کراتین مکملی فوق العاده محبوب به ویژه در میان ورزشکاران، بدنسازان و علاقه مندان به تناسب اندام است.
تحقیقات نشان داده است که کراتین می تواند عملکرد ورزشی، قدرت و رشد عضلات را تقویت کند و از بدن در برابر بیماری های عصبی مختلف محافظت کند.
اگرچه مصرف آن بی خطر است، این سؤال پیش می‌آید که آیا کراتین تاریخ مصرف گذشته نیز بی خطر است.

 

کراتین چگونه کار می کند؟

مکمل

های کراتین با افزایش ذخایر فسفوکراتین عضلانی بدن (شکل ذخیره سازی کراتین) کار می کند.
وقتی ذخایر آدنوزین تری فسفات (ATP) به عنوان منبع اصلی انرژی تمام می‌شود، بدن از ذخایر فسفوکراتین خود برای تولید ATP بیشتر استفاده می کند. این کار به ورزشکاران کمک می کند تا برای مدت طولانی تری تمرین کنند، هورمون های آنابولیک را بالا می برد و به سیگنالینگ سلول کمک می کند.
انواع زیادی از کراتین‌ها وجود دارند، مانند:

 • کراتین مونوهیدرات
 • کراتین اتیل استر
 • کراتین هیدروکلراید (HCL)
 • کراتین گلوکونات
 • کراتین بافر شده (خنثی شده)
 • کراتین مایع

 

با وجود این، بر اساس تحقیقات انجام گرفته، رایج ترین و بهترین آن، کراتین مونوهیدرات است.

 

کراتین چه مدت دوام می آورد؟

اگرچه اکثر مکمل های کراتین، تاریخ انقضا را ذکر می کنند که در حدود 2 تا 3 سال پس از تولید محصول است، مطالعات نشان می دهد که ماندگاری آنها بسیار بیشتر است.
پودر کراتین مونوهیدرات بسیار پایدار است و بعید است با گذشت زمان، حتی در دمای بالا به مواد زائد ( کراتینین) تبدیل شود. کراتینی که کراتینین تبدیل شده است، بسیار کم قدرت‌تر است و بعید به نظر می رسد همان مزایا را داشته باشد.
به عنوان مثال، بر اساس یک بررسی، پودر کراتین منوهیدرات فقط پس از گذشت 4 سال علائم قابل توجهی از تجزیه را نشان می دهد حتی اگر در دمای بالا 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) نگهداری شود.
بنابراین، اگر مکمل کراتین مونوهیدرات در شرایط خشک و خنک نگهداری شود، باید حداقل 1 تا 2 بیشتر از تاریخ انقضاء، قابل مصرف باشد.
در مقایسه با کراتین مونوهیدرات، اشکال دیگر این مکمل، مانند کراتین اتیل استر و به خصوص کراتین های مایع، پایدارتر نیستند و احتمال دارد بعد از تاریخ انقضا سریعتر به کراتینین تجزیه شوند.

 

آیا کراتین منقضی شده می تواند شما را بیمار کند؟

به طور کلی، کراتین به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و مصرف آن بی خطر تلقی می شود.

با توجه به اینکه کراتین مونوهیدرات بسیار پایدار است، احتمالاً چندین سال بیشتر از تاریخ انقضاء باقی خواهد ماند و نباید هیچ عارضه جانبی ناخوشایندی ایجاد کند.
همچنین، توجه به این نکته مهم است که کراتین گلوله شده، منقضی نشده است و احتمالاً در معرض رطوبت قرار گرفته است، در نتیجه مصرف آن مشکلی ندارد. این نوع کراتین خاصیت خود را حفظ کرده و بعید است شما را بیمار کند.
لازم به ذکر است اگر ظرف کراتین برای چند روز به صورت در باز در دمای اتاق باقی بماند یا در معرض مقدار کافی مایعات قرار گرفته باشد، ممکن است خاصیت خود را از دست دهد.
اگرچه مصرف کراتین گلوله شده بلامانع است، اگر متوجه شدید که کراتین تغییر رنگ داده، بوی بدی ایجاد کرده یا طعم آن غیرطبیعی است، بهتر است مصرف آن را متوقف کنید.
تغییراتی از این دست ممکن است نشان دهنده وجود باکتری در مکمل باشد، اما بعید است که به طور عادی اتفاق بیفتد، مگر اینکه مکمل برای مدت زیادی در دمای اتاق باز مانده باشد.
با توجه به اینکه کراتین نسبتاً ارزان است، اگر در مورد مصرف کراتین تاریخ مصرف گذشته نگرانی دارید، می توانید برای آرامش خاطر یک ظرف جدید خریداری کنید.

 

کلام آخر

کراتین یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشی در سراسر جهان است.
رایج ترین نوع کراتین، کراتین مونوهیدرات است که بسیار پایدار بوده و می تواند چند سال بیشتر از تاریخ انقضا و بدون از دست دادن خاصیت خود، استفاده شود.
علاوه بر این، مصرف کراتین که از تاریخ انقضای آن گذشته است بی خطر محسوب می‌شود و اگر به درستی در شرایط خشک و خنک نگهداری شود، نباید عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند.

 

 

0 نظر در “آیا کراتین منقضی می شود؟

 1. مهدی گفت:

  سلام من کراتین یوروویتال و خریداری کردم بعد جعبه رو ک باز کردم چند تکه کراتین گلوله گلوله شده بود و ی بویی میده میخاستم ببینم طبیعیه یا ن !؟

  1. دکتر مصطفی قاسمی گفت:

   سلام مشتری گرامی
   اگر محصول تاریخ دارد و برچسب اصالت با خیال راحت استفاده کنید.
   با تشکر دکتر قاسمی

 2. Arad گفت:

  سلام خسته نباشید کراتین گرفتم ۹ ماه قبل تاریخ انقضا دارد فقط در آن رو باز کردم و به بعد بسته بوده شنیدم کراتین که هوا بخورد خواص خود را از دست میدهد واقعیت دارد ؟ یا میتونم استفاده کنم ؟

  1. دکتر مصطفی قاسمی گفت:

   سلام مشتری گرامی
   اگر جایی که رطوبت نداشته باشد و کمی خنک باشد مشکلی پیش نمی آید.
   با تشکر دکتر قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *