اهمیت انسولین

انسولین هورمونی است که در غده‌ای واقع در پشت معده به نام لوزالمعده ساخته می شود و به بدن امکان می دهد از گلوکز برای انرژی استفاده کند. گلوکز نوعی قند است که در بسیاری از کربوهیدرات ها یافت می شود.
بعد از خوردن غذا، دستگاه گوارش کربوهیدرات ها را تجزیه کرده و به گلوکز تبدیل می کند. سپس گلوکز از طریق پوشش داخل روده کوچک به جریان خون جذب می شود. هنگامی که گلوکز در جریان خون است، انسولین باعث می شود سلول های سراسر بدن قند را جذب کرده و از آن برای انرژی استفاده کنند.
انسولین به تعادل سطح گلوکز خون نیز کمک می کند. وقتی مقدار زیادی گلوکز در جریان خون وجود دارد، انسولین به بدن علامت می دهد که مقدار اضافی آن را در کبد ذخیره کند. گلوکز ذخیره شده آزاد نمی شود تا زمانی که سطح گلوکز خون کاهش یابد، به طور مثال در بین وعده های غذایی یا زمانی که بدن تحت فشار است یا به انرژی اضافی نیاز دارد.

 

درک دیابت

دیابت زمانی اتفاق می افتد که بدن از انسولین به درستی استفاده نکند یا به اندازه کافی تولید نکند. دیابت دو نوع اصلی دارد: نوع 1 و نوع 2.
دیابت نوع 1 نوعی بیماری خود ایمنی است. این بیماری باعث حمله بدن به خود می شود. اگر دیابت نوع 1 دارید، بدن شما نمی تواند انسولین ایجاد کند. این مسئله به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن تمام سلولهای تولید کننده‌انسولین در لوزالمعده را از بین برده است. این بیماری بیشتر در جوانان تشخیص داده می شود، اگرچه ممکن است در هنگام بزرگسالی نیز ایجاد شود.
در دیابت نوع 2، بدن در برابر اثرات‌انسولین مقاوم شده است. این بدان معناست که بدن برای دریافت اثرات مشابه به انسولین بیشتری نیاز دارد. بنابراین، بدن انسولین‌زیادی تولید می کند تا سطح گلوکز خون را در حد طبیعی نگه دارد. با این حال، پس از سالها تولید بیش از حد، سلولهای تولید کننده‌انسولین در لوزالمعده می سوزند. دیابت نوع 2 افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما به طور معمول در اواخر عمر ایجاد می شود.

 

به عنوان درمان دیابت

تزریق انسولین می تواند به درمان هر دو نوع دیابت کمک کند. انسولین‌تزریق شده به عنوان جایگزین یا مکمل‌انسولین بدن عمل می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نمی توانند انسولین تولید کنند، بنابراین برای کنترل سطح گلوکز خون خود باید تزریق کنند.
بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند با تغییر سبک زندگی و داروهای خوراکی سطح گلوکز خون خود را کنترل کنند. با وجود این، اگر این روش های درمانی به کنترل سطح گلوکز کمک نکنند، ممکن است افراد مبتلا به این بیماری برای کنترل سطح گلوکز خون خود به انسولین نیز نیاز داشته باشند.

 

انواع درمان های‌انسولین

همه انواع انسولین اثر یکسانی دارند. آنها از افزایش و کاهش طبیعی سطح انسولین در بدن در طول روز تقلید می کنند. ترکیب انواع مختلف انسولین بر سرعت و مدت کار آنها تأثیر می گذارد.
انسولین سریع اثر: این نوع، تقریباً 15 دقیقه پس از تزریق شروع به کار می کند. اثرات آن می تواند بین سه تا چهار ساعت طول بکشد و اغلب قبل از غذا استفاده می شود.
انسولین کوتاه اثر: این نوع قبل از غذا تزریق می شود. 30 تا 60 دقیقه پس از تزریق شروع به کار می کند و اثر آن پنج تا هشت ساعت طول می کشد.
انسولین با اثر متوسط: این نوع‌انسولین پس از تزریق یک تا دو ساعت شروع به کار می کند و اثرات آن ممکن است 14 تا 16 ساعت طول بکشد.
انسولین طولانی مدت: این انسولین ممکن است تا حدود دو ساعت پس از تزریق شروع به کار کند. اثرات آن می تواند تا 24 ساعت یا بیشتر ادامه یابد.

 

تجویز و دوز مصرفی

نمی توانید انسولین را از طریق دهان مصرف کنید. باید آن را با سرنگ، قلم یا پمپ انسولین تزریق کنید. نوع تزریق آن بر اساس اولویت شخصی، نیازهای بهداشتی و پوشش بیمه ای شما انجام می شود.

آن را می توان در زیر پوست قسمتهای مختلف بدن تزریق کنید، مانند:

 • ران
 • باسن
 • بازو
 • شکم

 

در فاصله دو اینچ از ناف، انسولین تزریق نکنید زیرا بدن شما به خوبی آن را جذب نمی کند. باید محل تزریق را تغییر دهید تا از ضخیم شدن پوست در تزریق مداوم جلوگیری شود.
مصرف‌انسولین با توجه به سطح گلوکز خون و اهداف کنترل دیابت در افراد مختلف متفاوت است. پزشک ممکن است به شما دستور دهد 60 دقیقه قبل از غذا یا درست قبل از غذا آن را تزریق کنید. میزان مورد نیاز روزانه به عواملی مانند رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی و شدت دیابت بستگی دارد.
برخی از افراد فقط به یک بار تزریق انسولین در روز نیاز دارند و برخی به سه یا چهار نیاز دارند. همچنین ممکن است پزشک از انسولین سریع اثر و طولانی مدت استفاده کند.

 

واکنش های‌انسولین

هیپوگلیسمی یا سطح گلوکز خون که خیلی کم است، گاهی اوقات در هنگام مصرف‌انسولین اتفاق می افتد. این عمل، واکنش انسولین نامیده می شود. اگر بیش از حد ورزش می کنید یا به اندازه کافی غذا نمی خورید، سطح گلوکز شما بسیار پایین می آید و باعث واکنش انسولین می شود. باید انسولینی را که تزریق می کنید با غذا یا کالری متعادل کنید. علائم واکنش‌انسولین عبارتند از:

 • خستگی
 • ناتوانی در صحبت کردن
 • تعریق
 • گیجی
 • از دست دادن هوشیاری
 • تشنج
 • انقباض عضله
 • پوست رنگ پریده

 

برای جلوگیری از تأثیر واکنش انسولین، حداقل 15 گرم کربوهیدرات سریع اثر را همیشه همراه داشته باشید. 15 گرم کربوهیدرات تقریباً برابر با هر یک از موارد زیر است:

 • 1/2 فنجان نوشابه غیر رژیمی
 • 1/2 فنجان آب میوه
 • 5 آب نبات لایف سیور
 • 2 قاشق غذاخوری کشمش

 

همچنین از پزشک خود در مورد قلم مخصوصی بنام قلم گلوکاگون سؤال کنید. این قلم می تواند به رفع واکنش‌انسولین کمک کند.

 

کلام آخر

انسولین به طور مناسبی به شما کمک می کند تا سطح گلوکز خون خود را در یک حد سالم نگه دارید. سطح سالم گلوکز خون به کاهش خطر عوارض دیابت مانند نابینایی و از دست دادن اندام‌ها کمک می کند. اگر دیابت دارید، باید سطح گلوکز خون خود را مرتباً کنترل کنید.
همچنین برای جلوگیری از افزایش بیش از حد سطح گلوکز خون، باید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. با پزشک خود در مورد راه های موثرتر کردن درمان با انسولین صحبت کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *