پوست نوزاد

محافظت از پوست نوزاد؛ پوست نوزاد تازه متولد شده بی عیب و دست نخورده است اما مواردی چروک، قرمزی، خشکی و پوسته پوسته  شدن ممکن است اتفاق بیافتد. پوست در حال عادت کردن به محیط خارج از رحم است. اغلب عارضه های پوستی بر روی پوست نوزاد در طول زمان از بین می روند. برای مثال، نوزادان نارس موهای نرمی بر روی صورت و پشت خود دارند. نوزادان دیر رس ممکن است دچار خشکی و لایه لایه شدن پوست شوند. هر دو این عارضه ها در  در طول چند هفته از بین می روند.

راه های محافظت از پوست نوزاد

  • اگزما در نوزادان

اگزما نوعی مشکل پوستی است .جوش های قرمز در واکنش به یک محرک رخ می دهد .این مشکل در کودکانی که سابقه خانوادگی آسم و اگزما دارند شایع می باشد . وقتی اگزما بر روی پوست ظاهر شود به مرور پوست ضخیم و خشک و پوسته پوسته می شود . اگزما ممکن است در آرنج، قفسه سینه، بازوها، و یا پشت زانو ظاهر شود . از مواد شوینده و صابون های ملایم و موادی از این قبیل که دارای سطح متوسط از مرطوب کننده ها است می توان استفاده کرد . درمان های بیشتر برای اگزما باید با مشورت پزشک صورت بگیرد .

  • پوست خشک

در نوزادان هیچ گاه نباید از پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست نوزادان نگران شد .این مشکل زمانی که کودک شما کمی با تاخیر به دنیا آمده باشد بیشتر دیده  می شود .پوست جدید به طور حتم سالم و مرطوب می باشد . اگر خشکی پوست  نوزاد شما برای مدت زیادی باقی ماند با پزشک مشورت کنید .

  • جوش سر سفید

آکنه در کودکان به معنای واقعی آکنه نیست .جوش هایی که بر روی گونه و بینی نوزادان وجود دارد معمولا به خودی خود در طی چند هفته بهبود می یابد .بنابرین جوش های بر روی صورت کودکان به درمان پزشکی خاصی نیاز ندارد و نباید از لوسیون برای درمان آن استفاده کرد در صورتی که در طی چند هفته از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید .

  • پیشگیری از آسیب های پوستی در حمامزمانی که کودک آمادگی حمام کامل را به دست آورد، در نظر داشته باشید که پوست نوزاد نرم و حساس است. شما می توانید یک تشت را با آب پر کنید. مناسب بودن دمای آب را در نظر داشته باشید. پوست نوزاد را برای 3 تا 5 دقیقه به کمک آب گرم بشویید. سپس زمانی که پوست  مرطوب است از شامپو استفاده کرده و بعد از آبکش او را به آرامی با حوله خشک کنید. در صورت تمایل می توانید از لوسیون مخصوص نوزادان استفاده کنید.
  • از محصولات معطر استفاده نکنید.

بسیاری از محصولات نامعتبر مانند دستمال های مرطوب که برای کودکان تولید می شوند معطر هستند. بهتر است بدانید موادی که برای معطر شدن این دستمال ها به آنها اضافه می شوند به شدت حساسیت زا هستند و می توانند پوست و ریه کودک را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل باید بدانید برای مراقبت از پوست نوزاد استفاده از محصولات معطر ممنوع است.

  • مراقبت از پوست کودکان در تابستانوقتی کودک در هوای گرم تابستان به محیط بیرون از خانه برده می شود باید پوستش با استفاده از پوشش های مناسب پوشیده شود و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. همچنین می توانید از کرم ضد آفتاب کودک استفاده کنید.
  • راش پوشک

پوشک مرطوب و کثیف پوست نوزاد را تحریک می کند و موجب راش پوشک می گردد. راش پوشک به صورت برآمدگی های قرمز ظاهر می شود که در طول یک هفته از بین می روند. برای پیشگیری از راش پوشک، پوشک کودک را مرتبا بررسی و تعویض کنید. برای پیشگیری از بروز عفونت، نوزادان دختر را از جلو به عقب تمیز کنید. در صورت بروز راش پوشک، استفاده از کرم یا پماد مناسب خواهد بود. همچنین می توانید برای مدت کوتاهی کودک را بدون پوشک و در معرض هوای آزاد قرار دهید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

همان طور که گفتیم ممکن است گاهی تغییر رنگ مثل لک روی پوست کودک مشاهده شود، اما اگر همراه با خارش، به صورت تاول، همراه با ترشح، به صورت منتشر در تمام بدن و یا همراه با تب بود حتما به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد علت این مشکلات اگزما می باشد، اما ممکن است کودک به بیماری واگیر داری مثل آبله مرغان، سرخک، ویروس دست و پا، ویروس هر پس یا تبخال، جرب و یا زرد زخم مبتلا شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *