علت خروپف و روش‌های موثر برای درمان آن

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که در خواب خروپف شدید میکنند؟ یا شما از آن گروه افرادی هستید که یکی از اعضای خانوده در خواب خرناس میکشد و مانع راحت خوابیدن شما میشود؟ یا فرزندی را درمنزل دارید که از خروپف کودکان رنج میبرد؟ پس اگر جز این چند دسته افراد هستید که با معضل خرپف های شبانه درگیر هستید پس این مقاله را با دقت تا انتها مطالعه کنید چون قرار تا انتهای این مطلب تمام این مشکلاتتون با هم بررسی کنیم و راه حل های علمی و پزشکی و هم خانگی مطرح کنیم.

خروپف چیست و چرا رخ می‌دهد؟

خروپف صدای ناخوشایندی است که هنگام عبور هوا از میان مجاری تنفسی تنگ یا مسدود در گلو و بینی تولید می‌شود. این صدا معمولاً در خواب رخ می‌دهد و می‌تواند باعث اختلال در خواب خود فرد و یا افراد دیگر که در یک محیط با فرد هستند و از همه مهمتر باعث ناراحتی شریک زندگی شما شود. خروپف می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات تنفسی جدی‌تر مانند آپنه خواب باشد که بسیار خطرناک است و حتما نیاز به بررسی تخصصی و درمان دارد.

چرا خروپوف فقط در خواب اتفاق میافتد؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد علت تولید این صدای خرناس تنگ شدن یا مسدود شدن مجاری تنفسی بینی یا گلو است که در هنگام خواب، به ویژه در مراحل عمیق‌تر خواب مانند خواب REM (حرکت سریع چشم)، عضلات بدن، از جمله عضلات گلو و زبان، به طور طبیعی شل می‌شوند. این شل شدن عضلات می‌تواند باعث افتادن زبان و بافت‌های نرم گلو به سمت عقب و تنگ شدن مجاری تنفسی شود و راه هوایی را مسدود کند، که در نتیجه باعث ایجاد صدای خروپف می‌گردد. هنگام خواب، الگوی تنفس تغییر می‌کند این تغییرات می‌تواند باعث ایجاد لرزش در بافت‌های نرم گلو و تولید صدای خروپف شود.

علل خروپف

عوامل بسیار متعددی هستند که سبب ایجاد خرپف در افراد میشوند:

انسداد راه‌های هوایی، در واقع همان مسدود شدن و تنگ شدن مجاری تنفسی که خود این علت زیر مجموعه های بسیار زیادی دارد:

  1. در هنگام خوابیدن و شل شدن عضلات مجاری گلو
  2. انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی
  3. برخی بیماری‌ها مانند سینوزیت و آلرژی و سرماخوردگی و ترشحات بینی و آسم و برونشیت و ….
  4. مصرف برخی داروهای آرامبخش و خواب آور
  5. آنوتومی گلو؛ برخی افراد به طور طبیعی دارای ساختار گلو باریکتری هستند که باعث خروپف می‌شود.
  6. بزرگی لوزه‌ها و آدنوئیدها، لوزه‌ها و آدنوئیدهای بزرگ می‌توانند مجاری تنفسی را مسدود کند.
  7. خستگی شدید؛ باعث می‌شود که بدن به طور عمیق‌تر و سنگین‌تر بخوابد و عضلات گلو شل‌تر شوند.

وزن بالا؛ افراد دارای اضافه وزن به دلیل چربی‌های اضافی در ناحیه گردن بیشتر در معرض خروپف قرار دارند.

سن؛ با افزایش سن، بافت‌های حلق و گلو ضعیف‌تر شده و احتمال خرناس بیشتر می‌شود.

مصرف الکل و سیگار؛ این مواد باعث شل شدن عضلات حلق و سیگار هم باعث التهاب در ناحیه گلو میشود.

وضعیت خواب؛ خوابیدن به پشت می‌تواند باعث شل شدن عضلات حلق شود و بالش‌های نامناسب می‌توانند وضعیت خواب را تحت تأثیر قرار داده و باعث افتادن سر و گردن به حالت‌هایی شوند که خروپف را تشدید می‌کنند.

آپنه خواب؛ این وضعیت باعث توقف‌های مکرر تنفس در خواب می‌شود که می‌تواند با خروپف همراه باشد و حتما نیاز هست که با متخصص مطرح شود.

ژنتیک؛ برخی افراد به دلیل ژنتیک خود مستعد خروپف هستند و این مشکل در خانواده‌شان شایع‌تر است.

این عوامل می‌توانند به صورت مجزا یا ترکیبی باعث بروز خروپف شوند. تشخیص دقیق علت خروپف نیاز به بررسی‌های پزشکی دارد و در برخی موارد ممکن است تغییرات سبک زندگی، درمان‌های دارویی یا مداخلات جراحی مورد نیاز باشد که در ادامه درباره تمام این موارد صحبت خواهیم کرد.

درمان‌های قطعی خروپف

در ابتدا حتما باید علت بروز خرپوف را پیدا کنید و در ادامه با توجه به علت بروز خروپف درمان آن قطعی و راحت‌تر خواهد بود:

تغییر وضعیت خواب

  • خوابیدن به پهلو: یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش خروپف، تغییر وضعیت خوابیدن به پهلو است. استفاده از بالش‌های مخصوص می‌تواند در این امر کمک‌کننده باشد.
  • بالا آوردن سر: بالا آوردن سر چند سانتی‌متر از سطح تخت می‌تواند به بهبود عبور هوا و کاهش خروپف کمک کند.

کاهش وزن

در صورتی که اضافه وزن دارید میتوان گفت که یکیاز عوامل موثر در بروز خرپوف شما میتواند همین وزن بالا باشد که کاهش وزن تأثیر قابل‌توجهی در کاهش و درمان این مشکل دارد. با کاهش وزن، چربی‌های اضافی در ناحیه گردن و گلو کاهش می‌یابند، که این امر باعث کاهش فشار بر مجاری تنفسی می‌شود. هنگامی که این مجاری کمتر تحت فشار باشند، عبور هوا راحت‌تر صورت می‌گیرد و از لرزش بافت‌های نرم جلوگیری می‌شود. این فرآیند منجر به کاهش یا حتی از بین رفتن خروپف می‌شود. همچنین، کاهش وزن به بهبود وضعیت کلی سلامت و افزایش انرژی فرد کمک می‌کند، که به نوبه خود می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. بنابراین، کاهش وزن یکی از روش‌های مؤثر و طبیعی برای کاهش خروپف است.

ترک سیگار و الکل

ترک سیگار و الکل تأثیر بسزایی در کاهش خروپف دارد. سیگار باعث التهاب و تورم بافت‌های مجاری تنفسی می‌شود، که این وضعیت می‌تواند منجر به تنگی مجاری تنفسی شود. همچنین، الکل عضلات گلو را شل می‌کند و باعث می‌شود مجاری تنفسی هنگام خواب بیشتر بسته شوند. با ترک سیگار، التهاب و تورم کاهش یافته و مجاری تنفسی بازتر می‌شوند. همچنین، با اجتناب از مصرف الکل، عضلات گلو در حالت طبیعی خود باقی می‌مانند و احتمال خروپف کمتر می‌شود. بنابراین، ترک سیگار و الکل گامی مؤثر در بهبود کیفیت خواب و کاهش خروپف است

آیا درمان خروپف با ورزش امکان پذیر است؟

بحث داغی این روزها هست که آیا انجام دادن برخی ورزش‌ها به درمان خروپف کمک میکند یا خیر؟ که باید بگوییم بله تحقیقات زیادی انجام شده که نشان داده اند انجام دادن ورزش‌هایی که در پایینتر میگوییم در درمان این مشکل نقش دارند.

تمرین زبان: نوک زبان را به سقف دهان فشار دهید و به آرامی به سمت عقب بکشید. برای 20 بار اینکار را تکرار میکنیم.

تمرین عضلات گونه، با کمک انگشت، عضلات گونه را از دندان‌ها دور کنید. برای هر گونه 10 مرتبه این حرکت را انجام دهید.

 تمرین تلفظ؛ به صورت واضح و با صدای بلند حروف صدادار (آ، ا، او، ای) را تکرار کنید. 3 ست 10 تایی اینکار را تکرار کنید.

تمرین فک پایین؛ فک پایین خود را جلو ببرید و برای چند ثانیه نگه دارید، سپس به حالت اولیه برگردید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

انجام این تمرین‌ها به صورت مستمر و روزانه می‌تواند عضلات گلو را تقویت کند.

تغذیه مناسب

  • اجتناب از غذاهای چرب و سنگین: سعی کنید دو تا سه ساعت قبل از خواب از خوردن غذاهای چرب و سنگین پرهیز کنید.

استفاده از دستگاه‌های بخور

استفاده از دستگاه‌های بخور می‌تواند به کاهش خروپف کمک کند. هوای خشک موجب تحریک و التهاب مجاری تنفسی می‌شود، که این وضعیت می‌تواند خروپف را تشدید کند. دستگاه بخور با افزایش رطوبت هوا، مجاری تنفسی را مرطوب نگه می‌دارد و از خشکی و تحریک آن‌ها جلوگیری می‌کند. این کار باعث بازتر شدن مجاری هوا و کاهش خروپف می‌شود. همچنین، بخار گرم می‌تواند به تسکین احتقان بینی و بهبود جریان هوا کمک کند. بنابراین، استفاده از دستگاه بخور هم سرد و هم گرم در اتاق خواب می‌تواند یک روش مؤثر برای بهبود کیفیت خواب و کاهش خروپف باشد.

درمان‌های خانگی خروپف

استفاده از زیتون و عسل و زردچوبه می‌تواند به عنوان درمان‌های خانگی برای کاهش خروپف موثر باشد. زیتون دارای خواص ضدالتهابی است که می‌تواند به کاهش تورم بافت‌های گلو کمک کند و در نتیجه مجاری تنفسی را بازتر نگه دارد. مصرف یک قاشق چایخوری روغن زیتون قبل از خواب می‌تواند مفید باشد.

عسل نیز دارای خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی است که به تسکین گلو و کاهش تورم کمک می‌کند. ترکیب عسل با آب گرم یا چای گیاهی قبل از خواب می‌تواند تأثیر مثبت داشته باشد.

زردچوبه، که یک ضدالتهاب قوی است، می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین مجاری تنفسی کمک کند. مصرف یک لیوان شیر گرم با یک قاشق چایخوری زردچوبه قبل از خواب می‌تواند مفید باشد. این ترکیب‌ها به کاهش التهابات و بازتر شدن مجاری تنفسی کمک می‌کنند و در نتیجه خروپف را کاهش می‌دهند.

درمان آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال جدی است که طی آن تنفس فرد در هنگام خواب به طور مکرر متوقف و دوباره شروع می‌شود. این وضعیت معمولاً ناشی از انسداد مجاری هوایی یا نقص در سیگنال‌های مغزی است که تنفس را کنترل می‌کنند. افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب خروپف بلند، خواب ناآرام و خستگی مفرط در طول روز را تجربه می‌کنند. درمان‌های مختلفی از جمله تغییرات سبک زندگی، استفاده از دستگاه‌های CPAP و در موارد شدیدتر، جراحی وجود دارد که می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کند. مشاوره با پزشک متخصص برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

فشار مثبت هوایی مداوم (CPAP)

دستگاه‌های CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) یک روش مؤثر در درمان خروپف (آپنه خواب) هستند. این دستگاه‌ها با استفاده از یک ماسک نصب شده بر روی صورت، فشار هوا را به طور مستمر به مجاری هوایی اعمال می‌کنند تا انسدادها را برطرف کنند و تنفس را برای فرد تسهیل کنند. CPAP از ایجاد فشار مثبت در مجاری هوایی مانع از بسته شدن مجاری هوا در حین خواب میشود. این بهبود در تنفس باعث می‌شود که فرد به طور مستمر و بهتر بتواند تنفس کند، این وسیله همچنین موجب بهبود کیفیت خواب فرد و کاهش خستگی روزانه آنها می‌شود. پس در نتیجه به درمان خرپف می‌انجامد.

درمان دارویی خروپف

برای درمان خروپف هیچ دارویی وجود ندارد اما میتوان مشکلاتی که باعث ایجاد خروپف میشوند را درمان کرد که عموماً به منظور کاهش تنگی مجاری هوایی و افزایش تنفس عمیق انجام می‌شود. داروهایی که برای خروپف مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل داروهای ضدالتهاب هستند که باعث کاهش انسدادهای مجاری هوایی می‌شوند و فشار هوای مثبت را اعمال می‌کنند. یا اگر علت ایجاد این مشکل سرماخوردگی یا آلرژی باشد، داروهای سرماخوردگی می‌توانند به بهبود این شرایط کمک کنند. گاهی نیز پزشک به طور موقت برای داشتن خواب راحت آرام‌بخش تجویز می‌کند.

چانه‌بند ضد خروپف

این وسیله با بسته نگه داشتن دهان هنگام خواب از خروپف جلوگیری میکند و یکی از راه های جدید درمان خروپف محسوب میگردد. استفاده از این وسیله برای کسانی که عادت دارند با دهان باز بخوابند، یا افرادی که اغلب به پشت می‌خوابند، بسیار مؤثر است.

نکات پایانی درباره درمان خروپف

مشورت با پزشک، همواره قبل از شروع هرگونه درمان جدید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا از عدم تداخل دارویی و بروز عوارض جانبی جلوگیری شود.

خرید از منابع معتبر، محصولاتی که برای کمک به درمان خروپفی که میخواهید برای خود تهیه کنید همیشه از فروشگاه‌ها و یا وب سایت های معتبر تهیه کنید و ما با افتخار میتوانیم بعد 5 سال فعالیت در حیطه داروخانه‌های آنلاین به شما این اطمینان را بدهیم که وب سایت دیحی دارو هر محصولی به شما ارائه میدهد دارای اصالت کالا از سازمان غذا دارو است زیرا که سلامتی رضایت شما هدف فعالیت ماست.

سخن آخر

در این مقاله از داروخانه آنلاین دیجی دارو به بررسی کامل علت خروپف و ارائه راهکارهای موثر و درمان آن پرداختیم. با رعایت نکات مطرح شده و مشورت با متخصصان، می‌توانید به بهبود وضعیت خواب خود و کاهش خروپف کمک کنید.

از همراهی شما تا انتهای مقاله سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *