شربت نوسکاف _ Noscough Syrup

شربت نوسکاف حاوی ماده موثر نوسکاپین و شیرین بیان بوده که جهت درمان و سرکوب سرفه از آن استفاده می‌شود. شربت نوسکاپین به منظور درمان سرفه‌های خشک و مداوم به ویژه سرفه‌های پس از بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی، آلرژیک، برونشیت و سیاه سرفه استفاده می‌شود.

عصاره ریشه گیاه شیرین بیان موجود در شربت گیاهی نوسکاف به عنوان یک ترکیب دارویی مهم در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه به عنوان ضد التهاب، اکسپکتورانت و آنتی باکتریال کاربرد دارد. گلیسیریزین اصلی ترین ترکیب موجود در ریشه گیاه شیرین بیان است که در تحریک تولید انترفرون گاما به وسیله سلول‌های T نقش داشته و مسبب اثرات ضد ویروسی این ماده در برابر ویروس آنفولانزاست. می‌توان این شربت را یکی از داروهای موثر در سلامت ریه دانست.

نوسکاپین

نوسکاپین از زیرمجموعه آلکالوئیدهای مستخرج از گیاه خشخاش است که بر خلاف بسیاری از مولکول‌های این خانواده فاقد اثرات ضد درد و وابستگی فیزیکی است و به همین دلیل در گروه داروهای مخدر قرار نگرفته و دارویی گیاهی به شمار می‌آید. نوسکاپین از طریق مسدود نمودن مسیرهای مربوط به سرفه در مغز اثر خود را اعمال می‌کند. از دیگر اثرات این ماده، می‌توان به اثرات ضد سرطان که از دهه ۱۹۶۰ مطرح بود اشاره کرد. همچنین در بعضی تحقیقات اثرات ضد التهابی از خود نشان داده است.

ویژگی شربت ضد سرفه نوسکاف

  • بهبود تنفس با کاهش التهاب و تحریک پذیری مجاری تنفسی
  • رقیق کننده و افزایش دهنده خلط (موکولیتیک)
  • گشاده کننده برونش و ضد سرفه
  • رفع سرفه های خشک و خلط دار

موارد مصرف شربت نوسکاف

نوسکاف برای درمان سرفه های خشک (بدون خلط)استفاده می شود. سرفه خشک ،که با عنوان سرفه بدون خلط نیز شناخته می شود سرفه ای است که هیچ خلط و ترشحاتی در آن وجود ندارد.

رفلکس سرفه توسط تحریک کننده ریه ها ،مجاری هوایی فوقانی و یا  گلو ایجاد می شود .

نوسکاف ،ریفلکس سرفه را سرکوب می کند در نتیجه باعث کاهش سرفه می شود.برای درمان عفونت حاد تنفسی و یا سرفه های خلطی نباید تنها به این دارو اکتفا نمود.

شربت گیاهی نوسکاف و درمان کرونا

شربت ضد سرفه گیاهی Noscough یک داروی کاملا گیاهی برای تمامی عفونت‌های دستگاه تنفسی به ویژه سرماخوردگی و بیماری کرونا است. این شربت با عملکرد سه گانه خود، برای درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی در مبارزه با عفونت در نظر گرفته شده است. این عملکردها عبارتند از:

  • درمان سرفه‌های خشک و خلط آور
  • رقیق نمودن مخاط غلیظ
  • بهبود عفونت‌های راه‌های تنفسی و فوقانی

در ترکیبات این گیاه شیرین دیده می‌شود که این گیاه به دلیل مقادیر بالای گلیسیریزین موجود در آن، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد. همچنین شیرین بیان دارای خواص ضد التهابی است و با پاک سازی سیستم تنفسی به درمان گلودرد و سرفه کمک می‌کند.

نحوه مصرف نوسکاف

نوسکاف را می توانید همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

بین مصرف دزها حداقل 4ساعت فاصله رعایت شود.

جهت مصرف صحیح دز : نوسکاف همراه با پیمانه عرضه می شود.

مقدار مصرف هر دارو را پزشک معین می‌کند. اما مقدار مصرف معمول دارو به شرح ذیل است:

کودکان ۶-۲ سال : با تجویز پزشک مصرف شود.

کودکان ۱۲-۷ سال : ۱۰-۵ میلی لیتر (معادل ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری) سه بار در روز ترجیحا هر ۸ ساعت ۱ بار

بزرگسالان بالای ۱۲ سال : ۱۵-۱۰ میلی لیتر سه بار در روز (معادل ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری) سه بار در روز ترجیحا هر ۸ ساعت ۱ بار

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. این دارو ممکن است تهوع، سرگیجه و یبوست ایجاد کند.

چنانچه این عوارض با علائمی چون خواب آلودگی، عدم تعادل، استفراغ یا مشکلات تنفسی همراه شد بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

تداخل دارویی 

وارفارین ؛ نوسکاپین ممکن است باعث افزایش غلظت سرمی وارفارین شود.

داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی ؛ نوسکاپین ممکن است اثرسرکوب کنندگی سیستم عصبی مرکزی آگونیست های اپیوئیدی ،بنزودیازپین ها یا سایرسرکوب کننده های سیستم عصبی مرکزی را تقویت می کنند.

دارو های ایجاد کننده هایپوگلایسمی (کاهنده قند خون) ؛ عصاره شیرین بیان ممکن است اثر هایپوگلایسمی را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *