کپسول روشن کننده پیگمنتا؛ مکمل گلوتاتیون پیگمنتا علاوه بر گلوتاتیون حاوی ویتامین های سی و ایی، آنتی اکسیدان های قدرتمند آلفا لیپوئیک اسید و عصاره هسته انگور است. مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها که می توانند با تیرگی پوست در اثر در مجاور نور آفتاب بودن مقابله کنند.

گلوتاتیون :

گلوتاتیون یک تری پپتید است که از آمینو اسیدهای گلایسین، سیستئین و گلوتامیک اسید ساخته می شود. این ماده به طور طبیعی در کبد ساخته می شود و با غلظت 10 میلی مول بر لیتر در کبد وجود دارد. اما با افزایش سن و به دنبال آن افزایش استرس اکسیداتیو روند ساخت آن کند و سطح موجود آن در بافت ها کم می شود. گلوتاتیون در بسیاری از فرایندهای بدن از جمله ساخت و ترمیم بافت، تولید مواد شیمیایی و پروتئین مورد نیاز بدن و تقویت سیستم ایمنی نقش دارد.

گلوتاتیون یا همان GSH تقریباً در هر سلول از بدن انسان یافت می شود ، بیشترین غلظت آن در کبد است، بطوریکه وجود آن در روند سم زدایی بدن و در سیستم دفاعی طبیعی بدن حیاتی است. باکتری ها ، ویروس ها ، تشعشعات ، سمیت فلزات سنگین ، داروهای خاص و حتی روند طبیعی پیری می توانند باعث آسیب دیدن سلول های سالم توسط رادیکال های آزاد شده و گلوتاتیون سلولی را تخلیه کنند.

 دو فرم دارد؛

کپسول روشن کننده پیگمنتا؛ فرم کاهش یافته که به ال گلوتاتیون یا GSH شهرت دارد و فرم فعال است و فرم اکسید شده آن که به GSSG شهرت دارد و فرم غیر فعال است. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم و قدرتمند در بدن انسان است که مطالعات نشان داده است که بسیار ماده ی امیدوار کننده ای برای روشن شدن پوست درگیر با هایپرپیگمنتیشن (تولید غیر طبیعی ملانین) و همچنین افزایش رطوبت پوست و کم کردن نشانه های پیر پوستی است.

هنگامی که تجمع رادیکال های آزاد بیش از توانایی بدن در خنثی سازی و از بین بردن آنها باشد، استرس اکسیداتیو رخ می دهد. عملکرد اصلی گلوتاتیون کاهش این استرس اکسیداتیو، محافظت از سلول ها، میتوکندری و سایر اندام ها است. GSH همچنین باعث تقویت روند بکارگیری و بازیافت دیگر آنتی اکسیدان های درون سلول می شود. ویتامین هایی مانند ویتامین سی، ویتامین ایی و آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید (ALA).

آلفا لیپوئیک اسید:

در مکمل پیگمنتا هدف از وجود ALA بازسازی سایر آنتی اکسیدان ها مانند گلوتاتیون، ویتامین ایی، ویتامین سی و حتی کیوتن Q10 است. ALA می تواند ویتامین ایی را که اکسید شده به طور غیر مستقیم بازسازی یا بازیافت کند و همچنین اسکوربیک اسید را از فرم دهایدرواسکوربیک اسید بازیافت نماید. ALA به طور مستقیم یا غیر مستقیم می توان یون فلزات سنگین و سمی که وارد بدن می شوند را شلات کند تا بی اثر و قابل دفع شوند و نتوانند به بافت های بدن آسیب برسانند. این مقوله شلات نمودن فلزات به طور غیر مستقیم روی توان افزایش گلوتاتیون درون سلولی اثر دارد چون گلوتاتیون خود نیز یک شلات کننده یون های فلزات سمی است پس ALA پیش مرگ GSH می شود تا سطح گلوتاتیون بالا بماند.

زمانیکه GSH در سلول های بدن گشت زنی می کند و رادیکال های آزاد را خنثی می کند به فرم اکسید شده و غیر فعال خودش تبدیل می شود. مکانیسم عمل آن برای روشن شدن پوست و کاهش تولید ملانین در پوست توسط مهار آنزیم فعالیت تیروزیناز، مهار فعال سازی مسیر فئوملانین و مهار گونه های فعال اکسیژن (ROS – رادیکال های آزاد اکسیژن) پس از قرار گیری در معرض نور آفتاب است.

فئوملانین:

سه نوع ملانین وجود دارد که یکی از آنها فئوملانین (Pheomelanin) است که تا حد زیادی مسئول رنگ قرمز – قهوه ای پوست و رنگ قرمز مو و حتی رنگ کک و مک است. در مراحل دوگانه اولیه تشکیل ملانین، آنزیم تیروزیناز مهمترین آنزیم است که طی مراحلی ترکیبی بنام ال دوپاکینون را تشکیل میدهد. به دنیال تشکیل ال دوپاکینون دو مسیر در راستای سنتز ملانین وجود خواهد داشت که اولی مسیر سنتز ائوملانین است و دومی مسیر سنتز فئوملانین خواهد بود. مسیر دوم زمانی است که ال دوپاکینون در مجاورت آمینو اسیدهای سیستئین و گلوتاتیون قرار بگیرد که منجر به سنتز فئوملانین می شود.

ذخیره سلولی اصلی سیستئین، مولکول گلوتاتیون است که مهمترین آنتی اکسیدان سلولی نیز است. این احتمال وجود دارد که سنتز فئوملانین ذخایر گلوتاتیون را تخلیه کند، که می تواند ملانوسیت ها (سلول تولیدکننده رنگدانه در پوست) را در معرض آسیب اکسیداتیو و سرطان زایی قرار دهد. با این فرضیه می توان نتیجه گرفت که این وجود فئوملانین نیست که سرطان زاست، بلکه عدم وجود گلوتاتیون است (که سنتز فئوملانین آن را ممکن می سازد) که امکان آسیب اکسیداتیو و سرطان را ممکن می سازد.

عصاره دانه انگور:

عصاره دانه انگور ( Grape Seed Extract) با استحکام بخشیدن به غشاء سلولها سبب حفظ ساختار طبیعی سلول های Epithelium می شود. روغن دانه انگور که سرشار از آنتی اکسیدان می باشد با از بین بردن رادیکال های آزاد، کاهش اثرات مخرب ناشی از نور آفتاب و همچنین با دارا بودن اثر قابض (Astringent) سبب تقویت، استحکام و بهبود ساختار پوست آسیب دیده می گردد.

ویتامینE :

ویتامین E به عنوان ویتامین پوست شناخته شده است و به واسطه خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی که دارد، مشکلات پوست را بهبود می‌بخشد. امروزه ویتامین ای به دلیل خواص مرطوب کننده و تغذیه کننده پوست بسیار کاربرد دارد. همچنین با خواص آنتی اکسیدانی از پوست در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد مقابله نموده و سبب غیرفعال سازی آنها می‌شود.

ویتامین C:

یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بوده که در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد مقابله نموده و سبب غیرفعال سازی آنها شده و از تاثیر مخرب آنها بر روی سلول‌های پوستی جلوگیری به عمل می‌آورد. ویتامین ث با فعال سازی سنتز رشته‌های کلاژن سبب افزایش استحکام ساختار پوست شده و خاصیت انعطاف پذیری آن را افزایش می‌دهد و علاوه بر کاهش چین و چروک‌های سطحی، افزایش الاستیسیته، قوام، مقاومت و انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از افتادگی و شل شدن آن، با افزایش تجدید ساختار سلول‌های پوست سبب محافظت در برابر  آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا و پرتوهای مضر نور خورشید شده و با کاهش تولید رنگدانه‌های پوستی در کاهش لک‌های تیره و کمک به روشن نمودن پوست تاثیر بسزایی دارد.

ترکیبات کپسول پیگمنتا  (به ازای 2 کپسول) :

                             عنوان                                 مقدار        نیاز روزانه 
ال گلوتاتیون (L-Glutathione) 500 mg *
ویتامین سی (Vitamin C) 100 mg 111 %
ویتامین ای (Vitamin E) 100 IU 294 %
آلفا لیپوئیک اسید (Alpha-Lipoic Acid) 100 mg *
عصاره هسته انگور (Grape Seed Extract) 50 mg *

*نیاز مصرف روزانه از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است.

g = گرم  /  mg = میلی گرم  /  µg یا mcg = میکروگرم  /  IU = واحد بین المللی

موارد مصرف روشن کننده پیگمنتا

 • کمک به روشن نمودن پوست
 • کاهش چین و چروک
 • کمک به رفع لک های تیره و جای جوش
 • کمک به محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از اکسیداسیون سلولی

دوره درمان مکمل گلوتاتیون

توصیه می شود با توجه به اثر بخشی تدریجی این مکمل، مصرف مکمل پیگمنتا را حداقل برای زمان 12 هفته برنامه ریزی نمایید اگرچه می توانید این زمان را به دلخواه افزایش دهید و تا 24 هفته نیز مصرف را ادامه دهید. به این صورت که شما باید روزانه حداقل 400 میلی گرم گلوتاتیون معادل دو عدد کپسول مصرف نمایید. در حالت مصرف روزانه دو قرص برای 12 هفته شما به 6 بسته پیگمنتا نیاز خواهید داشت.

موارد منع مصرف

 • کپسول روشن کننده پیگمنتا در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی، کلیوی، دیابت، خون، فشار خون بالا یا پایین، افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند با مشورت و تحت نظر پزشک مصرف شود.
 • در صورت مصرف برخی داروها از جمله ضد پلاکت، ضد انعقاد و رقیق کننده خون، قبل از مصرف فرآورده با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
 • در صورت بروز حساسیت، مصرف فرآورده را قطع نموده و با پزشک مشورت نمایید.
 • دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف فرآورده مجاز نمی‌باشد.

عوارض جانبی احتمالی 

عوارض جانبی معمولا به ندرت دیده می‌شود. مصرف طولانی مدت و بیشتر از میزان توصیه شده این فرآورده ممکن است عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد. در صورت ادامه یا بدتر شدن عوارض با پزشک مشورت نمایید.

 • واکنش های آلرژیک پوستی چون کهیر، راش، خارش و پوسته پوشته شدن.
 • عوارض گوارشی از جمله اسهال، تهوع، استفراغ، نفخ و کرامپ شکمی، زخم گوارشی و سایر عوارض.
 • عوارض خونی چون افزایش ریسک خونریزی به خصوص در افراد دریافت کننده داروهای رقیق کننده خون و ضد پلاکت.
 • افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه بخصوص در افراد مستعد.
 • سرگیجه، سردرد، افزایش فشار خون، کاهش قند خون بخصوص در افراد دیابتی و مصرف کننده انسولین و داروهای خوراکی کاهنده قند خون.
 • عوارض تنفسی و قلبی عروقی بخصوص برای افراد مستعد و دارای بیماری های تنفسی و قلبی.

تداخل های دارویی :

کپسول روشن کننده پیگمنتا به دلیل تداخل فرآورده با برخی داروها از جمله ضد پلاکت و رقیق کننده خون مثل وارفارین، آسپیرین، کاهنده چربی خون از قبیل استاتنی ها، شیمی درمانی، میدازولام، انسولین و داروهای کاهنده قند خون، در صورت مصرف همزمان با پزشک یا داروساز مشورت شود.

فراورده ممکن است باعث کاهش کاذب میزان کلسترول HDL در آزمایش خون شود.

در صورت وجود سنگ‌های کلیوی کلسیمی و اگزالوریا با احتیاط مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *