ویتامین U 

ویتامین U اصطلاحی است که اولین بار در اوایل دهه 1950 برای ترکیب جدیدی که در آب کلم شناسایی شده بود مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه از عنوان ویتامین برای این ماده استفاده شده اما یک ویتامین واقعی نیست و یکی از مشتقات آمینو اسید متیونین محسوب می شود.

برخی نمونه های مشتقات متیونین که اغلب ویتامین U نامیده می شوند شامل S-متیل متیونین (SMM)، متیل متیونین سولفونیوم (SMM) و 3-آمینو-3-کربوکسی پروپیل دی متیل سولفونیوم می باشد.

ویتامین U نه تنها به عنوان یک مکمل در دسترس است بلکه به طور طبیعی در غذاهای مختلف به خصوص سبزیجات چلیپایی همچون کلم، کلم بروکلی، جوانه بروکسل و کلم کیل یافت می شود. برخی شرکت های لوازم آرایش نیز در کرم ها، سرم ها، ماسک های صورت و سایر محصولات از این ماده استفاده می کنند.

ویتامین U از ترکیبات مفید موجود در برخی خوراکی ها از جمله سبزیجات چلپیایی است که بر خلاف نام آن نوعی ویتامین محسوب نمی شود و از جمله فواید احتمالی آن می توان به درمان زخم معده، سلامت ریه، کبد و کلیه، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید و درمان زخم های پوستی اشاره کرد.

فواید ویتامین U

  • محافظت از ریه ها، کبد و کلیه‌ها 
    در یک مطالعه با حضور سوژه‌های حیوانی، ویتامین U به معکوس کردن مقداری از آسیب کبدی ناشی از داروی ضد تشنج والپروئیک اسید کمک کرد.
    در مطالعه‌ای دیگر و پس از مصرف والپروئیک اسید، موش‌هایی که ویتامین U دریافت کرده بودند، نسبت به آن‌هایی که این ماده را دریافت نکرده بودند، آسیب کلیوی با شدت کمتری را تجربه کردند. همچنین، به نظر می‌رسد این ماده نشانگر‌های التهاب را کاهش می‌دهد.پژوهش‌های بیشتر با حضور سوژه‌های حیوانی نشان داد که ویتامین U ممکن است به کاهش آسیب ریوی ناشی از تشنج‌های صرعی کمک کند.
  • کاهش کلسترول و تری گلیسیرید

گفته شده مصرف مکمل های ویتامین U ممکن است به کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون کمک کند، به عنوان مثال با جلوگیری از تولید سلول های چربی در کاهش سطح تری گلیسیرید تاثیر دارد اما نمی توان با قطعیت درباره این مسئله صحبت کرد.

به نظر می رسد مصرف ویتامین U ممکن است از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت و به تسریع بهبود زخم ها کمک کند. همچنین احتمالا در برابر سوختگی و سایر آسیب های ناشی از اشعه ماورا بنفش حفاظت خوبی ایجاد می کند به همین دلیل معمولا از آن در برخی لوازم آرایشی و پوست استفاده می شود.

  • بهبود زخم‌های معده 
    برخی پژوهش ها نشان دادند که نوشیدن حدود 1 لیتر آب کلم در روز، به بهبود زخم‌های گوارشی کمک می‌کند. با این حال تایید این که واقعا ویتامین U در بهبود زخم‌های گوارشی موثر بوده یا علت آن سایر مواد مغذی موجود در آب کلم است، مورد سوال است و برای مشخص شدن آن تحقیقات بیشتری نیاز است.

دوز مصرف ویتامین U

اطلاعات کافی درباره دوز مصرف ویتامین U وجود ندارد و تاکنون موردی مبنی بر مصرف بیش از حد گزارش نشده است.

به طور کلی اگر این ترکیب را تنها از غذاهای کامل و طبیعی دریافت کنید بعید است دچار اوردوز شوید اما مشخص نیست مصرف بیش از حد مکمل ها به چه آسیب هایی منجر می شود بنابراین توصیه می شود برای افزایش سطح بدن از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید نه مکمل ها.

عوارض جانبی و موارد احتیاطی

در صورت دریافت از مواد غذایی کامل، ویتامین U احتمالا بی خطر است. با این وجود، اطلاعات درباره ایمنی یا عوارض جانبی این ترکیب زمانی که به شکل مکمل مصرف شود، چندان شناخته شده نیستند.

از این رو، مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین U مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل، و کیل گزینه بی خطر برای افزایش میزان دریافت این ماده است.

به گفته آژانس مواد شیمیایی اروپا، ممکن است در صورت تماس مستقیم با چشم، پوست یا ریه موجب تحریک این اندام ها شود. از این رو، شاید بهتر باشد با احتیاط بیشتری از محصولات حاوی این ترکیب استفاده کنید.

بارداری و شیردهی

مصرف مواد غذایی سرشار از مانند کلم، بروکلی، جوانه‌های بروکسل و کلم پیچ طی دوران بارداری و شیردهی بی خطر است. با این حال، اطلاعات کمی در مورد ایمنی مصرف مکمل ویتامین U وجود دارد. از این رو، در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف مکمل های ویتامین U باید اجتناب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *