ضمانت دارو؛ شما می توانید سلامت و اصالت فرآورده های سلامت محور اعم از دارو، مكمل های غذایی، تجهیزات و ملزومات پزشكی و فرآورده های غذایی و آرایشی و بهداشتی را از طریق روش های مختلفی استعلام كنید.
جهت كنترل اصالت فرآورده های سلامت، پس از كنترل برچسب از لحاظ مخدوش و پاره نبودن آن، باید به دقت قسمت قابل خراش را با ناخن یا لبه سكه خراشید تا عدد 16 رقمی كد اصالت كه زیر بچسب قرار دارد، نمایان شود. این كد اصالت 16 رقمی از طریق تلفن، پیام كوتاه، سایت و نرم افزار موبایل، قابل بررسی است.

توصیه مهم

مردم باید دارویی را که از داروخانه می‌گیرند، حتما استعلام کنند. داروخانه‌ها و خریدار نیز باید این استعلام را انجام دهند. زیرا به هر حال به طرق مختلف و با روش‌های مختلفی فرآیند قاچاق و ورود کالاهای جعلی و تقلبی انجام می‌شود. سامانه هایی که وزارت بهداشت در سال های اخیر راه اندازی کرده است، کار استعلام اصالت را برای ما راحت تر کرده است.

این سامانه ها می توانند مشخص کنند که به طور مثال کدام دارو بر اساس توزیع بیماری بیشتر در چه مناطقی استفاده می شود. همچنین این سامانه ارتباط سازمان غذا و دارو با گمرک و صنعت و تجارت را فراهم کرده است و اطلاعات این سامانه می تواند برای بانک مرکزی به عنوان ملاک توزیع ارز قرار گیرد.

روش های استعلام اصالت فرآورده های سلامت

كنترل اصالت فرآورده سلامت محور از طریق سایت

افراد می توانند برای كنترل اصالت فرآورده خود از طریق سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو به نشانی TTAC.IR اقدام كنند.
پس از مراجعه به این سایت باید روی لینک استعلام كد رهگیری كلیک كرده و كد اصالت 16 رقمی یا UID مورد نظر را به طور كامل و با دقت وارد كرد. آنگاه پیام مربوط به كنترل اصالت فرآورده قابل رویت است.

كنترل اصالت فرآورده از طریق نرم افزار موبایل

با استفاده از  نرم افزاری كه برای موبایل طراحی شده (دانلود از همان سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو) نیز می توان به اصالت فرآورده و كاتولوگ الكترونیكی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشكی- دارویی، فرآورده های طبیعی، گیاهی و سنتی، مكمل های غذایی- دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فرآورده های غذایی و سایر فرآورده های سلامت محور دست یافت.
بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو و با توجه به ابعاد بسیار پرمخاطره و گستره جانبی، مالی، اقتصادی، امنیتی و غیره، تجارت اقلام تقلبی به ویژه در حوزه فرآورده های سلامت محور، طرح كنترل اصالت و رهگیری و ردیابی فرآورده های سلامت، طراحی شده است.
طرح برچسب اصالت با هدف تشخیص كالای واقعی از كالای قاچاق روی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شد اما خریداران محصولات سلامت محور باید اصالت كالا را از طریق این برچسب با استفاده از سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت استعلام كنند.
در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام كالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدكننده، واردكننده و اصل یا تقلبی بودن محصول ، مشخص خواهد شد.

كنترل اصالت فرآورده از طریق پیام كوتاه تلفن گویا

در روش پیام كوتاه یا همان اس ام اس (sms) باید كد 16 رقمی را با تلفن همراه به شماره 20008822 ارسال كرد كه پس از چند لحظه پیام مربوط به آن كد به تلفن همراه فرد ارسال می شود.
پس از ارسال كد اصالت توسط تلفن همراه با توجه به وضعیت كد وارد شده یكی از پیام های ذكر شده برای همان تلفن همراه ارسال خواهد شد.و همچنین با استفاده از شماره تلفن گویا 0216185 شناسه را مورد بررسی و کنترل قرار داد.

انواع پیام های دریافتی:

  •  اصالت این فرآورده مورد تأیید است.
  •  اصالت این فرآورده قبلاً توسط همین سامانه/دستگاه کنترل شده است.
  • اصالت این فرآورده قبلاً توسط سامانه/دستگاه دیگری کنترل شده است.
  •  این فرآورده تقلبی است.
  •  تاریخ مصرف این فرآورده گذشته است؛ لطفاً از مصرف آن خودداری فرمایید.
  • لطفاً از مصرف فرآورده خودداری کرده و آن را به محلی که از آن خریده‌اید، بازگردانید.
  •  مصرف‌کننده گرامی به‌ دلیل عدم بارگذاری کامل اطلاعات این فرآورده، امکان پاسخ‌ گویی توسط سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت‌ وجود ندارد. لطفاً طی روزهای آینده مجدداً تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *