قرص متورال که با نام قرص متورال 50 میلی (متوپرولول) در بازار عرضه می شود، برای درمان فشار خون بالا و آنژین صدری استفاده می شود.

به نحوه مصرف، دوز مصرف،موارد مصرف دارو و اینکه در کل قرص متورال برای چیست؟ می پردازیم.

کاربرد قرص متورال 50 میلی‌گرم :

قرص متورال 50 میلی‌گرمی برای بهبود کارکرد قلب و کنترل جریان خون در رگها تجویز می‌شود. این دارو به درمان فشار خون بالا و آنژین (درد قفسه سینه) کمک می‌کند. قرص متورال 50 فعالیت برخی مواد شیمیایی در بدن را که به طور طبیعی ترشح می‌شوند، کنترل می‌کند. این دارو را می‌توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. دوز دارو به شدت بیماری بستگی دارد. پزشک ممکن است بر حسب نیاز دوز دارو را تغییر دهد.

متورال 50 را نباید بیشتر از دوز مجاز مصرف کرد. در صورت مصرف بیش از حد مجاز، باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنید. بیمارانی که برخی مشکلات خاص دارند نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو برای بیمارانی که بیماری قلبی عروقی یا مشکلات جریان خون دارند توصیه نمی‌شود. اگر به تازگی حمله قلبی داشته‌اید، متورال 50 ممکن است گزینه خوبی برای شما نباشد. بیمارانی که مشکلات کلیوی یا کبدی یا اختلال تیروئید یا حتی آلرژی دارند باید قبل از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهند.

موارد مصرف قرص متورال

 • فشار خون بالا : متورال 50 برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود.
 • آنژین پکتوریس : متورال 50 برای تسکین درد مزمن قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب مصرف می‌شود.
 • حمله قلبی : متورال 50 در طول مراحل اولیه درمان حمله قلبی مصرف می‌شود.
 • نارسایی احتقانی قلب : در این بیماری خون به میزان کافی پمپاژ نمی‌شود و متورال برای این بیماری تجویز می‌شود.
 • تیروئد پرکار : قرص متورال 50 همراه با دیگر داروها برای کاهش برخی علائم تیروئید پرکار تجویز می‌شود.
 • پیشگیری از میگرن : متورال 50 گاهی مواقع برای پیشگیری و تسکین سردردهای میگرنی مصرف می‌شود.

متورال و درد قلبی

متورال یکی از داروهای اصلی برای کاهش درد در بیماران مبتلا به آنژین صدری می باشد. این بیماران معمولاً در حالت استراحت دردی ندارند, اما به دنبال فعالیت یا استرس روانی دچار درد ناشی از گرفتگی عروق کرونر قلب می‌شوند. متورال در این دسته از بیماران باعث کاهش درد و افزایش تحمل فعالیت می گردد. (به همین علت است که قبل از انجام تست ورزش توصیه می‌شود که بیمار برای چند روز مصرف متورال خود را قطع کند تا تست ورزش قادر به تشخیص گرفتگی عروق قلب باشد).

متورال و حمله قلبی

متورال متعلق به دسته داروهای بتا بلاکر می باشد. این دسته ی دارویی یکی از درمان های اصلی برای زمان وقوع حمله قلبی هستند. در حقیقت در فردی که دچار حمله قلبی شده, مصرف متورال هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت باعث کاهش میزان مرگ و نارسایی قلبی شده و همچنین موجب افزایش طول عمر بیمار نیز می گردد.

از این رو در هر فردی که دچار حمله قلبی شده است در صورتی که فشارخون و تعداد ضربان قلب اجازه دهد، متورال را در اولین زمان ممکن شروع می کنیم. استثنای این مورد بیماران مبتلا به سکته بطن راست یا دیواره تحتانی بطن چپ هستند که تجویز متورال در این دسته از بیماران باید با احتیاط صورت گیرد.

 قرص متورال برای فشار خون

داروهای بتا بلاکر (و از جمله متورال) خط اول درمان فشار خون محسوب نمی شوند. با این حال, در موارد خاص می‌توان از این داروها برای درمان فشار خون استفاده کرد. برای مثال در بیماران جوانتر که علت فشار خون آنها سطح بالای تنش و اضطراب و در نتیجه تحریک سیستم سمپاتیک می باشد, متورال می تواند یک گزینه ی مناسبی برای درمان فشارخون محسوب شود.

همچنین اگر علی رغم استفاده از چند دارو, همچنان فشار خون بیمار کنترل نشده باشد می توان با افزودن متورال به داروهای قبلی, به درمان فشار خون بیمار کمک نمود.

قرص متورال برای تپش قلب

متوپرولول (لوپرسور، توپرول) متعلق به گروه داروهایی می باشد که بتابلاکرها (مسدود کننده های بتا) نامیده می شوند. همانطور که اشاره شد، این داروها ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهند. این دارو با مسدود کردن اثرات اپی نفرین هورمونی (که به آدرنالین نیز شناخته شده اند)، موجب می شود که قلب شما آهسته تر و با نیروی کمتری بتپد. این داروها، اغلب برای موارد حمله قلبی، نارسایی قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی یا آنژین تجویز می شوند.

نحوه مصرف قرص متورال

طبق تجویز پزشک، این دارو خوراکی است و همراه با غذا یا پس از آن، معمولاً ۳-۱ بار در روز مصرف می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط جسمانی و پاسخ به درمان، متفاوت می باشد. برای کاهش احتمال خطر عوارض جانبی، پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف دارو را با دوز کمتری شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا از حداکثر مزایای آن بهره مند شوید. برای کمک به یادآوری، این دارو را در زمان های خاصی در روز مصرف کنید. به طور ناگهانی مصرف این دارو را بدون دستور پزشک قطع نکنید. در زمانی که مصرف دارو به طور ناگهانی قطع شود، احتمال دارد که شرایط شما بدتر شود.

بهره مندی از مزایای کامل این دارو، ممکن است چندین هفته طول بکشد. اگر احساس بهتری پس از مصرف دارو دارید، استفاده از آن را ادامه دهید. اکثر افراد با فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. برای پیشگیری از درد قفسه سینه، حمله قلبی دوم یا سردرد های میگرنی، بسیار مهم است که این دارو به طور منظم و طبق تجویز پزشک مصرف شود. در زمان بروز میگرن، نباید متورال مصرف شود.

طبق توصیه متخصص قلب، از دارو های دیگر برای تسکین حمله های ناگهانی استفاده کنید (برای مثال، قرص های نیتروگلیسیرین زیر زبانی برای درد قفسه سینه، داروهای “تریپتان” همچون سوماتریپتان برای میگرن).

با این حال اگر شرایط شما بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد (برای مثال، اگر میزان فشارخون معمول شما بالاست یا افزایش می یابد، اگر اغلب اوقات درد قفسه سینه یا میگرن برای شما اتفاق می افتد) به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متوپرولول به صورت ۲ نوع قرص مختلف وجود دارد : آزادسازی استاندارد و آهسته رهش که آهسته رهش آزاد سازی پایدار (SR) نیز نامیده می شود.

۱- آزادسازی استاندارد : متوپرولول را در بدن شما به سرعت آزاد می کند (بسته به دوز مصرفی، ممکن است نیاز باشد چند بار در روز آن را مصرف کنید).

۲- آهسته رهش : به آرامی حل می شود، بنابراین شما نمی توانید آن را به دفعات مصرف کنید (یک بار در روز معمولاً کافی است).

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که اولین دوز مصرفی خود را قبل از خواب بخورید، چرا که این دارو می تواند باعث احساس سرگیجه در شما ایجاد کند. اگر پس از مصرف اولین دوز، احساس سرگیجه نداشتید، متوپرولول را در صبح مصرف کنید. اگر متورال برای شما، یک بار بیشتر در روز تجویز شده است، سعی کنید دوزها را به طور مساوی در طول روز مصرف کنید.

با چند ساعت فاصله می توانید متورال را مصرف کنید؟

برای دوز خوارکی معمولا ۲۵ میلی گرم صبح و ۲۵ میلی گرم برای شب تجویز می شود. در شرایط سکته ممکن است، میزان دوز تا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت یک بار به مدت ۲ روز و سپس به ۱۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز نیز برسد.

آیا متورال باید به همراه غذا مصرف شود؟

برای دارو های فشار خون که به عنوان مسدود کننده های بتا شناخته می شوند، همچون قرص پروپرانول (ایندرال) و متوپرولول (لوپرسور)، مصرف آنها همراه با غذا، عوارض جانبی ناخوشایند را کاهش خواهد داد. شما دارو را بسیار آهسته تر از زمانی که با معده خالی مصرف می شود، جذب خواهید کرد.

1- در صورت وجود سابقه آلرژی، آسم نایژه ای، آمفيزم يا برونشيت غيرآلرژیک، نارسايی احتقانيی قلب، ديابت، پركاری تيروئيد، افسردگی روانی يا سابقه ابتلا به آن با احتياط فراوان مصرف شود.

2- در بيماران مبتلا به نارسایی کلیه، مقادير مصرف متوپرولول بايد كاهش يابد.

3- درصورت بروز افسردگی ناشی از اين دارو، مصرف آن بايد قطع شود.

4- اگر بعد از يك دوره درمان طولاني با اين دارو، قطع مصرف آن ضرورت پيدا كند، بايد به تدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود. اگرپس از قطع مصرف دارو، علائم قطع مصرف بروز كرد، بايد مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود.

5- در طول مصرف اين دارو، پيگيری عملكرد قلب، اندازه گیری نبض، اندازه گيری فشار خون و ثبت نوار قلبی و اندازه گيری ضربان قلب ضروری است.

عوارض مصرف قرص متورال

 • درد قفسه سینه
 • کاهش فشار خون
 • تاری دید
 • سرگیجه
 • کاهش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • تهوع یا استفراغ
 • کهیر یا قرمزی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *