سامانه تیتک

سامانه تیتک؛ این سامانه کمک می کند تا تمام اطلاعات به صورت سند قابل دسترسی و بررسی باشند. با ایجاد امکان ردیابی محصولات از زمان ورود تا مصرف، حق مصرف کننده برای خرید محصول اصیل و سالم پاس داشته شود.

لازم به ذکر است استفاده از این سامانه علاوه بر منافع بسیاری که برای مصرف کنندگان فراهم می سازد، از بسیاری جهات منافع زیادی نیز برای تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان اقلام بهداشتی و آرایشی دارد که می خواهند در این حوزه به صورت شفاف عمل نمایند. هرچند باید برای جلوگیری از سو استفاده از این سامانه همچنان مسئولین توجه بیشتری به آن داشته باشند.

با این سامانه دسترسی به اطلاعات دارویی، بهداشتی، آرایشی خوراکی، آشامیدنی و تجهیزات پزشکی بسیار آسان شده است و عموم مردم می توانند با توجه به گردآوری اطلاعات که در این زمینه رخ داده است از اصالت کالای خود به راحتی اطلاع یابند.

به این ترتیب کلیه تراکنش های مورد تایید شرکت توزیع کننده می تواند بر اساس تایید به سامانه TTAC به صورت خودکار منتقل شوند.

اهداف

اهداف این طرح نظارت بر زنجیره تامین، توزیع، عرضه محصولات سلامت محور (دارو و فراورده های طبیعی گیاهی و سنتی،غذا، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات و ملزومات پزشکی) در سطح کشور و ایجاد نظام رهگیری و ردیابی محصولات سلامت محور در طول زنجیره تامین و همچنین ایجاد نظام پایش و کنترل کیفی و کمی محصولات سلامت محور بر اساس آمایش سرزمین در کلیه سطوح و نهایتا ایجاد سیستم واکنش سریع و فراخوان محصولات نامنطبق در سراسر کشور در کلیه سطوح می باشد.

پورتال سازمان غذا و دارو با اهداف شفاف سازی فرایند ها و جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای، جلوگیری از مراجعات مکرر غیر ضرور ارباب رجوع به سازمان و مبارزه با مفاسد اداری، ایجاد بستر مناسب برای تجمیع اطلاعات به عنوان رکن اصلی تصمیم گیری و مدیریت و نظارت بر زنجیره تامین، حذف گلوگاه ها و ایستگاه های کاری غیر ضرور، مدیریت کمبودهای دارو و تجهیزات پزشکی، مدیریت منابع مالی و جلوگیری از هدر رفت و سوء استفاده از حمایت های مالی و پرداخت هدفمند بیمه گرها،  طراحی و به مرحله اجرا در آمد.

از این رو لازم است همه صادرکنندگان، وارد کنندگان، فعالان پخش و توزیع محصولات سلامت محور دارویی، خوردنی، آشامیدنی و تجهیزات پزشکی، اطلاعات خود را در سامانه TTAC ثبت کنند.

امکانات اپلیکیشن تی تک

این سامانه به گونه ای طراحی شده است که در زمینه های مختلف، قابلیت های متفاوتی داشته باشد و برای تامین کننده و مصرف کننده قابل اجرا باشد به گونه ای که تنها در play store ، این سامانه بیش از 100 هزار بار دانلود شده است که نشان می دهد مورد استفاده کاربران زیادیست.

این سامانه امکانات متعددی را در اختیار عموم مردم قرار می دهد که تمام آن به کمک سامانه تی تک گردآوری شده است. در ادامه با امکانات این سامانه آشنا می شوید:

 • بررسی بارکد و UID به منظور مشاهده کاتالوگ و اطلاعات هر فرآورده دارویی یا غذایی توسط اسکن بارکد با وارد نمودن کد یو آی دی ۲۰  رقمی
 • کنترل اصالت با استعلام کد ۱۶ رقمی مندرج بر برچسب زرد رنگ اصالت.
 • بررسی لیست داروخانه های مجاز ۳۱ استان کشور که امکان مسیریابی و حمل و نقل با مترو و اتوبوس را به شما می دهد.
 • دسترسی به اطلاعات دارویی مجاز و رسمی کشور بر اساس فهرست دارویی ایران
 • گزارش عوارض دارویی و تجهیزات پزشکی به کارشناسان سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت
 • ارسال گزارشات مردمی به وزارت بهداشت درباره تخلفات کارخانه ها و فروشگاه ها و داروخانه ها
 • پیدا کردن دارو در نزدیک ترین داروخانه محل سکونت از طریق این اپ

عضویت در سامانه تیتک

برای عضویت در سامانه  باید به سامانه ثبت اشخاص حقوقی و حقیقی رجوع کنید. به محض ورود به لینک، با صفحه ای که عکس آن در تصویر زیر  مشاهده می کنید.

سامانه ثبت اشخاص حقیقی و حقوقی تیتک ، بخش های مختلفی دارد:

 • ورود به سامانه
 • ثبت نام شرکت
 • ثبت نام کارخانه و کارگاه تولیدی
 • ثبت نام اصناف
 • درخواست صلاحیت مسئول فنی
 • استعلام مسئول فنی

روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

برای ورود، بایستی کد کاربری و رمز  عبور داشته باشید. به این منظور، روی گزینه ثبت نام، کلیک کنید تا مسیر را دنبال کنید. کد و رمز برای شما پیامک و به پست الکترونیکی که اعلام کنید، ایمیل می شود.  ورود به سامانه، مسئولیت دارد و باید به قوانین آگاهی داشته باشید.

اگر شرکت فعال در حوزه سلامت دارید، باید اطلاعات خود را در سامانه  ثبت کنید. برای ثبت اطلاعات شرکت، بایستی شناسه ملی و نام شرکت را وارد کرده و مشخصات مدیرعامل را وارد کنید.  وقتی شناسه ملی شرکت را وارد کنید، با سامانه ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه کانکت انلاین می شود و اطلاعات شرکت شما به نمایش در می آید. لذا شناسه ملی  ۱۱ رقمی  را درست وارد کنید.

ثبت‌نام مسئول فنی

برای ثبت‌نام مسئول فنی، شخص باید از شرکتی معرفی‌شده باشد. همچنین دارای سابقه کار، مدرک تحصیلی و مدرک آموزشی مرتبط باشد. مسئول فنی بعد از گذراندن مراحل ثبت‌نام، گواهی امضایی که از دفترخانه دریافت کرده را همراه با مدارک در سایت ttac.ir بارگذاری می‌کند.

این اطلاعات برای تأییدیه طبق مراحل ذکرشده برای سازمان غذا دارو ارسال می‌شود. به این ترتیب پس از تاییدیه سازمان غذا و دارو برای مسئول فنی در پنل، باید پرداختی های مربوط به ثبت‌نام مسئول فنی انجام شود.

نهایتاً با تأیید نهایی سازمان غذا و دارو برای شرکت و مسئول فنی، می‌توان در بخش IRC کالای مورد نظر به همراه پروفرم معرفی گردد تا این اطلاعات به سازمان ارسال شود. کارشناسان سازمان غذا و دارو پس از بررسی پروفرم ها، کدی به نام IRC به وارد کننده اختصاص می دهند. به این شکل می توان از این کد برای ثبت سفارش کالا استفاده کرد.

اخذ IRC

سایتهای تولیدی فرآورده های سلامت محور با نام منبع شناخته می شوند. هر سایت تولیدی (منبع) دارای خطوط تولید اختصاصی برای تولید فرآورده ها می باشد. منابع برحسب تولیدی یا وارداتی بودن فرآورده از نوع “داخلی” یا “خارجی” و بر اساس فرآورده از نوع «مواد اولیه»، فرآورده نهایی (قابل عرضه)، «پر کردن و بسته بندی»، «بالک فرآوری» یا «ملزومات
بسته بندی» است. منبع ثبت شده داخلی با عنوان «پروانه بهداشتی تأسیس و بهره برداری» و منبع خارجی با عنوان «پروانه بهداشتی منبع» شناخته می شوند. ثبت منابع پیش نیازی جهت ثبت نام تجاری و همچنین درخواست پروانه فرآورده های سلامت محور است. برای ثبت درخواست و صدور پروانه مربوط به منبع، سامانه هایی ایجاد شده است که مسئولین فنی شرکت با مراجعه به قسمت IRC در سامانه تیتک می توانند درخواست خود را ثبت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *