قرص پرفکتیل پلاتینیوم

پرفکتیل پلاتینوم؛ زیبایی پوست صورت و داشتن موهایی درخشان همواره مورد توجه افراد مختلف قرار دارد. قرص پرفکتیل پلاتینیوم یکی از داروهایی است که برای داشتن پوست و مو و ناخن هایی سالم مورد استفاده قرار می گیرد.

همه افراد ممکن است در دوره های زمانی خاص یا با افزایش سن در معرض تغییراتی مانند ریزش و نازک شدن موها قرار بگیرند. آکادمی پوست آمریکا ریزش روزانه 50-100 تار مو را طبیعی تلقی می کند ریزش موی بیشتر از این مقدار می تواند نگران کننده باشد. تغذیه ناکافی و محدود از نظر مواد مغذی، تغییرات هورمونی، اختلال در خون رسانی به فولیکول مو، استرس و آلودگی هوا از جمله عواملی هستند که باعث ضعیف شدن، نازک شدن و در نهایت ریزش موها می شوند. از آنجایی که موها برای حفظ استحکام و ضخامت خود به ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی در دوران های مختلف چرخه رشد خود نیاز دارند بهترین راه پیشگیری از ریزش و نازک شدن موها تغذیه متعادل و غنی از ترکیبات اثر گذار در تقویت مو می باشد. در این مورد مکمل های تقویت پوست و مو می توانند اثرات مثبتی داشته ب

اشند.

کلاژن یکی از مهم ترین پروتئین های ساختاری موجود در ساختمان پوست، مو و ناخن می باشد. قرص پرفکتیل پلاتینوم حاوی کلاژن دریایی می باشد. این فرم از کلاژن به صورت اختصاصی موجب افزایش قابل توجه در ساخت کلاژن و در نتیجه بازسازی پوست می گردد. کلاژن دریایی که از منابعی مانند ماهی تهیه می شود به خوبی جذب شده و با اثرگذاری بالا، فرآیند پیری پوست را متوقف کرده و باعث استحکام پوست می گردد. همچنین کلاژن می تواند به صورت آنتی اکسیدان می تواند عمل کرده و موجب دفع رادیکال های آزاد شود، این خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند سفید شدن مو را به تاخیر بیندازد.

 روغن دانه انگور سیاه (Black Currant Seed Oil):

روغن دانه انگور سیاه به دلیل دارا بودن اسید های چرب ضروری به نام گاما-لینولنیک اسید (GLA) و ماده شیمیایی به نام آنتوسیانین که دارای اثرات آنتی اکسیدانی است، از پیری زودرس پوست جلوگیری کرده و سبب کاهش تشکیل چروک های زودرس می شود.

 عصاره پوست درخت کاج (Pine Bark Extract):

عصاره پوست درخت کاج حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی بسیار قوی می باشد که سبب حفظ رطوبت و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و محافظت پروتئین های ساختاری (کلاژن و الاستین) پوست در برابر تخریب های محیطی می گردد.

 عصاره دانه انگور (Grape Seed Extract):

عصاره ی دانه انگور آنتی اکسیدان قوی بوده و ازتخریب کلاژن و الاستین و هیالورونیک اسید موجود در پوست جلوگیری می کند و پوست را در برابر اثرات مضر نور خورشید محافظت می کند. همچنین موجب شفافیت، لطافت و حفظ رطوبت پوست می شود. روغن استخراج شده از دانه های انگور حاوی اسید لینولئیک هستند، از آنجا که این اسید چرب به طور طبیعی در بدن سنتز نمی شود کمبود آن می تواند در ریزش مو و خشکی پوست منجر شود.

 کوآنزیم (Co-Enzyme Q10):

کوآنزیم Q10 آنتی اکسیداتی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود اما تحقیقات نشان می دهند که با افزایش سن سطح کوآنزیم Q10 کاهش می یابد.
کوآنزیم Q10 با تحریک سنتز کلاژن و الاستین در پوست سبب افزایش استحکام و تقویت خاصیت ارتجاعی پوست می شود. این ریز مغذی با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، عوامل مهاجم به سلول های پوست را خنثی کرده و روند پیروی را کند می کند.

 عصاره چای سبز (Green Tea Extract):

عصاره چای سبز از پرکاربردترین عصاره های گیاهی می باشد که از بروز علائم پیری پوست مانند چروک های ریز تا عمیق و ایجاد لکه های پوستی جلوگیری می کند و سبب حفظ و تقویت سلامت پوست می گردد. کاتچین موجود در چای سبز می تواند از ریزش موی هورمونی نیز جلوگیری کند.

 ال-سیستئین (L-Cystine):

سیستئین از لحاظ شیمیایی جزو آمینواسید ها طبقه بندی می شود. آمینه اسید ها اجزای تشکیل دهنده ی پروتئین ها هستند و سیستئین به دلیل ساختار خود، و توانایی ایجاد پیوند های دی سولفیدی نقش بسیار مهمی در ساختار پروتئین های تشکیل دهنده مو دارد. از آنجا که کلاژن و الاستین از جنس پروتئین بوده و از مهم ترین اجزای ساختاری پوست، مو و ناخن هستند، مصرف سیستئین می تواند در سلامت و افزایش رشد مو و ناخن نقش داشته باشد.

 روی (Zinc):

این ماده معدنی برای سنتز پروتئین و تقسیم سلولی، دو فرایند مورد نیاز برای رشد مو، ضروری است. به همین ترتیب، کمبود روی ممکن است باعث ریزش مو شود که با مصرف مکمل روی بر طرف می شود. همچنین روی از جمله مواد معدنی است که نقش به سزایی در کلاژن سازی، بهبود زخم و بهبود علائم آکنه دارد. در نتیجه در سلامت و تقویت پوست، مو و ناخن اهمیت دارد و از خشکی و شکنندگی آن ها جلوگیری می‌کند.

سیلیکون (Silicone):

سیلیکون در تمام بافت های پیوندی از جمله ناخن، مو و پوست وجود دارد و در تشکیل کلاژن نقش دارد. کلاژن به عنوان چارچوب ساختاری برای پوست عمل می کند و باعث حفظ رطوبت پوست نیز می شود. سیلیکون با خاصیت مولکولی منحصر به فرد، نقش های متفاوتی در سلامت پوست ایفا می کند، از طرفی باعث انتقال بهتر مواد موثره ی موجود در محصول به سلول های پوستی گشته و از طرف دیگر، با ایجاد لایه ای محافظ روی پوست، هم به از دست رفتن آب و رطوبت پوست جلوگیری می نماید و هم اجازه ی نفوذ عوامل بیگانه و آسیب رسان را به ساختمان پوست نخواهد داد. همچنین این ترکیب برای تقویت و جلوگیری از کم پشت شدن مو و پیشگیری از شکنندگی ناخن اهمیت دارد.

 آهن (iron):

آهن جز اصلی ترین ترکیبات لازم برای حفظ سلامت پوست، مو و استحکام ناخن است. همچنین در سنتز DNA به ویژه در سلول های مو نقش دارد. در زمان فقر آهن،‌ بدن نمی‌‌تواند هموگلوبین مورد نیاز را تولید کند و در نتیجه اکسیژن کافی برای رشد و ترمیم سلول‌‌ها‌ی بدن از جمله سلول‌‌ها‌ی تحریک کننده رشد مو فراهم نمی شود. ریزش مو یکی از عوارض کم خونی ناشی از فقر آهن است که با دریافت مکمل آهن برطرف می شود.

آلفا لیپوئیک اسید (Alpha Lipoic Acid):

آلفا لیپوئیک اسید در پرفکتیل پلاتینوم ماده ای است که در بدن در فرآیند های تولید انرژی نقش دارد. این اسید چرب ضروری به شکل گیری و استحکام هرچه بیشتر سلول های پوست و همچنین رشد و نگهداری مو کمک می کند و موجب کاهش خطوط سطحی و چروک های ظریف می گردد. همچنین با نقش آنتی اکسیدانی خود در برابر اشعه فرابنفش از پوست محافظت می کند.
آلفا لیپوئیک اسید سطح آنتی اکسیدان های دیگر نظیر گلوتاتیون را افزایش می دهد و با محافظت از آسیب پوست به کاهش علائم پیری نیز کمک می کند

 عصاره گوجه فرنگی (Tomato extract):

لیکوپن (Lycopene) ماده ای قرمز رنگ است که از عصاره ی گوجه فرنگی به دست می آید. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد که سبب حفاظت پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید می شود و از سرطان پوست پیشگیری می کند. همینطور با دفع رادیکال های آزاد خطر چین و چروک و علائم پیری را کاهش می دهد.
عصاره گوجه فرنگی موجب حفظ لطافت، شفافیت و جلوگیری از شل شدن پوست می شود. همچنین منبع عالی ویتامین ث نیز می باشد و در نتیجه می تواند به تحریک کلاژن سازی کمک کند.

 بتاکاروتن (Betacarotene):

پرفکتیل پلاتینوم بتاکاروتن نوعی از کاروتنوئید ها مشتق شده از گیاهان است. بتاکاروتن ها هم ترکیبات دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی به حساب می آیند و هم پیش ساز ویتامین A بوده و در بدن به این ویتامین که یک ماده مغذی محافظت کننده در برابر آسیب نور خورشید است، تبدیل می شوند. بتا کاروتن همچنین در سلامت پوست، پیشگیری از آسیب سلولی و پیری زودرس مفید است.

 ویتامین B3:

جزو مهم ترین ویتامین های موثر در تقویت پوست می باشد. این ویتامین موجب حفظ رطوبت پوست، بهبود التهاب پوست و کاهش تولید ترشحات چربی از منافذ پوست می‌شود و از ایجاد آکنه و جوش جلوگیری می‌کند. نیاسین به محافظت از سلول های پوست در برابر نور خورشید نیز کمک می کند. استفاده از این ویتامین به ویژه در بیماری آلوپسی ناشی از کمبود نیاسین که در نواحی خاصی از سر ریزش مو رخ می دهد ضروری است.

 ویتامین C:

ویتامین C از اصلی ترین آنتی اکسیدان های بدن است که نقش بسیار مهمی در تولید کلاژن دارد. بیشتر اثرات ویتامین C در محصولات تقویت پوست و مو به این دو خاصیت مربوط می شود. علاوه بر این ویتامین C می تواند باعث افزایش جذب آهن شود و از این طریق در کاهش ریزش موی ناشی از کم خونی فقر آهن موثر باشد.

 بیوتین (Biotin):

بیوتین جزو ویتامین های گروه B می باشد و نام دیگر آن ویتامین B7 است. این ویتامین برای رشد و نگهداری موها و بهبود و تقویت ناخن‌ها ضروری است و سندرم ناخن‌های شکننده را کاهش می‌دهد. کمبود بیوتین به طور واضح باعث نازک شدن تار مو، کاهش کیفیت ناخن شده و زیبایی و سلامت آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

ویتامین D:

ماده مغذی مهمی است که برای سلامتی ضروری است. علاوه بر تقویت ایمنی در سلامت استخوان، پوست و تحریک رشد مو مؤثر است.
ویتامین D رشد سلول ها را تحریک کرده و به ایجاد فولیکول های جدید مو کمک می کند. تحقیقات نشان دادند که کمبود ویتامین D با ریزش مو مرتبط است همچنین ممکن است باعث ایجاد جوش صورت شود.

ویتامین B1:

ویتامین B1 که به نام تیامین که در پرفکتیل پلاتینوم هم شناخته می شود به ویتامین ضد استرس مشهور است. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، سیستم عصبی را نیز آرام می کند و می تواند به رشد سالم مو کمک کند، ریزش مو را کاهش داده و حتی از ریزش مو جلوگیری کند.

 ویتامین B2:

ویتامین B2 به گردش خون و حفظ کلاژن کمک می کند و جذب روی، ماده معدنی مهم دیگر در پوست را بهبود می بخشد که موجب کاهش التهاب و یکپارچگی پوست می شود و از خشکی آن محافظت می کند. این ویتامین می تواند روند ترمیم زخم را تسریع کند.

ویتامین B6:

یکی دیگر از مهمترین ویتامین های ضروری برای استرس، B6 می باشد که با تولید سروتونین (هورمون شادی)، ملاتونین (هورمون خواب) و نوراپی نفرین (هورمون استرس) به تنظیم خلق و خو و خواب کمک می کند. استرس و خواب ناکافی باعث افزایش التهاب در بدن، کاهش بازسازی سلول و خشکی پوست می شود. همه این عوامل منجر به ضعیف شدن مو و پیری زودرس می شوند که این ویتامین می تواند از این موارد پیشگیری کند.

ویتامینB5 یا Pantothenic Acid:

 ویتامین B5 رطوبت پوست را حفظ می کند و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. از آنجا که پوست مرطوب نیز از مقاومت بیشتری برخوردار است، B5 می تواند به جلوگیری از آکنه کمک کرده و علائم پیری را نیز کاهش دهد.

ویتامین B9 یا  Folic Acid:

 اسید فولیک در درجه اول مسئول رشد سالم سلول است. این سلول ها در داخل بافت های پوست، مو و ناخن وجود دارند. همچنین فولیک اسید مانند آنتی اکسیدان برای مقابله با آسیب رادیکال های آزاد عمل می کند.

 ویتامین B12 یا Cobalamin:

برای تقسیم سلولی ضروری است و از مو، پوست و ناخن های سالم محافظت می کند. همچنین التهاب، خشکی و آکنه را کاهش می دهد. با توجه به نقش ویتامین B12 در تقسیم سلول، سطح کافی از این ویتامین برای تقویت مو، پوست و ناخن مورد نیاز است.

 مس (Copper):

مس ماده معدنی مهم دیگری است که اثرات ضد پیری دارد و به ساخت کلاژن و الاستین، بهبود گردش خون و کاهش التهاب پوست نیز کمک می کند. همچنین این ماده معدنی برای کاهش شکنندگی و رشد مو لازم است. مس می تواند با تحریک فولیکول مو جذب اکسیژن و مواد مغذی را افزایش دهد. تصور می شود که این ماده معدنی می تواند از طریق طولانی کردن چرخه مو عمر آن را بیشتر کند و باعث تحریک رشد موهای جدید شود. از طرفی مس یکی از ریز مغذی های مورد نیاز برای تولید ملانین -رنگدانه اصلی در رنگ سیاه مو- است.

 منیزیم (Magnesium):

کمبود منیزیم باعث کاهش سطح چربی و رطوبت پوست می شود و احتمال خشکی و چین و چروک را در پوست افزایش می دهد.

منگنز (Manganese):

مواد معدنی کمیابی مانند منگنز، در روند بهبود زخم ها مهم هستند. از طرفی بهبود زخم نیاز به تولید بیشتر کلاژن دارد، منگنز برای تولید اسید آمینه پرولین، که برای تشکیل کلاژن و ترمیم زخم در سلول های پوست انسان ضروری است، مورد نیاز است.

 سلنیوم (Selenium):

سلنیوم یک عنصر کمیاب اساسی است که در محافظت از آسیب اکسیداتیو و همچنین در مورفوژنز فولیکول مو نقش دارد.
سلنیوم در پرفکتیل پلاتینوم برای سلامت مو و ناخن لازم است. مطالعات نشان دادند که سلنیوم به کاهش شکننده شدن ناخن یا مو کمک می کند. این ماده معدنی بر روی بافت زنده ای که از فولیکول های مو و بستر ناخن خارج می شود تأثیر می گذارد بنابراین دریافت مقادیر کافی سلنیوم در حفظ این بافت نقش دارد.

 کروم (Chromium):

کروم سطح قند خون را کنترل می کند و از افزایش یا کاهش قند خون که هر دو موجب ریزش مو می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

ید (Iodine): 

ید باعث تنظیم هورمون‌های تیروئید می‌شود. این هورمون ها به کنترل رشد فولیکول های مو کمک می کنند و از ایجاد موی شکننده و ریزش مو جلوگیری می‌کنند.
وقتی سطح هورمون تیروئید پایین باشد، ممکن است بازسازی فولیکول های مو متوقف شود و با گذشت زمان، منجر به ریزش مو شود. به همین دلیل، افرادی که دچار کمبود ید هستند نیز ممکن است ریزش مو را تجربه کنند. علاوه بر این ید بر کاهش التهابات پوستی و ترمیم زخم مؤثر است.

 ویتامین E:

پرفکتیل پلاتینوم؛ ویتامین ای مانند ویتامین ث یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از استرس اکسیداتیو پیشگیری می کند. مطالعات نشان دادند که این ویتامین می تواند در رشد مو کمک کننده باشد.

مزایا قرص پرفکتیل پلاتینیوم برای درمان ریزش مو

مزایای استفاده از قرص های مکمل برای بدن انسان فوالعاده بوده و می تواند برای کسانی که در ناحیه ی پوست و مو مشکلاتی پیدا کرده اند مفید واقع شوند. بعضی از مکمل های غذایی موجود در بازار می توانند: کپسول هیرویت، کپسول هیر اکتیواتور سان لایف، قرص پرفکتیل پلاتینیوم، قرص نورکرین فارمامدیکو، قرص ریجن دایت اسی، قرص اکوفن، کپسول آناکپس، قرص سیستین B6 کپسول نوتری کپ باشند.

 • از ریزش مو جلوگیری می کند.
 • التهابات پوستی را از بین می برد
 • مانع از شل شدن پوست می شود.
 • پیر شدن پوست را به تاخیر می اندازد.
 • به داشتن پوست، مو و ناخن هایی زیبا کمک می کند.
 • به پوست طراوت و شادابی می بخشد.

نحوه نگهداری و مصرف قرص پرفکتیل پلاتینیوم

مصرف پرفکتیل پلاتینوم همراه با وعده ی اصلی غذایی توصیه شده است تا هم از عوارض ناخواسته ی آن کاسته شود و هم مواد مغذی آن بهتر جذب بدن شوند. مقدار مصرف قرص پرفکتیل پلاتینیوم روزانه یک تا دو قرص بنا بر تشخیص پزشک می باشد و از مصرف دوز بیشتر به شکل خودسرانه باید اجتناب نمود.

بهترین زمان مصرف این قرص در طول روز بویژه در زمان وعده ی نهار است. زیرا این قرص حاوی مقدار قابل توجهی از انواع ویتامین B در فرمول بندی خود بوده و این ویتامین نیز عملکرد مغز را تحریک کرده و باعث برهم خوردن آرامش خواب خواهد شد.

برای اثرگذاری مدت زمان ۲ تا ۳ ماه باید از مصرف این قرص بگذرد تا بتوان اثربخشی آن را مشاهده نمود. تحقیقات بر روی مصرف کنندگان نشان از تاثیرات شگفت انگیز خواص قرص پرفکتیل پلاتینیوم دارد.

محل نگهداری قرص پرفکتیل پلاتینیوم باید مکانی خشک و خنک و دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد و بدون رطوبت باشد. از قرار دادن محصول در مقابل نور خورشید نیز خودداری به عمل آید.

عوارض ناخواسته قرص پرفکتیل پلاتینیوم

پرفکتیل پلاتینوم؛ هر دارویی به موازات خواص و کاربردهای مفیدی که دارد، در بعضی از افراد می تواند منجر به ایجاد عوارضی نیز گردد. البته این عوارض در معدود افرادی گزارش شده اند. بعضی از عوارض قرص پرفکتیل پلاتینیوم که ممکن است در مصرف کننده بروز کند به شرح زیر می باشد:

 • تورم در صورت و لب ها و زبان
 • گر گرفتگی
 • تاری دید
 • ایجاد مشکلاتی در تنفس
 • تغییر رنگ ادرار
 • جوش های پوستی
 • نفخ شکم، اسهال یا یبوست
 • افزایش قند خون
 • سرگیجه
 • خارش پوست
 • غیر عادی شدن ضربان قلب

 تداخل دارویی قرص پرفکتیل پلاتینیوم

با استفاده‌ی هم زمان قرص پرفکتیل پلاتینیوم با داروهای دیگر می‌تواند تداخلات دارویی که منجر به تغییر خواص قرص پرفکتیل پلاتینیوم می شوند منجر شود. حتی ممکن است برخی عوارض جانبی قرص پرفکتیل تحت تاثیر قرار گرفته و با شدت بیشتری بروز نماید. حتی ممکن است خواص این مکمل ارزشمند به کلی خنثی گردد. لیستی از مواردی که ممکن است با قرص پرفکتیل پلاتینیوم تداخل دارویی داشته باشند عبارت است از:

الکل، آلندرونات، داروی ضد چربی خون آتورواستاتین، آتروپین، کاربامازپین، کلرپرومازین.

کلاژن بیومارین: موجود در پرفکتیل پلاتینوم دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و باعث فعالسازی سلولهای سازنده کلاژن شده و در نتیجه باعث بازسازی پوست , کاهش لک های ناشی از پیری , ترمیم آسیب های محیطی و در نهایت حفظ رطوبت پوست می شود .

0 نظر در “پرفکتیل پلاتینوم

 1. ممنون از مقاله خوبتون

  1. سلام
   ممنون از شما دوست گرامی.
   با تشکر دکتر قاسمی

 2. 895981677672 گفت:

  سلام جناب دکتر من پرفکتیل پلاتینیوم خرید کردم بعد از مصرف بدنم و سر و پا خارش پیدا می‌کنه آیا میتونم ادامه بدم یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر مصطفی قاسمی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله مشکلی نیست.
   نگران باشید.
   با تشکر دکتر قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *