کراتین چیست؟

کراتین یکی از اجزای مکمل های عضله ساز و نوشیدنی های انرژی زاست. کراتین از سه اسیدآمینه ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین تشکیل شده است و حدود 1 درصد از کل حجم خون انسان را تشکیل می دهد. حدود 95درصد از کراتین بدن در عضله اسکلتی و 5 درصد آن در مغز ذخیره می شود. بین 1.5 تا 2درصد از ذخایر کراتین بدن توسط کبد، کلیه ها و پانکراس برای استفاده روزانه بکار گرفته می شود. کراتین وارد جریان خون می شود و بواسطه اعضای بدن که نیاز به انرژی زیاد دارند مثل عضلات اسکلتی و مغز استفاده می شود.
اشکال مختلفی از کراتین در مکمل ها استفاده می شوند که از جمله می توان به کراتین مونوهیدرات و کراتین نیترات اشاره کرد.

بعد از اینکه شما پروتئین می خورید، بدن بواسطه کلیه ها و کبد، کراتین را می سازد. سپس عضلات، کراتین را به کراتین فسفات تبدیل می کند که این نیز به آدنوزین تری فسفات (ATP) تبدیل می شود که بدن از آن برای تمرینات انفجاری استفاده می کند.
تولیدکنندگان مکمل، جذب کراتین را موثرتر کرده اند. بنابراین بجای مصرف مقدار زیادی پروتئین، می توانید این ماده مغذی را به شکل پودر، مایع یا قرص مصرف کنید.
مکمل کراتین باید در کنار غذاهای پروتئینی استفاده شود نه اینکه جایگزین پروتئین شود. به خاطر اینکه کراتین و پروتئین به روش های متفاوتی کار می کنند. کراتین در طول تمرین منجر به افزایش قدرت می شود درحالیکه پروتئین بعد از تمرین منجر به ترمیم عضله می شود.

اثرات مصرف کراتین چیست؟

کراتین، توانایی بدن برای تولید انرژی را به سرعت افزایش می دهد. کراتین به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و به تولید انرژی در عضلات کمک می کند و به همین دلیل است که برخی افراد، کراتین را به عنوان مکمل استفاده می کنند تا بتوانند عملکردشان را در باشگاه تقویت کنند.
تحقیقات زیادی درمورد قابلیت کراتین برای بهبود قدرت عضله انجام شده است. با این حال تحلیل این تحقیقات نشان می دهد که کراتین، قدرت بالاتنه و پایین تنه را در جوانان و بزرگسالان بهبود می دهد. کراتین، عملکرد ورزشکاران را در قایق رانی، فوتبال و پرش ارتفاع بهبود می دهد.
اگرچه برخی تحقیقات به اثربخشی و کارایی کراتین برای تمرینات انفجاری و با شدت بالا مثل دوی سرعت اشاره کردند اما نتایج این تحقیقات، ترکیبی و متنوع بوده است.

پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم

به دست آوردن سرعت و افزایش قدرت عضلانی یکی از مهم ترین دغدغه های همه ورزش کاران است که برای رسیدن به آن تلاش های زیادی می کنند. یکی از بهترین روش های افزایش قدرت و سرعت بازسازی و ماهیچه سازی عضلات ورزش کاران استفاده از پودرهای مکمل است. پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم یکی از بهترین پودرهای مکمل موجود در ایران و ساخت کشور آلمان است که بر طبق تحقیقات و تست های انجام شده از دهه 70 میلادی تا دهه 90 میلادی کراتین ها به عنوان یکی از موثرترین و پر مصرف ترین مکمل های ورزشی لازم برای ورزش کاران شناخته شده است. طبق آزمایش های انجام شده پودر کراتین تاثیر ویژه ای در افزایش حجم توده عضلانی، افزایش قدرت ماهیچه ها و عضلات، و بهبود ریکاوری عضلانی دارد. به طور کلی کراتین یک ماده طبیعی است که به مقدار زیاد در عضلات اسکلتی همه افراد وجود دارد و به صورت طبیعی می توانید مقدار لازم کراتین را از طریق مصرف گوشت و پروتئین دریافت کنید. با این وحود توصیه می شود در صورتی که به انجام ورزش های سخت و سنگین می پردازید، برای بهبود ریکاوری بدن و جلوگیری از آسیب های ناشی از وزنه برداری و … از سایر مکمل ها از جمله کراتین استفاده نمایید. در رشته هایی مانند بدن سازی که ورزش کاران در زمان کوتاه نیاز به انرژی بالایی دارند، خرید پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم و استفاده از آن یکی از بهترین روش های تاثیر گذار در افزایش قدرت عضلات و بهبود ریکاوری عضلات داشته است.

پودر کراتین ۳۰۰۰ یوروویتال با مناسب ترین قیمت در سایت دیجی دارو موجود می باشد لذا برای تهیه آن می توانید با کلیک روی کلمه آن وارد سایت شده و به راحتی آن را تهیه نمایید.

خواص و موارد مصرف پودر کراتین یوروویتال 

کراتین یکی از مهم ترین ماده های طبیعی بدن است که 95 در صد آن به صورت فسفوکراتین در عضلات ساخته می شود و تاثیر به سزایی در فراهم کردن سوخت برای عضلات دارد. 5 درصد دیگر کراتین به صورت طبیعی در مغز و کلیه و کبدها ساخته می شود. در برخی موارد که افراد ورزش های سنگین و طولانی مدت انجام می دهند لازم است که از پودرهای مکمل برای بازسازی و تقویت عضلات استفاده کنند. یکی از موثرترین روش های افزایش میزان کراتین در بدن و افزایش توده عضلانی (حجم عضلات) خرید  پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم و استفاده از آن طبق تجویز پزشک یا مربی ورزشی است. یکی از ترکیبات اصلی این مکمل ورزشی فسفر است که تاثیر ویژه ای در بازسازی مولکولی با انرژی بالا و اصطلاحا به نام (ATP) دارد. با وجود فسفر در بدن، فسفر در بدن شکسته شده و به عنوان سوخت و تامین کننده انرژی در بدن، و انقباض عضلانی در دسترس سایر قسمت های بدن به ویژه در دسترس عضلات قرار می گیرد. علاوه بر این، خرید پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم و استفاده از آن به دلیل کاهش تولید اسید لاکتیک، از ایجاد خستگی مفرط پس از انجام ورزش های طولانی و سنگین جلوگیری کرده و به ورزش کاران کمک می کند که طول مدت تمرین را افزایش داده و به راحتی تمرین کنند. سایر افراد ورزش کار به انجام تمرینات شدید به ویژه ورزش بدن سازی می پردازند می توانند برای افزایش ذخایر انرژی بدن از پودر کراتین استفاده نمایند.

تأثیر کراتین بر قدرت و عملکرد ورزشی

اضافه کردن کراتین به یک برنامه تمرینی، ۸٪ سبب افزایش قدرت، ۱۴% عملکرد در هنگام تمرین با وزنه و ۴۳% پرس سینه را نسبت به افراد بدون مصرف کراتین افزایش می‌دهد. دلیل این افزایش عملکرد، عمدتاً به دلیل افزایش ظرفیت تولید ATP است. مصرف مکمل کراتین به شما کمک می‌کند ATP بیشتری تولید کنید و به شما این امکان را می‌دهد که برای چند ثانیه بیشتر بتوانید تمرینات شدید خود را انجام دهید. کراتین باعث بهبود عملکرد ورزشی می‌شود.

تأثیر کراتین بر مغز

یکی از کارایی‌های کراتین در بدنسازی، ارتباط آن با سلامتی مغز و درمان بیماری‌های عصبی است. مکمل کراتین سبب بهبود علائم بیماری‌های نظیر آلزایمر، پارکینسون، سکته مغزی، صرع، آسیب مغز یا ستون فقرات، بیماری نورون حرکتی، کاهش حافظه می‌شود. در عملکرد کلی مغز، مکمل کراتین می‌تواند در گیاهخواران و کسانی که در معرض خطر بیماری‌های عصبی هستند نیز مفید باشد. گیاهخواران ذخایر کمتری از کراتین را دارند زیرا گوشت، اصلی‌ترین منبع غذایی طبیعی آن را مصرف نمی‌کنند. مصرف کراتین، ممکن است کارایی دیگری نیز برای بدنسازی داشته باشد ازجمله: کاهش سطح قند خون، بهبود عملکرد عضلانی، کمک به درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی.

تأثیر کراتین بر عضله سازی

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف این مکمل برای بسیاری از افراد، ازجمله افراد کم‌تحرک، ورزشکاران سالمند و ورزشکاران حرفه‌ای، مفید است. مصرف مکمل کراتین ۳-۲ برابر بیشتر از تمرینات به‌تنهایی و بدون مصرف کراتین، می‌تواند باعث افزایش رشد فیبرهای عضلانی شود.

زمان مصرف کراتین در بدنسازی

مکمل‌های کراتین در میان ورزشکاران بسیار محبوب هستند، بنابراین تعجبی ندارد که همه در مورد بهترین زمان مصرف کراتین در بدنسازی سؤال داشته باشند. به‌طور معمول زمان مصرف مکمل‌های کراتین به یکی از سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • مصرف کراتین قبل از تمرین

بعضی از ورزشکاران ترجیح می‌دهند مکمل کراتین را قبل از شروع تمرین میل کنند. چراکه مصرف کراتین منجر به بارگیری سلول‌های عضلات می‌گردد. کراتین بیشتر به معنی ATP بیشتر و ATP بیشتر به معنی افزایش قدرت عضلات است. بدین معنا که قدرت بیشتری برای فعال‌سازی فیبرهای عضلات و درنتیجه قدرت بیشتر برای وزنه‌برداری خواهید داشت.

  • مصرف کراتین بعد از تمرین

ریکاوری صحیح بدن بعد از اتمام تمرین اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه پس از تمرین، عضلات فشار زیادی را تحمل کرده است. زمان مصرف کراتین در بدنسازی به دلیل تغذیه مناسب عضلات به‌منظور بهبود رشد آن‌ها و روند ریکاوری، پس از تمرینات بدنسازی است. بهتر است به همراه کراتین از کربوهیدرات و پروتئین نیز استفاده کنید تا سلول‌های عضلانی ضعیف شما مواد مغذی را جذب و تمام انرژی موردنیاز را دریافت کنند؛ بنابراین، مطمئن شوید به‌اندازه کافی کراتین ذخیره کرده‌اید چراکه این ذخیره‌سازی شمارا برای جلسات تمرینی بعدی آماده خواهد کرد.

  • مصرف کراتین در زمان دلخواه

کسانی که کراتین را مطابق با میل خودمصرف می‌کنند چون بر این باورند که هر دو روش ذکرشده در بالا کاملاً بی‌فایده است.

بنا بر تحقیقات انجام‌شده بهترین زمان مصرف کراتین در بدنسازی، نیم ساعت قبل از شروع تمرین و بلافاصله پس از اتمام آن است، بنابراین در کل باید 5 گرم کراتین مصرف کنید. می‌توانید کل دوز را قبل از تمرین و یا بعد از آن میل کنید و یا می‌توانید دوز مصرفی را تقسیم کرده و نصف آن را قبل از تمرین و الباقی را پس از اتمام تمرین میل کنید. حتی در روزهای استراحت هم می‌توانید یک وعده صبح زود و وعده دیگر را شب میل کنید. مقدار توصیه‌شده با توجه به وزن بدن انسان متفاوت خواهد بود، اما دوز پیشنهادی روزانه حتماً باید 5 گرم هست.

پودر کراتین ۳۰۰۰ یوروویتال با مناسب ترین قیمت در سایت دیجی دارو موجود می باشد لذا برای تهیه آن می توانید با کلیک روی کلمه آن وارد سایت شده و به راحتی آن را تهیه نمایید.

نحوه مصرف پودر کراتین 3000 یوروویتال 

استفاده از پودر کراتین 3000 یوروویتال – 250 گرم صرفا برای زنان و مردان بزرگسال بالای 18 سال تجویز می شود و بزرگسالان می توانند روزانه 3.5 گرم از پودر را در 300 میلی لیتر آب حل کرده و سپس میل کنید. یکی از ترکیبات این پودر مکمل کراتین مونو هیدرات است و در آب حل نمی شود و به سرعت ته نشین می شود و به همین دلیل پس از حل کردن پودر باید به سرعت آن را مصرف کنید تا اثرات مثبت کراتین کاهش نیابد.

عوارض مصرف پودر کراتین 3000 یوروویتال 

خرید پودر کراتین یوروویتال و میزان دوز مصرفی آن صرفا باید با تجویز و توصیه مربی ورزشی تعیین و مصرف شود، لذا باید از مصرف خود سرانه ای پودر بپرهیزید. علاوه بر این، برای جلوگیری از مسومیت و بروز عوارض جانبی نباید این پودر را به صورت مستمر و طولانی مدت مصرف نمایید. مصرف این پودر به هیچ وجه برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود. افرادی که تحت درمان بیماری های خاص هستند یا از فراورده های دارویی استفاده می کنند، لازم است که به پزشک یا مربی خود اطلاع داده و با تجویز مربی از این پودر استفاده کنند. علاوه بر این، زنان باردار و شیرده نباید بدون اطلاع پزشک یا مربی از پودر کراتین استفاده کنند. در صورتی که به هر کدام از ترکیبات پودر مکمل مصرف آن را قطع کنید. مصرف کراتین ممکن است در بدن برخی افراد موجب کم آبی و عدم تعادل الکترولیتی شود، به همین دلیل توصیه می شود پس از مصرف این پودر برای پیشگیری از افزایش دمای بدن و بروز کم آبی مایعات فراوان بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *