توكوفوبیا چیست؟

ترس شدید از زایمان یک ترس معمول و طبیعی در دوران بارداری نیست. مانند ترس از ارتفاع و سوسک، ترس از زایمان که به عنوان توکوفوبیا تشخیص داده می شود به حدی شدید و جدی است که می تواند کیفیت زندگی شما را مختل کند. در برخی موارد، توكوفوبیا ممكن است منجر به ترس از بارداری نیز شود یا باعث شود كه مبتلایان از باردار شدن خودداری كنند (حتی اگر دوست دارند بچه دار شوند).

گزارشی که در مورد توكوفوبیا در سال 2012 در مجله Industrial Psychiatry Journal منتشر شده تخمین می زند كه تا 13٪ از زنان غیر باردار اظهار داشتند كه ترس كافی از زایمان برای جلوگیری از باردار شدن دارند.

انواع توكوفوبیا

توكوفوبیا دو نوع مختلف دارد: اولیه و ثانویه.

 1. توكوفوبیای اولیه: درصورتی رخ می دهد كه قبلاً هرگز زایمان نكرده باشید اما توكوفوبیا داشته باشید
 2. توكوفوبیای ثانویه: هنگامی كه قبلاً زایمان كرده اید و ترس شما از تجربه قبلی ناشی می شود

علائم

اگرچه ترس شدید و روانی از زایمان بزرگترین ویژگی توكوفوبیا است، اما تنها مورد نیست. بسیاری از علائم با اختلالات افسردگی و اختلالات اضطرابی عمومی همپوشانی دارند و می توانند در چند جنبه از زندگی از خواب گرفته تا رژیم غذایی وخلق و خوی کلی تداخل ایجاد کنند.

علائم رایج توكوفوبیا عبارتند از:

 • وحشت زدگی (حملات پانیک) یا افزایش علائم اضطراب مانند خستگی، نگرانی غیر منطقی یا سردرد
 • نوسانات خلقی
 • علائم افسردگی مانند خستگی، درد بدن، کاهش اشتها یا میل جنسی یا کاهش علاقه به فعالیت های مورد علاقه
 • بی خوابی یا کابوس دیدن
 • پرهیز از مقاربت
 • تلاش زیاد برای جلوگیری از باردار شدن (مانند دو برابر یا سه برابر کردن روش های جلوگیری از بارداری)
 • رفع مواردی که ممکن است باعث مشکل در هنگام زایمان شود، مشکلاتی مانند مرگ مادر یا کودک یا بروز نقایص هنگام تولد
 • به تأخیر انداختن یا جلوگیری از بارداری حتی اگر می خواهید بچه دار شوید
 • درخواست زایمان سزارین بدون دلایل پزشکی

تشخیص

مانند هر شرایط روانشناختی دیگر از جمله هراس، توكوفوبیا نیز توسط یك متخصص بهداشت روان واجد شرایط مانند یك روانشناس، روانپزشك یا مددكار اجتماعی بالینی مجاز، تشخیص داده می شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است بتواند تشخیص را بر اساس علائم گزارش شده شما انجام دهد.

علل توكوفوبیا

همیشه دلیل واضح یا روشنی برای توکوفوبیا وجود ندارد. این مسئله می تواند نتیجه انباشت افکار، ترس‌ها، تجربیات و تصورات قبلی در مورد زایمان باشد که در طول زندگی یک زن ایجاد می شود.
با این حال، برخی از عوامل وجود دارند که با افزایش خطر توکوفوبیا همراه هستند.

ترس پزشکی

زنان مبتلا به توكوفوبیا اولیه ممكن است به طور كلی ترس بیشتری در مورد پزشکی داشته باشند، از جمله ترس از پزشك، ترس از بیمارستان، ترس از درد یا از دست دادن كنترل و ترس از انجام اقدامات پزشکی.

همچنین ممکن است خود فرد یا اطرافیان او قربانی قصور پزشکی یا بدرفتاری توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی شده باشند در نتیجه، به صلاحیت متخصصان پزشکی شک دارند. همچنین ممکن است دانش بیش از اندازه‌ای در مورد خطرات و عوارض زایمان داشته باشند.

سابقه‌ی شخصی آسیب زا

ترس در مورد زایمان می‌تواند از تجربیات آسیب زای جنسی در گذشته ناشی شود که ممکن است در دوران کودکی یا بزرگسالی رخ داده باشد.

تجارب آسیب زای زایمان

اگر توکوفوبیای ثانویه دارید، یعنی قبلاً زایمان کرده اید و این زایمان دردناک، چالش برانگیز یا پیچیده بوده است، ترس شما ممکن است شبیه اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) باشد.

این امر در صورت سقط جنین و مرده زایی نیز اتفاق می افتد. گفته می شود، زنان می توانند پس از تولد های طبیعی یا سالم نیز به توكوفوبیای ثانویه مبتلا شوند.

سابقه‌ی اضطراب و افسردگی

سابقه بیماری های بهداشت روانی از جمله اضطراب و افسردگی، می تواند احتمال توکوفوبیا را بیشتر کند.

برخی شواهد نشان می دهد که داشتن افسردگی قبل از تولد به طور خاص می تواند احتمال توکوفوبیا را افزایش دهد، هرچند که این مورد زیاد شایع نیست.

درمان

اگرچه توكوفوبیا نوعی اضطراب شدید محسوب می‌شود اما قابل درمان است. دو راه اصلی برای درمان توكوفوبیا؛ درمان و دارو است.

روان درمانی

تحقیقات نشان داده است که رفتار درمانی شناختی (CBT)، روان درمانی و مواجهه درمانی، در درمان فوبیا و سایر اختلالات مرتبط با اضطراب مؤثر هستند.

یافتن یک درمانگر آموزش دیده که ترجیحاً تجربه معالجه زنان را داشته باشد، بسیار مهم است.

دارو

داروهای مربوط به اختلالات اضطرابی شامل بازدارنده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI)، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI)، بنزودیازپین ها و بلاکرهای بتا می‌شود.

هیچ راه درستی برای تجویز دارو برای فردی که دارای اختلال اضطراب است وجود ندارد. برنامه های درمانی در این زمینه بسیار شخصی هستند.

با این حال، به منظور دریافت نسخه برای داروی ضد افسردگی، به احتمال زیاد باید به روانپزشک مراجعه کنید، زیرا مددکاران اجتماعی و روانشناسان معمولاً نمی توانند برای بیماران نسخه بنویسند.

کنار آمدن با توكوفوبیا

یکی از بهترین راه ها برای کنار آمدن با ترس از توكوفوبیا این است که با یک متخصص دلسوز و فهمیده، در مورد ترس خود صحبت کنید.

در حالی که بیشتر زنان فوبیای قابل تشخیص از زایمان ندارند، اکثر زنان اضطراب و نگرانی در مورد روند زایمان را دارند. یک ماما باید در گفتگو با بیماران در مورد واقعیت های مثبت و منفی زایمان بی‌خطر و همچنین گزینه های تسکین درد هنگام زایمان تجربه داشته باشد، در اینصورت اگر ترس از درد علت توکوفوبیا باشد می تواند مفید باشد.

اگر ترس شما از زایمان به چیز دیگری مانند آسیب های جنسی گذشته، بی اعتمادی به حرفه پزشکی یا زایمان آسیب زای قبلی مربوط باشد، یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما کمک کند تا این مسائل برجسته را حل کنید و فوبیای خود را کاهش داده یا از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *