کلاژن سازی پوست؛ با افزایش سن بدن کمبود کلاژن منجر به علائم رایج پیری می شود. چین و چروک، شل شدن پوست، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و سفتی مفاصل از علائم کاهش تولید کلاژن در بدن است.
وقتی سطح کلاژن زیاد باشد، پوست نرم، صاف و محکم است. کلاژن به سلول های پوست کمک می کند تا خود را تجدید و ترمیم کنند. همچنین به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند. به همین دلیل است که طی سالهای گذشته کلاژن به عنوان یک ماده بسیار مهم برای مراقبت از پوست شناخته شده است.

کلاژن

فراوان‌ترین پروتئین بدن کلاژن بوده و حدود یک سوم از ترکیبات پروتئینی از این ماده تشکیل شده است. برای دانستن نقش حیاتی این ماده لازم است بدانید که یکی از واحد‌های اصلی سازنده ساختمان پوست، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان کلاژن است. نام این پروتئین از واژه یونانی kola به معنی چسب الهام گرفته شده است. دلیل این نامگذاری خاصیت چسبندگی این ماده بوده که تمامی سلول‌های مختلف و بافت‌ها را کنار یکدیگر نگه می‌دارد.

عواملی که تخریب کلاژن پوست را به دنبال دارند:

در مواقعی که کلاژن از دست رفته را با محصولات و کرم‌های کلاژن ساز جبران نمودید، لازم است در حفظ آن کوشا باشید. از این رو در قدم اول اجتناب از رفتارها و عادات تخریب کننده کلاژن، مهمتر از تلاش برای تولید کلاژن است. برخی از رفتارهای تخریب‌گر عبارتند از:

  • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن سبب کندی تولید کلاژن می‌شود. این عمل سبب ایجاد چین و چروک شده و روند ترمیم زخم را تضعیف می‌کند.
  • قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض تابش خورشید: اشعه‌های فرابنفش می‌توانند تولید کلاژن را کاهش دهند. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور خورشید اجتناب کنید.
  • مصرف شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه نشده: شکر در توانایی ماده جادویی کلاژن در ترمیم خود، سبب اختلال می‌شود. با به حداقل رساندن مصرف شکر و کربوهیدرات تصفیه نشده از تخریب کلاژن‌سازی جلوگیری کنید.

کلاژن سازی پوست

کرم کلاژن ساز صورت به منظور تامین کمبود کلاژن و تحریک ساخت آن، کاهش عوارض جانبی و راه اندازی مجدد فعالیت طبیعی و سازنده ی پوست طراحی و ساخته شده است. این کرم هرآنچه از ترکیبات موثر و غنی که پوست شما به آن نیاز دارد را در اختیارتان قرار می دهد و بافت پوست را پس از مصرف یک دوره به طرز شگفت انگیزی ترمیم و سفت می کند.

استفاده دوره ای از کرم کلاژن ساز پوست بسیار مهم است. زیرا فقط با استفاده ی دوره ای از این محصول می توان توقع از بین رفتن چین و چروک و بازگشت جوانی به این بافت مهم و حیاتی را داشت. ایجاد کلاژن در پوست مانند تزریق چسبی بسیار قوی و همیشگی به بافت صورت می باشد. کلاژن از یک واژه یونانی به معنای چسب گرفته شده است و حضور آن در بافت پوست مانند چسبی محکم است که بافت های متفاوت را مانند روز اول در کنار هم حفظ می کند. کمبود این عنصر حیاتی منجر به ایجاد شکستگی و افتادگی در سطح و عمق پوست می شود و خاصیت ارتجاعی و رطوبت و سفتی پوست را از بین می برد.

تحریک ساخت کلاژن در درم یا لایه میانی پوست منجر به تشکیل یک شبکه فیبری مستحکم به نام فیبروبلاست می شود که باعث جوان یازی و ترمیم بافت مرده می شود. عواملی که در کاهش سطح کلاژن پوست موثر اند عبارتند از : عوامل محیطی (نور خورشید و هوای آلوده)، رژیم غذایی نادرست (استفاده زیاد از شکر و کربوهیدرات) ، سبک زندگی غلط (استعمال مواد مخدر و مصرف الکل) و …

تقویت کلاژن سازی

روش های زیادی برای افزایش کلاژن سازی وجود دارد. فرد می تواند به سادگی غذای متفاوتی به رژیم غذایی خود اضافه کند، مکمل غذایی مصرف کند یا یک تمرین جدید به برنامه روزانه خود اضافه کند.برخی از این روش هارا مورد بررسی قرار می دهیم :

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که می توانند به بدن آسیب برسانند. همه آنتی اکسیدان ها باعث افزایش تولید کلاژن نمی شوند، اما به کلاژن موجود کمک می کنند تا بهترین عملکرد را داشته و تخریب نشود.
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان است که ممکن است به تجدید کلاژن و جوان سازی پوست کمک کند. بلوبری، عصاره شیرین بیان، عصاره توت، عصاره انار، عصاره قهوه، گون، دارچین، روغنهای اساسی ریحان، پونه کوهی و آویشن از منابع خوب آنتی اکسیدان ها هستند.

محافظت در برابر آفتاب

استفاده از ضد آفتاب به محافظت از پوست در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش کمک می کند. سلول های پوستی همیشه در چرخه ایجاد و تخریب هستند. با این وجود، عواملی مانند محیط وجود دارد که اوضاع را بدتر می کند. آلودگی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و حتی ذرات گرد و غبار می تواند به پوست آسیب برساند.
سلولهای آسیب دیده باید جایگزین شوند، که باعث کاهش بیشتر سطح کلاژن می شود. یک راه حل آسان برای این کار تمیز نگه داشتن پوست است. شستن و لایه برداری روزانه می تواند به محافظت از کلاژن موجود در پوست کمک کند.
در روزهای آفتابی، همیشه باید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. در روزهای آفتابی، عینک آفتابی می تواند به محافظت از کلاژن اطراف چشم نیز کمک کند.

نور درمانی

برخی از درمان های پوستی مانند میکرودرم ابریشن، لایه برداری شیمیایی و لیزر باعث ایجاد عوارض می شوند. پس از این درمان ها، پوست به زمان زیادی برای بازیابی نیاز دارد. نور درمانی قرمز یک روش سریع و ایمن برای افزایش کلاژن در پوست است. ثابت شده است که نور درمانی قرمز یا نور درمانی با لیزر باعث افزایش رشد کلاژن و بهبود چین و چروک و کشش پوست می شود. نور درمانی قرمز یک روش غیر تهاجمی برای تقویت کلاژن است که هیچ عارضه ای ندارد.

 ژل آلوئه ورا

اغلب از ژل آلوئه ورا برای درمان پوست پس از آفتاب سوختگی یا تسکین بثورات استفاده می شود. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد. محققان به جای انتظار آسیب پوستی و درمان آن با آلوئه ورا موضعی، به افراد عصاره ای از آن به نام استرول های آلوئه را از طریق خوراکی دادند. نتایج نشان داد که تولید اسید هیالورونیک و کلاژن در شرکت کنندگان تقریباً دو برابر شد. همچنین کاهش چشمگیری در چین و چروک صورت دیده شد. به نظر می رسد آلوئه ورا سلول ها را برای رشد تحریک می کند.

جینسینگ

همیشه از جینسینگ در طب سنتی استفاده می شده است. یک تحقیق در سال 2012 نشان داد که جینسینگ میزان کلاژن را در جریان خون افزایش می دهد. جینسینگ همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد اکسیداتیو است. محققان همچنین اشاره کردند که ممکن است جینسینگ بتواند از پیری سلول های پوست جلوگیری کند. جینسینگ اغلب به صورت چای، تنتور و مکمل یافت می شود.

ژل آلوئه ورا

اغلب از ژل آلوئه ورا برای درمان پوست پس از آفتاب سوختگی یا تسکین بثورات استفاده می شود. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد. محققان به جای انتظار آسیب پوستی و درمان آن با آلوئه ورا موضعی، به افراد عصاره ای از آن به نام استرول های آلوئه را از طریق خوراکی دادند. نتایج نشان داد که تولید اسید هیالورونیک و کلاژن در شرکت کنندگان تقریباً دو برابر شد. همچنین کاهش چشمگیری در چین و چروک صورت دیده شد. به نظر می رسد آلوئه ورا سلول ها را برای رشد تحریک می کند.

ویتامین C

ویتامین C یکی از ویتامین های شناخته شده است. بدن انسان نمی تواند ویتامین C بسازد، بنابراین دریافت آن از رژیم غذایی بسیار مهم است. ویتامین C قسمت مهمی از یک رژیم غذایی سالم است و می توان آن را در غذاهایی مانند مرکبات و سبزیجات سبز برگ یافت. بسیاری از شرکت های مراقبت از پوست ویتامین C را به کرم های خود اضافه می کنند. مرکبات، سبزیجات برگ سبز، پاپایا، توت فرنگی و کلم بروکلی همگی سرشار از ویتامین C هستند.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یک ترکیب مهم برای کلاژن سازی در پوست است. این ماده غذایی در غذاهای غنی از اسیدهای آمینه مانند لوبیا، سبزیجات ریشه ای و سویا یافت می شود. افزودن اسید هیالورونیک به رژیم غذایی از طریق غذا می تواند به راحتی به افزایش سطح کلاژن کمک کند. اسید هیالورونیک نیز به عنوان مکمل در دسترس است.

بهترین کرم کلاژن ساز صورت

کرم‌های جوانساز پوست اگر ترکیبات موثر و درستی داشته باشند می‌توانند به مرور زمان پوست را سفت کنند. جهت تاثیرگذاری آنها باید بازه زمانی مورد نیاز را طی کنید تا تغییرات را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *