شربت  استئو جویس

شربت  استئو جویس حاوی کلسیم، منیزیم، روی ویتامین می باشد. مجموع ترکیبات موجود در این مکمل در حفظ سلامت استخوان ها، رشد استخوان ها، افزایش تراکم استخوان و افزایش استحکام استخوان ها و دندان ها نقش چشمگیری دارند. این محصول برای کودکان بالای یک سال، نوجوانان و بزرگسالان قابل استفاده است.

کلسیم 

بدن انسان به کلسیم بیشتری نسبت به سایر مواد معدنی، نیاز دارد. بدن یک فرد بالغ دارای ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم می باشد. حداقل ۹۹% کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها یافت می شود و باعث افزایش استحکام و سختی آنها می گردد. باقیمانده ۱% کلسیم بدن در خون، عضلات و اعصاب یافت می شود و نقش مهمی را در تنظیم عملکرد فیزیولوژیکی بدن ایفا می کند.
کلسیم در بدن به صورت ترکیبات متنوع مانند کربنات کلسیم، فسفات کلسیم، فلورید کلسیم و سولفات کلسیم دیده می شود. میزان زیاد چربی، اسید اگزالیک و اسید فیتیک موجود در غذا می تواند مانع از جذب مناسب کلسیم در بدن گردد.

جذب کلسیم همچنین می تواند وابسته به سلامت معده ها و روده ها و دریافت میزان کافی ویتامین های C,D,B12 و فسفر باشد. کلسیم جهت تکامل مناسب استخوانها و دندان مورد نیاز است. کلسیم برای انجام عملکرد صحیح قلب و فعالیت عضلانی مورد نیاز می باشد و به عملکرد انعقاد خون و تحریک آنزیم هایی که در عملکرد گوارشی نقش دارند کمک می کند.

کلسیم جهت رشد مناسب جنین، سلامت طبیعی مادر طی دوران بارداری و شیردهی و ترشح شیر مادر مورد نیاز است. کلسیم موجب تسریع مراحل ترمیم و کنترل مکانیسم هدایت در بافتهای عصبی شده در نتیجه انتقال پیام سریعتر انجام می گیرد. کلسیم در استفاده مناسب فسفر و ویتامینهای D,C,A موثر بوده و افرادی که دچار کمبود کلسیم می باشند، رنگ پریده به نظر می رسند، زود خسته می شوند و تنبل می باشند.

کمبود کلسیم:
کمبود کلسیم باعث ایجاد تغییرات در استخوان ها و عضلات می گردد. افرادی که دچار کمبود کلسیم می باشند، نسبت به سرمای هوا حساس تر هستند . زودتر عصبی می گردند و از اختلالات ذهنی رنج می برند. عرق اطراف سر حتی در هوای سرد، مهمترین علامت کمبود کلسیم در تمامی سنین می باشد. کمبود کلسیم می تواند باعث ایجاد خلل و فرج در استخوان، شکننده شدن استخوانها، تخریب دندان ها، تحریک قلب، کرامپ های عضلانی، بی خوابی و تحریک پذیری گردد.

کودکانی که از مادران دچار کمبود کلسیم متولد می شوند، معمولا از کمبود کلسیم رنج می برند. در اینگونه کودکان کمبود کلسیم، در صورت عدم دریافت کلسیم، پروتئین ها،مواد معدنی و ویتامین ها به صورت شیر، میوه های تازه و سبزیجات، وخیم تر می گردد. کمبود کلسیم باعث کاهش اشتها می گردد و در صورتی که به اجبار غذا داده شوند، ممکن است موجب خروج تمامی غذا و شیر گردد.

در کودکانی که دچار کمبود کلسیم می باشند دندان به سختی و کم در آمده و این افراد دارای گردن و سرهای بزرگ هستند.

کمبود کلسیم باعث کاهش مقاومت بدن در کودکان شده و این کودکان به راحتی در معرض عفونت های گوارشی و تنفسی قرار می گیرند.
کمبود کلسیم در دختران جوان باعث ایجاد تأخیر در بلوغ جنسی، قاعدگی نامنظم، خونریزی زیاد، درد شکمی، آنمی و کاهش وضعیت دفاعی بدن در مقابل عفونت ها می گردد. در موارد دریافت میزان ناکافی کلسیم طی بارداری، تکامل جنین با کاهش ذخیره کلسیم از استخوان ها ادامه می یابد ولی این مادران همیشه از زایمان سخت رنج می برند.
خونریزی، کاهش شیر مادر، کاهش حافظه و طولانی شدن مدت زمان بارداری معمولترین علایم کمبود کلسیم بعد از تولد کودک می باشند.

منیزیم

منیزیم ضمن کمک به تشکیل کریستال‌های استخوانی و افزایش جذب کلسیم در بدن، برای حفظ سلامت استخوان‌ها ضروری است، به همین دلیل کمبود منیزیم یکی از عوامل کاهش رشد استخوان‌ها در کودکی و پوکی استخوان در بزرگسالی به‌ شمار می‌رود. چندین مطالعه اثرات مثبتی بین دریافت منیزیم و افزایش تراکم توده استخوانی نشان داده اند.

کمبود منیزیم و سلامت استخوان ها :

کمبود منیزیم به سرعت منجر به هیپومنیزیمی می‌شود که تا حدی از طریق حرکت سطحی منیزیم از استخوان ایجاد می‌شود. علاوه بر این، کریستالهای تازه تشکیل شده آپاتیت در حیوانات با کمبود منیزیم نسبت به گروه کنترل بزرگتر و ساختار ضعیفتری دارند و این بر سفتی استخوان تأثیر می‌گذارد.
همچنین باید به خاطر داشت که مصرف کم منیزیم باعث تأخیر در تمایز غضروف و استخوان و همچنین کلسیفیکاسیون ماتریکس (رسوب کاسیم در بافت ماتریکس استخوان) می‌شود. در کمبود آزمایشی منیزیم در جوندگان، کاهش تشکیل استخوان تا حدی به دلیل کاهش فعالیت استئوبلاستی است. بر این اساس، تعداد استئوبلاست‌ها کاهش می‌یابد و سطح دو مارکر عملکرد استئوبلاست، یعنی آلکالین فسفاتاز و استئوکلسین کاهش می‌یابد. علاوه بر این، افزایش تعداد استئوکلاست‌ها توصیف شده است.

روی (زینک)

میزان نیاز بدن به عنصر روی کم می باشد، ولی تأثیر آن در رشد و حفظ سلامتی بدن حتی در دوران قبل از تولد قابل توجه است،.روی در میزان کم در تمامی بافت ها وجود دارد. میزان روی استخوانها، دندان و لوزالمعده کمی بیشتر از سایر بافتهای بدن می باشد.
روی یک عنصر سفید – آبی رنگ و فلزی بوده و در بدن اغلب، به صورت ترکیب با سایر اجزا تشکیل دهنده بدن انسان دیده می شود. میزان جذب روی در بدن به وسیله فیبرها، کلسیم، مس، فیتات و فسفات به دفعات کاهش می یابد. بر خلاف آن اسیدهای آمینه و پپتیدها، باعث افزایش میزان جذب روی در بدن می گردند. حدود 99 درصد کل روی بدن در سلول ها وجود داشته و مابقی آن در پلاسما و مایع خارج سلولی یافت می شود. دفع روی اکثرا از طریق ترشحات لوزالمعده و روده انجام می گیرد. روی جهت حفظ سلامت پوست، مو، بهبود ترمیم زخمها و بارداریهای موفق مورد نیاز می باشد. روی نقش حیاتی در حفاظت از بدن در برابر بیماریها و عفونت ایفا می نماید.

همچنین روی جهت انتقال ویتامین A به شبکیه مورد نیاز می باشد.از گذشته تا کنون ثابت شده است که رشد و بلوغ جنسی بدن در کنار عوامل دیگر وابسته به روی می باشد. روی باعث تسریع بهبود زخم های مزمن و دیگر زخمها می گردد. بیمارانی که دارای میزان کم روی در پلاسما می باشند، هفته ها تحت درمان با کورتیکواستروئیدها قرار می گیرند. به نظر می رسد که مصرف روی در درمان آکنه در بیماران نیز تأثیر داشته باشد.ثابت شده است که روی در درمان ادم نیز نقش دارد. مصرف مکملهای غذایی حاوی روی در بسیاری از افراد با مشکلات پوستی، سودمند واقع شده است. مصرف روی در مواردی چون بزرگ شدن غده پروستات می تواند کمک کننده باشد. روزانه حدود ۳۰ میلی گرم روی جهت درمان این اختلالات بایستی مورد استفاده قرار گیرد. گزارش شده است کمبود روی در رژیم غذایی باعث ایجاد آنمی، تأخیر در رشد و تأخیر در بلوغ جنسی می گردد. وجود لکه های سفید بر روی ناخنها، نشانگر عدم جذب مناسب روی موجود در رژیم غذایی می باشد. مصرف مولتی ویتامین حاوی روی می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

ویتامین D3

با افزایش جذب کلسیم در روده‌ها و کاهش دفع از کلیه‌ها، برای رشد و استحکام استخوان‌ها ضروری است. کمبود ویتامین D3  در بدن منجر به تاخیر در درآمدن دندان‌ها، تعویق در راه رفتن کودکان و تغییر شکل لگن در دختران می‌شود. بیماری  راشیتیسم  یا نرمی استخوان  موجب خمیدگی، رشد ناقص و افزایش خطر شکستن استخوان‌ها در نوزادان و کودکان می‌شود. علت اصلی بیماری راشیتیسم کمبود ویتامین D3 و کلسیم می‌باشد. کمبود ویتامین D3 در بزرگسالی باعث ضعف و شکنندگی استخوان‌ها شده و احتمال بروز استئوپروز (پوکی استخوان) را افزایش می‌دهد. به‌ همین دلیل مکمل یاری با کلسیم و D3 منجر به افزایش توده استخوانی، کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی می‌شود.

ترکیبات (به ازای 7.5 ميلی ليتر):

عنوان مقدار نیاز روزانه
Calcium
375 mg
47 %
Magnesium
75 mg
20 %
Zinc
6.8 mg
68 %
Vitamin D (1.600 IU)
15 µg
300 %

موارد مصرف شربت استئو جویس

  • جایگزینی مناسب برای قرص و کپسول‌های کلسیمی در کودکان و افرادی که دچار مشکلات بلع هستند از جمله: سالمندان
  • جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش خطر شکستگی‌های استخوانی در بزرگسالان و سالمندان
  • کمک به رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها
  • تقویت عملکرد عضلات و مفاصل بدن
  •  افزایش رشد قدی در کودکان
  • جلوگیری از بروز بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان

روش مصرف شربت استئو جویس

کودکان 1 تا 7 سال : روزانه 1 قاشق مرباخوری (5 سی سی)
کودکان 7 تا 13 سال : 1 قاشق مرباخوری (5 سی سی) 2 بار در روز
افراد 13 سال به بالا : 1 قاشق مرباخوری (5 سی سی) 3 بار در روز

تداخلات دارویی شربت استئو جویس

پنی سیلامین: روی می تواند جذب و عملکرد پنی سیلامین را کاهش دهد. پنی سیلامین دارویی است که برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. برای به حداقل رساندن این تداخل دارویی، افراد باید حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف پنی سیلامین مکمل های روی را مصرف کنند.

آنتی بیوتیک ­ها: هر دو آنتی بیوتیک کینولون و آنتی بیوتیک ­های تتراسایکلین با مصرف روی در دستگاه گوارش در تعامل هستند و مانع از جذب می­ شوند. توصیه می­ شود آنتی بیوتیک را حداقل 2 ساعت قبل و یا 4-6 ساعت پس از مصرف مکمل روی، استفاده نماید.

داروهای مدر: دیورتیک­ های تیازیدی مانند کلرالدولون و هیدروکلروتیازید میزان دفع ادرار را تا 60 درصد افزایش می دهند. استفاده طولانی مدت از دیورتیک ­های تیازیدی باعث کاهش سطح روی در بدن  می شود ، بنابراین افرادی که طولانی مدت از این داروها استفاده می نمایند سطح روی بدن خود را مرتب چک کنند تا بدن آنها با کمبود روی مواجه نگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *