

حالت تهوع، درد معده، اسهال و استفراغ مشکلات گوارشی هستند که ممکن است هنگام مصرف شربت با آن ها موجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *