**ارسال رایگان سفارشات بالای 700 هزار تومان به سراسر ایران**

پشتیبانی: 09051137441
پشتیبانی: 09051137441
اخبار پزشکی و دارویی

سیستم ایمنی بدن با چه ویتامین های موثر آسیب نمی بیند

سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و در جنگ مقابل ویروس‌ها یا باکتری‌ها شکست می‌خورد. شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که آیا مداخله در این فرایند و تقویت سیستم ایمنی بدن امکان‌پذیر است یا خیر؟ باید بگوییم که بله. با تغییر سبک زندگی و با داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌توانید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید. در این میان ویتامین‌ها نیز نقش بسیار حیاتی دارند. حالا اگر می‌خواهید با ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

چگونه عمل کردن سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن یکی از پیچیده‌ترین و شگفت‌انگیزترین عملکردها را دارد. عملکرد سیستم ایمنی را می‌توان به عملکرد هوشمندانه کامپیوتر تشبیه کرد. سیستم ایمنی بدن با دو روش دفاع غیراختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری‌زا و بیگانه را از بین می‌برد یا بی‌خطر می‌کند و مانع بروز بیماری می‌شود. بخش‌های دفاعی در سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

گلبول‌های سفید: در خط مقدم مقابله با عوامل بیماری‌زا گلبول‌های سفید نیز قرار دارند. لنفوسیت‌های B و لنفوسیت‌های T دو گروه از گلبول‌های سفید هستند که نقش حیاتی در از بین بردن عوامل بیماری‌زا خواهند داشت.

اشک، عرق، مایع مخاطی و بزاق: این‌ها نیز ازجمله سدهای ابتدایی بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شوند، که موجب تخریب دیواره سلولی باکتری‌ها و ویروس‌ها خواهند شد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

همواره راه‌های بسیار زیادی وجود دارند که ما می‌توانیم با انجام آن‌ها سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم. که ما در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی اشاره می‌کنیم. اگر فردی هستید که با شروع فصل سرما به‌سرعت سرما می‌خورید و یا حتی آنفولانزا می‌گیرید، پس می‌توانید به قدرت سیستم ایمنی خود شک کنید. انجام برخی از کارها مانند مصرف بیش‌ازاندازه شکلات و شیرینی باعث ضعف سیستم ایمنی‌تان خواهد شد. در مقابل شما می‌توانید با مصرف ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن و با انجام کارهایی بسیار ساده باعث تقویت بدن خود در مبارزه با بیماری‌ها شوید. برخی از ساده‌ترین کارها عبارت‌اند از:

خواب کافی داشته باشید

به‌طور منظم ورزش کنید

استرس را از خود دور کنید

یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها

سیگار نکشیدن

مصرف نکردن الکل

 

ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی‌تان کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد کرد. ما در ادامه شما را با ویتامین‌هایی که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند آشنا می‌کنیم:

ویتامین D و تقویت سیستم ایمنی

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی بوده که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است. این ویتامین اثراتی بر ضد از گلبول‌های سفید که قسمت‌های مهم دفاع سیستم ایمنی بدن هستند، به خوبی دفاع می‌کند. از دیگر تاثیرات خوب ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

 • کاهش التهاب: این موضوع به تقویت پاسخ ایمنی بدن کمک خواهد کرد. در حقیقت، تحقیقات حاکی از این هستند که مصرف ویتامین D بدن را در برابر عفونت‌های دستگاه تنفسی نیز حفظ خواهد کرد.
 • درمان سریع تر: جالب است بدانید که طبق آزمایش‌های انجام‌شده، مصرف مکمل‌های ویتامین D، پاسخ به درمان‌های ضدویروسی را در افراد مبتلا به عفونت‌های خاص، ازجمله هپاتیت C و HIV بهبود می‌بخشد.
 • پیشگیری از بیماری‌ها: سطح مناسب ویتامین D در بدن خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، ازجمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک را نیز کاهش می‌دهد.

 

ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی

شاید از کودکی تاکنون می‌دانستید که برای اینکه سرما نخورید باید از مرکبات استفاده کنید. دلیل این موضوع وجود ویتامین C زیاد در مرکبات است. درواقع ویتامین C یکی از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود و می‌تواند به‌عنوان محبوب‌ترین مکمل برای محافظت در برابر عفونت‌های ویروسی فصل زمستان معرفی شود. سایر تاثرات این ویتامین شامل موارد زیر هستند:

 • این ویتامین عملکرد سلول‌های مختلف ایمنی را پشتیبانی کرده و توانایی آن‌ها در محافظت در برابر عفونت را تقویت می‌کند.
 • ویتامین C با پاک‌سازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی آن‌ها با سلول‌های جدید، به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
 • همچنین به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند عمل می‌کند، و در برابر آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو از بدن محافظت می‌کند.
 • مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی ازجمله سرماخوردگی می‌شود.

  ویتامین A و تقویت سیستم ایمنی

  ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشمندان این ویتامین را یک ویتامین ضدالتهاب نامیده‌اند. در حقیقت ویتامین A می‌تواند پاسخ ضدالتهابی ارگانیسم‌ها را تقویت کند. به‌طورکلی کارکردهای بیولوژیکی اولیه ویتامین A در بدن عبارت‌اند از:

  • حفظ دید، رشد و محافظت از سلول‌های بنیادی پرتوان در مغز استخوان
  • به حفظ ساختار سلول‌های موجود در پوست، دستگاه تنفسی و روده، که درواقع اولین خط دفاعی بدن بشمار می‌آیند.

  ویتامین E و تقویت سیستم ایمنی

  ویتامین E یکی دیگر از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد. آن‌ها با به دام انداختن رادیکال‌های آزاد پراکسیل از انتشار اکسیداسیون اسیدهای چرب اشباع‌نشده جلوگیری می‌کنند ویتامین E در غشاهای سلولی بافت‌های حیوانی همراه با اسیدهای چرب اشباع‌نشده در فسفولیپید ها یافت می‌شود. همچنین این ویتامین‌ برای حدود ۲۰۰ واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است. این خصوصیات باعث شده تا این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی بدن از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

  ویتامین K و تقویت سیستم ایمنی

  ویتامین K یکی دیگر از ویتامین‌های ضروری محلول در چربی است و خواص آن در تقویت سیستم ایمنی عبارت است از:

  • خواص ضد درد و ضدالتهابی دارد.
  • خون‌ریزی ناشی از بیماری‌های هموفیلی، کبد، زردی و زخم معده را نیز می‌تواند کنترل و حتی درمان کند
  • ویتامین K به‌طور خاص می‌تواند محرک دریافت شده در سطح یک سلول و انتقال پیام به هسته سلول را برای تفسیر و پاسخ تنظیم کند. ازاین‌رو این ویتامین جزو بهترین ویتامین‌ها برای سلامت سیستم ایمنی محسوب می‌شود.

  ویتامین B6 و تقویت سیستم ایمنی

  ویتامین B6 از دیگر ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن است که به بدن کمک می کند تا پروتئینی بنام اینترلوکین را بسازد. این پروتئین به هدایت عملکرد گلبول‌های سفید کمک زیادی می‌کند. درنتیجه این ارتباط زنجیره‌وار سیستم ایمنی بدن به‌خوبی کارکرده و برای جلوگیری از عفونت‌ها، التهاب و سرطان‌های مختلف باقدرت عمل می‌کند. به‌طور خاص، کمبود ویتامین B6 می‌تواند منجر به کاهش تولید آنتی‌بادی‌های لازم برای مبارزه با عفونت‌ها شود. مبتلایان به اختلالات خود ایمنی نیز احتمالا نیاز بسیار بیشتری به این ویتامین خواهند داشت.

   

دیجی دارو (digidaroo)؛ داروخانه آنلاین دکتر قاسمی ار سال 1395 فعالیت خود را شروع کرده‌است.

با هدف معرفی تمام محصولات موجود در داروخانه بدون نیاز به ارائه نسخه پزشک مانند تمامی محصولات بهداشتی و آرایشی، مکمل‌ها غذایی، مکمل‌های ورزشی و تجهیزات پزشکی و محصولات کودکان ایجاد گردیده است.

با راه اندازی داروخانه اینترنتی دیجی دارو (digidaroo) امید آن می‌رود تا مشتریان محترم با صرف کمترین هزینه در وقت خود بتوانند اجناس مورد نظر خود را بررسی و مقایسه کرده و  آن را خریداری نمایند. برای رسیدن به این مهم تمام کارکنان داروخانه آنلاین دیجی‌دارو digidaroo با تلاش مستمر خود می‌خواهند شما مخاطبین گرامی را با یک خرید آنلاین ساده و موفق ، کمک نمایند.

برای آشنایی بیشتر با ما این صفحه را مطالعه کنین.

جواز معاونت غذا و دارو

 آدرس : تهران بهارستان شهر گلستان محله سبزدشت خیابان 20 متری سبزدشت بعد از 14 متری ایمان پلاک 268

  تلفن تماس: 09051137441 (ساعت پاسخگویی از ساعت 10 صبح الی 18)

همینطور در واتس اپ، روبیکا هم پاسخگو هستیم

کلیه حقوق این سایت متعلق به دیجی دارو می‌باشد. استفاده از مطالب تنها برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر نام بلامانع است.

اولین منوی راه اندازی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول