داروی گیاهی برای سرماخوردگی

آیا همیشه خودمان و یا کسانی که در اطرافمان هستند از سرما خوردگی شکایت نمی کنند؟ سرما خوردگی یکی از بیماری های شایع است که ما معمولا در مورد آن می شنویم به همین دلیل است که آن را سرما خوردگی متداول می نامند.

درمان سرماخوردگی

بزرگسالان به طور متوسط 2 تا 4 بار و کودکان 6 تا 8 بار در سال سرما می خورند. سرماخوردگی یک عفونت خفیف دستگاه تنفس فوقانی است، که از طریق گلو ,بینی و سینوس ها وارد بدن می شود. ویروس های متعلق به رینوویروس عمدتا مسئول این امر هستند,اما می تواند توسط ویروس های دیگر نیز ایجاد شود.که معمولا بی خطر هستند ، این ویروس از طریق چشم ها,بینی و دهان وارد بدن می شوند.

داروی گیاهی برای سرماخوردگی، ویروس ها از طریق هوای حاوی قطرات آلوده,تماس مستقیم با افراد بیمار از طریق دست دادن و وسایل آلوده مانند ؛حوله ها,دستگیره ها,تلفن ها,صفحه کلید ها و … پخش می شوند. به طور کلی علائم معمولا 2 تا 3 روز پس از ابتلا شدن به میکروب ها ظاهر می شوند و 7 تا 12 روز طول می کشند.

علائم سرماخوردگی

گلودرد، احساس درد، آزردگی یا تحریک گلو است که اغلب با فرودادن آب دهان بدتر می‌شود. شایع‌ترین علت گلودرد (فارنژیت یا التهاب گلو) عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا است.

داروی گیاهی برای سرماخوردگی، بودن در هوای سرد باعث سرما خوردگی نمی شود,اما رینوویروس هایی که عمدتا باعث سرما خوردگی می شوند,در آب و هوای سرد بهتر زنده می ماند. اگرچه آنها می گویند که هیچ درمانی برای سرماخوردگی های متداول وجود ندارد, اما برای علائمی که همراه آن می آید درمان وجود دارد.

درمان سرماخوردگی با گیاهان دارویی

زنجبیل

زنجبیل یکی از مفیدترین گیاهان دارویی فصل زمستان بوده که برای درمان سرماخوردگی و سرفه‌های خشک بسیار مفید است. خواص آنتی هیستامینی این گیاه دارویی به باز کردن راه تنفسی و رفع مشکلات تنفسی کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این، خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد میکروبی زنجبیل، سیستم ایمنی بدن افراد را تقویت می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود با شروع علائم اولیه سرماخوردگی از دمنوش این گیاه استفاده کنید تا مانع بروز مشکلات جدی‌تر شوید.

دارچین

دارچین از داروهای گیاهی و پر مصرف است که می‌تواند گلو درد و سایر علائم مربوط به سرماخوردگی را درمان کند. “سینامالدئید” (Cinnamaldehyde) که جزء اصلی این ادویه است دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. مصرف نوشیدنی دارچین که از دارچین و عسل تشکیل شده باشد، یکی از طبیعی‌ترین روش‌ها برای درمان گلو درد محسوب می‌شود. علاوه بر این، از این گیاه برای پایین آوردن تب نیز استفاده می‌شود.

آویشن

آویشن دارای خواص آنتی ویروسی، آنتی میکروبی وآنتی بیوتیکی است که از بروز سرماخوردگی جلوگیری می‌کند و در صورت ابتلا، عوارض مربوط به این بیماری را کاهش می‌دهد. این گیاه دارویی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک کند. عرق آویشن، خلط آور است و برای رفع علائم سرماخوردگی‌های همراه با خلط سینه بسیار مفید است. این گیاه خواص ضد التهابی دارد؛ بنابراین مصرف آن باعث کاهش سرفه‌های شدید می‌شود.

شیرین بیان

شیرین بیان حاوی مقدار زیادی “گلیسیریزین” است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک بسیاری کرده و خطر ابتلا به سرماخوردگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین این گیاه دارای ترکیبات دیگر مانند فلاوونوئیدها و فیتواستروژن‌ها است و خاصیت ضد التهابی دارد که به پاکسازی سیستم تنفسی و درمان گلودرد و سرفه کمک می‌کند.

سیر و عسل برای سرماخوردگی

برای این که طعم سیر هنگام مصرف خوشایندتر باشد، سیر خام را با عسل ترکیب کرده و مصرف کنید. عسل ضد باکتری و ضد ویروس است. مصرف این ماده غذایی درد و التهاب گلو و سوزش آن را بهبود می‌دهد. عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به سرماخوردگی در آینده را کاهش می‌دهد.
ترکیب سیر و عسل یک معجون معجزه‌آسا برای درمان سرماخوردگی‌های شدید و خفیف محسوب می‌شود.

اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی بوده که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و سینوزیت مقابله می‌کند. نوشیدن چای تهیه شده از برگ‌های اکالیپتوس، می‌تواند به پایین آوردن تب کمک کند. علاوه بر این، استشمام بخار روغن اکالیپتوس که در آب ریخته شده است، سینوس‌ها را تمیز کرده و  عفونت آن‌ها را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *