نور خورشید

چرا باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟ نور خورشید و اثرات مثبت و منفی تابش آن روی پوست بدن از بحث‌های داغی است که همواره در مورد آن صحبت می‌شود. اشعه ماورای بنفش خورشید می‌تواند باعث سوختگی و سرطان پوست شود؛ از سوی دیگر ویتامین D موجود در آفتاب برای پوست انسان بسیار مفید است و نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند، به همین دلیل نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. استفاده از کرم ضد آفتاب راهکاری است که پوست را در برابر اشعه‌های خطرناک خورشید حفظ کرده و اجازه می‌دهد با خیال راحت از مزایای آن استفاده کنیم.

مهم‌ترین مضرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید

چرا باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟ اولین نشانه‌ی آسیب نور خورشید برنزه شدن پوست است. سپس آفتاب‌سوختگی ایجاد خواهد شد. آفتاب‌سوختگی شامل سوختگی‌هایی روی سطح پوست است که نتیجه‌ی آن آشکار شدن نقاطی قرمز و خارش‌دار روی سطح پوست می‌باشد. بر اساس شدت سوختگی ممکن است شاهد تاول‌های پوستی نیز باشید. اگر هر بار که مقابل نور خورشید هستید دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید باید شروع به استفاده از کرم ضد آفتاب کنید.

90 درصد از پیری پوست بر اثر نور خورشید ایجاد می‌شود. افرادی که روزانه از ضد آفتاب با حداقل spf 30 استفاده می‌کنند 24 درصد کمتر در خطر پیری پوست هستند. اگر می‌خواهید زیبایی و درخشش پوست خود را حفظ کنید باید روی استفاده از ضد آفتاب مقداری هزینه کرده و آن را مرتباً در طول روز تجدید نمایید.

هرچه بیشتر پوست شما مقابل نور خورشید قرار داشته باشید شاهد لکه‌های پوستی بیشتری خواهید بود. سلول‌های ملانین در پوست باعث تیره شدن پوست ما در زمان مواجه با امواج خورشید خواهند شد. اگر این سلول‌ها در یک جا انبوه شوند خال‌های جدیدی ایجاد خواهند شد. افرادی که رنگ پوستشان روشن است بیشتر در خطر کک‌ومک و خال‌ها خواهند بود.

  هر زمان که بدون داشتن ضد آفتاب یا یک محافظ مقابل نور خورشید  باشید خود را در خطر قرار داده‌اید و نباید این موضوع را نادیده بگیرید. حتی کمی آفتاب‌سوختگی در طول زندگی خطر ابتلا به سرطان را زیاد خواهد کرد. بنابراین هیچ‌وقت بدون داشتن ضد آفتاب مقابل نور خورشید نمانید.

کرم ضد آفتاب چگونه از پوست مراقبت می‌کند؟

کرم ضد آفتاب به شکل یک لایه نازک سطح پوست را می‌پوشاند و از اثرات مخرب نور خورشید که می‌تواند به درمان‌های پوستی، جراحی و تجویز پزشکی منجر شود، پیشگیری می‌کند. کرم‌های ضد آفتاب طیف‌های گسترده‌ای دارند که پوست را در مقابل اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند.

اگر یک کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست خود انتخاب کنید و سرمایه گذاری هوشمندانه در این خصوص داشته باشید، از بروز بسیاری مسائل و مشکلات پوستی پیشگیری می‌شود. ضد آفتاب‌هایی که spf مناسب و بالای ۳۰ دارند و در برابر آب مقاوم هستند، کمک می‌کنند از پوست خود به بهترین شکل مراقبت کنید.

کارشناسان توصیه می‌کنند هر روز هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر ۲ ساعت کرم خود را تجدید کنید، تا از آسیب‌های پوستی پیشگیری شود. اشعه ماورای بنفش گاهی در روزهای ابری هم تا ۸۰ درصد می‌توانند در پوست شما نفوذ کنند، به همین دلیل، لازم است در هوای ابری و روزهای غیر آفتابی هم از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب در خانه و فضاهای بسته هم می‌تواند برای پوست شما سودمند باشد و از پوست شما در برابر نفوذ اشعه UVA تابیده شده از شیشه پنجره مراقبت می‌کنند. در ارتفاعات و فصل زمستان هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید تا از پوست شما به شکل مناسب محافظت کند.

چطور ضد آفتاب بزنیم؟

چرا باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟ حال که با اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب آشنا شدید، وقت آن رسیده که ببینیم چطور باید از آن استفاده کنیم. قبل از هر چیز کرم مناسب پوست خود را از برندهای معتبر و شناخته شده که امتحان خود را در بازار پس دادند، خریداری کنید. در مرحله بعد پس از انجام روتین صبحگاهی مراقبت از پوست و شستشوی صورت، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

همیشه ضد آفتاب خود را به همراه داشته باشید و هر ۲ ساعت آن را تجدید کنید. ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از خانه به پوست خود کرم ضد آفتاب بزنید تا به خوبی روی پوست بنشیند و از آن محافظت کند. کرم ضد آفتاب علاوه بر صورت باید روی گردن، گوش‌ها، بالای سر، دست و بخشی از پا که در معرض نور خورشید است هم قرار بگیرد. حتما به مقدار لازم کرم روی پوست خود بزنید اگر مقدار آن کافی نباشد به خوبی نمی‌تواند پوست را پوشش دهد. معمولا برای هر بار استفاده به اندازه دو انگشت کرم توصیه می‌شود.

کرم ضد آفتابی که برای پوست شما مناسب باشد به خوبی از آن محافظت می‌کند. فراموش نکنید قبل از خواب پوست خود را کاملا پاکسازی کنید و پس از شستشوی مناسب آن اجازه دهید تا صبح روز بعد استراحت کند.

هنگام شب تنها می‌توانید از کرم‌های آبرسان و کرم‌های شب مناسب که در روتین مراقبت پوست شما قرار دارد استفاده کنید. همان‌ قدر که استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب اهمیت دارد، پاکسازی پوست پس از آن و استفاده درست از ضد آفتاب هم مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *