گلوتاتیون

سلول های هر فرد حاوی گلوتاتیون است. ماده ای که از سه اسید آمینه به نام های زیر ساخته شده است: سیستئین، گلوتامات و گلیسین .گلوتاتیون به عنوان یک آنتی اکسیدان مهم در بدن هر فرد عمل می کند و به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند. گلوتاتیون در بسیاری از واکنش های شیمیایی موجود در بدن نقش دارد. این ماده همچنین به سم زدایی مواد شیمیایی، از جمله برخی اجسامی که به طور طبیعی توسط بدن ایجاد می شود و همچنین آلاینده ها و داروها کمک می کند.

علت کاهش سطح گلوتاتیون در بدن افراد

سطح گلوتاتیون فرد ممکن است در طی برخی از مشکلات سلامتی نیز کاهش یابد، از جمله:

 • سرطان
 • اچ آی وی یا ایدز
 • دیابت نوع 2
 • هپاتیت
 • بیماری پارکینسون

علائم کمبود گلوتاتیون 

اگرچه موسسه ملی سلامت (NIH) هنوز ادعا می‌ کند که فقر GSH یک بیماری نادر است اما تعداد رو به افزایشی از منابع معتبر وجود دارد که ادعایی کاملا برعکس این را دارند.

کمبود گلوتاتیون می تواند یک بیماری ملایم، متوسط یا شدید باشد که بستگی به هر مورد خاص دارد.

برخی از نشانه‌ ها و علائم این کمبود می ‌تواند کم‌ خونی، تجمع بیش از حد اسید در بدن (متابولیک اسیدوز)، عفونت‌ های مکرر و علائم ناشی از مشکلات مغز ( شامل تشنج، اختلال فکری و از دست دادن هماهنگی ) باشد.

به دلیل نقش گلوتاتیون در پیشگیری و درمان بیماری ها، من توصیه می کنم که پیشگیرانه عمل کرده و روشی صحیح برای افزایش سطح گلوتاتیون در پیش بگیرید.

موارد استفاده گلوتاتیون

 • ارتباط با داروها برای هضم بیشتر آن ها
 • یک کوآفکتور (مولکول کمکی) برای برخی از آنزیم های مهم از جمله گلوتاتیون پراکسیداز است که شما را از آسیب اکسیداتی حفظ می کند.
 • در پروتئین پیوند دی سولفید دخیل است (که برای تکامل حیات یک سوم از تمام پروتئین های انسانی حیاتی است)
 • پراکسید ها را کاهش می دهد (سفید کننده های طبیعی که برای بدن مضر هستند)
 • مشارکت در تولید لورکوزن (مولفه حیاتی برای واکنش های التهابی و حساسیت)
 • به کبد کمک می کند که چربی را قبل از صفرا دفع کند.
 • متیل گلیکسال که یک سم تولید شده به عنوان محصول جانبی متابولیسم است را دفع می کند.
 • آپوپتوز (مرگ سلولی برنامه ریزی شده) را بهبود می دهد.

در پزشکی مدرن، چندین کاربرد دیگر از گلوتاتیون نیز وجود دارد. تزریق گلوتاتیون گاهی برای جلوگیری از اثرات جانبی سمی شیمی ‌درمانی و همچنین برای برخی موارد ناباروری مردان ارایه می‌ شود. استفاده از گلوتاتیون داخل وریدی برای روشن شدن پوست یکی دیگر از کاربردهای آن است، اما شواهد موجود برای حمایت از این کاربرد کم است.

علاوه بر کمک به این توابع حیاتی در بدن، لیست مزایای گلوتاتیون به شرح زیر است:

 • نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کند.
 • بهبود عملکرد سلول T که برای سیستم ایمنی قوی حیاتی است
 • کمک به پیش گیری از مقاومت در برابر دارو
 • محافظت از بدن در برابر سموم محیطی
 • مانع پیشرفت سرطان می شود.

فرم های موجود گلوتاتیون

گلوتاتیون حاوی مولکول های گوگردی است، به همین دلیل غذاهای سرشار از گوگرد ممکن است به تقویت تولید طبیعی آن ها در بدن کمک کنند. این مواد غذایی عبارت اند از:

 • سبزیجات خانواده کراسیفروس (سبزیجات چلیپایی) مانند کلم بروکلی، گل کلم، جوانه بروکسل و بوک چوی
 • سبزیجات آلیوم مانند سیر و پیاز
 • تخم مرغ
 • آجیل
 • حبوبات
 • پروتئین بدون چربی مانند ماهی و مرغ

سایر غذاها و گیاهانی که به تقویت طبیعی گلوتاتیون در بدن کمک می کنند عبارت اند از:

 • گیاه خار مریم
 • بذر کتان
 • جلبک دریایی
 • آب پنیر

گلوتاتیون نیز تحت تأثیر منفی بی خوابی است. استراحت کافی به طور منظم می تواند به افزایش سطح آن در بدن کمک کند.

راه های افزایش گلوتاتیون در بدن

غذاهای غنی از گوگرد مصرف کنید.

سولفور برای تولید گلوتاتیون مهم است. بنابراین، در رژیم غذایی خود حتما پروتئین های غنی از گوگرد مانند گوشت گاو، ماهی و مرغ و همچنین سبزیجات آلیوم و چلیپایی را بگنجانید.

مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید.

ویتامین C در حفظ سطح گلوتاتیون نقش اساسی دارد. به همین دلیل، مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است به افزایش سطح گلوتاتیون در بدن شما کمک کند.

غذاهای غنی از سلنیوم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

سلنیوم یک کوفاکتور برای تولید گلوتاتیون است. ماهی، گوشت ارگانیک و آجیل برزیل همه غذاهای سرشار از سلنیوم هستند که ممکن است به افزایش سطح گلوتاتیون طبیعی شما کمک کنند.

غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از گلوتاتیون هستند را مصرف کنید.

گلوتاتیون رژیم غذایی کاملاً توسط بدن جذب نمی شود. اما، غذاهایی چون آووکادو، اسفناج و بامیه، که به طور طبیعی گلوتاتیون دارند، ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کنند.

مکمل پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر منبع خوبی از سیستئین است که به حفظ تولید گلوتاتیون کافی کمک می کند. بنابراین، پروتئین آب پنیر ممکن است به افزایش سطح گلوتاتیون شما کمک کند.

خار مریم مصرف کنید.

به ماده فعال موجود در عصاره خار مریم سیلیمارین گفته می شود. مکمل های خار مریم ممکن است باعث افزایش سطح گلوتاتیون شود که احتمالاً به سیلی مارین نسبت داده می شود.

به اندازه کافی بخوابید.

عدم خواب مزمن می تواند باعث کاهش سطح گلوتاتیون شود. در مقابل، خواب کافی- به طور منظم- می تواند به افزایش یا حفظ سطح آن کمک کند.

از نوشیدن زیاد الکل خودداری کنید

الکل باعث کاهش سطح گلوتاتیون در بدن و به ویژه در ریه ها می شود. افرادی که مرتباً الکل زیادی مصرف می کنند، 80 تا 90 درصد گلوتاتیون ریه شان کاهش می یابد.

به طور منظم ورزش کنید.

فعالیت های بدنی خاص، به طور مثال تمرینات کاردیو و وزنه برداری، ممکن است به افزایش سطح گلوتاتیون بدن کمک کند. با این حال، پیشی گرفتن در انجام این تمرینات، بدون داشتن رژیم متعادل و استراحت مناسب می تواند سطح گلوتاتیون شما را کاهش دهد.

قرص گلوتاتیون بیوتی بوستر:

قرص گلوتاتیون بیوتی بوستر، ترکیبی منحصر به فرد از مواد کارآمد و شناخته شده با اثرات آنتی اکسیدانی قوی و موثر در جلوگیری از پیری پوست، حذف لکه ها و رنگدانه های پوستی و نیز درخشندگی و سفیدی آن می باشد. مواد موجود در این فرآورده شامل گلوتاتیون ( فرم کوتاه شده ) ، استیل سیتئین و ویتامین های C می باشد.

مطالعات نشان داده است که مصرف ال-گلوتاتیون (250-50 میلی گرم در روز) در بهبود تبدیل لک های تیره پوست به نقاط روشن تر نقش دارد. به عبارت دیگر باعث کاهش تولید رنگدانه ملانین می شود و این اثر باعث سفیدی و درخشندگی پوست می شود. ترکیب گلوتاتیون، ان-استیل سیتئین، از ایجاد چین و چروک و لک در پوست جلوگیری می کند. قرص پیشنهادی ما دارای ترکیبات شیمیایی با خلوص بالا و کنترل های کیفی دقیق می باشد.

رادیکال های آزاد به عنوان ترکیبات زائد در بدن شناخته می گردند که با واکنش های مختلف شیمیایی سبب آسیب به سلول و بافت های بدن می شوند. این رادیکال های آزاد سبب از هم پاشیدگی ساختمان کلاژن و فیبرهای الاستین (به عنوان ترکیبات اصلی در حفظ ساختار پوست) می گردد که نتیجه این از هم پاشیدگی مشکلاتی چون پیری و ایجاد چروک در پوست می باشد. آنتی اکسیدان هایی چون گلوتاتیون و ان-استیل سیتئین (آنتی اکسیدان های طبیعی ساخته شده در بدن)، ویتامین C  با حذف رادیکالهای آزاد، ضمن کمک به محافظت از سلول و بافت های بدن در برابر عوامل مخرب و از بین برنده، از پیری و چروکیدگی ساختار پوست جلوگیری می کند.

ویتامین C (Vitamin C) یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بوده که در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد (عوامل مخرب DNA سلولی) مقابله نموده و سبب غیر فعال سازی آن ها گردیده و از تاثیر مخرب آن ها بر روی سلول های پوستی جلوگیری به عمل می آورد. ویتامین C با فعال سازی سنتز رشته های کلاژن سبب افزایش استحکام ساختار پوست گردیده و خاصیت انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد و علاوه بر کاهش چین و چروک های سطحی، افزایش الاستیسیته، قوام، مقاومت و انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از افتادگی و شل شدن آن، با افزایش تجدید ساختار سلولی های پوست (Skin Cell Regeneration) سبب محافظت در برابر آسیب های ناشی از آلودگی هوا و پرتوهای مضر نور خورشید (UVA, UVB, IR) گردیده و با کاهش تولید رنگدانه های پوستی (Melanin) در کاهش لک های تیره و کمک به روشن نمودن پوست تاثیر بسزایی دارد.

قرص گلوتاتیون بیوتی بوستر به سفارش شرکت آریا فارمد پیشگامان سلامت در پرارین پارس تولید و بسته بندی شده است.

ویژگی ها و خواص قرص گلوتاتیون و استیل سیستئین بیوتی بوستر نوتری بست :

 • آنتی اکسیدان
 • کمک به حفظ سلامت پوست
 • کاهش چین و چروک
 • کمک به رفع لک های تیره و جای جوش
 • کمک به محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از اکسیداسیون سلولی

عوارض جانبی احتمالی گلوتاتیون : 

عوارض جانبی معمولا به ندرت دیده می‌شود. مصرف طولانی مدت و بیشتر از میزان توصیه شده این فرآورده ممکن است عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد. در صورت ادامه یا بدتر شدن عوارض با پزشک مشورت نمایید.

واکنش های آلرژیک پوستی چون کهیر، راش، خارش و پوسته پوسته شدن.

عوارض گوارشی از جمله اسهال، تهوع، استفراغ، نفخ و کرامپ شکمی، زخم گوارشی و سایر عوارض.

عوارض خونی چون افزایش ریسک خونریزی به خصوص در افراد دریافت کننده داروهای رقیق کننده خون و ضد پلاکت.

افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه بخصوص در افراد مستعد.

سرگیجه، سردرد، افزایش فشار خون، کاهش قند خون بخصوص در افراد دیابتی و مصرف کننده انسولین و داروهای خوراکی کاهنده قند خون.

عوارض تنفسی و قلبی عروقی بخصوص برای افراد مستعد و دارای بیماری های تنفسی و قلبی.

تداخل های دارویی گلوتاتیون :

به دلیل تداخل فرآورده با برخی داروها از جمله ضد پلاکت و رقیق کننده خون مثل وارفارین، آسپیرین، کاهنده چربی خون از قبیل استاتنی ها، شیمی درمانی، میدازولام، انسولین و داروهای کاهنده قند خون، در صورت مصرف همزمان با پزشک یا داروساز مشورت شود.

فراورده ممکن است باعث کاهش کاذب میزان کلسترول HDL در آزمایش خون شود.

در صورت وجود سنگ‌های کلیوی کلسیمی و اگزالوریا با احتیاط مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *