تائورین یا تورین نوعی آمینو اسید است که در غذاهای زیادی یافت می شود و معولاً به نوشیدنی‌های انرژی زا اضافه می‌شود.
بسیاری از افراد تائورین را به صورت مکمل مصرف می کنند و برخی از محققان آن را مولکول شگفت‌آور می‌نامند.
تائورین فواید بسیاری برای سلامت بدن انسان دارد؛ کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری و بهبود عملکرد ورزشی از جمله این فواید است.
این ماده اگر به اندازه مناسب مصرف شود هیچ عارضۀ جانبی ندارد و کاملاً بی‌خطر است. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این آمینو اسید بدانید با ما در داروخانه آنلاین دیجی دارو همراه شوید.

 

تائورین چیست؟

تائورین نوعی آمینو اسید سولفونیک است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. این آمینو اسید اغلب در مغز، چشم‌‌ها، قلب و ماهیچه‌ها یافت می‌شود.
برخلاف اکثر اسیدهای آمینه، تائورین برای ساخت پروتئین استفاده نمی شود. در عوض، به عنوان یک اسید آمینه ضروری مشروط دسته بندی می شود، بدین معنی که در شرایطی خاص برای بدن ضروری است.
بدن انسان به خودی خود می تواند تائورین تولید کند، علاوه بر آن، این ماده به طور طبیعی در برخی غذاها یافت می‌شود. با این وجود، افرادی که بیماری های خاصی مانند بیماری قلبی یا دیابت دارند، ممکن است نیاز به مصرف مکمل تائورین داشته باشند.
برخلاف باور عمومی، این آمینو اسید از ادرار یا اسپرم گاو نر گرفته نمی شود. این نام از کلمه لاتین تائوروس (Taurus) به معنی گاو نر گرفته شده است، بنابراین ممکن است باعث گمراهی شود.

 

منابع

منابع اصلی تائورین غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی و لبنیات است. اگرچه به برخی از غذاهای گیاهی به صورت صنعتی تائورین اضافه می شود، بعید است این مقادیر برای بهینه سازی میزان تائورین در بدن کافی باشد.
این ماده اغلب به نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های انرژی زا اضافه می شود، در یک بطری نوشیدنی (237 میلی‌تری) تقریباً 600 تا 1000 میلی‌گرم تائورین وجود دارد. با این وجود، نوشیدن نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا به دلیل وجود سایر مواد مضر، توصیه نمی شود.
از آنجا که فرم تائورین مورد استفاده در مکمل‌ها و نوشیدنی های انرژی زا معمولاً به صورت مصنوعی ساخته می شود و از حیوانات گرفته نمی شود، برای گیاهخواران نیز مناسب است.
یک رژیم غذایی متوسط در حدود 40 تا400 میلی گرم تائورین دارد.

 

نقش آن در بدن

همانطور که پیشتر ذکر شد تائورین در چند عضو بدن وجود دارد و فواید گسترده ای دارد.

نقش های مستقیم آن شامل موارد زیر می‌شود:

  • هیدراتاسیون مناسب (حفظ آب بدن) و ایجاد تعادل الکترولیت در سلول‌ها
  • تشکیل نمکهای صفراوی، که نقش مهمی در هضم غذا دارند
  • تنظیم میزان مواد معدنی مانند کلسیم در سلول‌ها
  • کمک به عملکرد کلی سیستم عصبی مرکزی و چشم‌ها
  • تنظیم سلامت سیستم ایمنی بدن و عملکرد آنتی اکسیدان‌ها

 

از آنجا که این آمینو اسید از نوع ضروری نیست، یک فرد سالم می تواند حداقل مقدار لازم این ماده را برای عملکردهای ضروری فوق به صورت روزانه در بدن خود تولید کند.
با وجود این، ممکن است در موارد نادر مقادیر بیشتری از این ماده برای بدن نیاز باشد، بنابراین تائورین برای برخی از افراد مانند مبتلایان به نارسایی قلبی یا کلیوی ضروری است، نوزادان نارس که از طریق داخل وریدی تغذیه می‌شوند نیز به تورین نیاز دارند.
کمبود تائورین در دوران رشد جنین می تواند علائمی جدی نظیر اختلال در عملکرد مغز و کنترل ضعیف قند خون به همراه داشته باشد.

 

مقابله با دیابت

تائورین می تواند باعث کنترل قند خون شود و با دیابت مقابله کند.
بر اساس یک تحقیق، مصرف مکمل تائورین در دراز مدت باعث کاهش میزان قند خون در موش‌های دیابتی گردید که این کاهش بدون هیچ تغییری در برنامه غذایی موش‌ها حاصل ‌شد.

سطح قند خون ناشتا برای سلامتی بسیار مهم است، زیرا سطح بالای آن، عامل اصلی در دیابت نوع 2 و بسیاری از بیماری های مزمن است.
برخی تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مصرف تائورین می تواند باعث کاهش سطح قند خون و مقاومت به انسولین شود و بدین طریق از دیابت نوع 2 جلوگیری کند.
جالب اینجاست که افراد دیابتی معمولاً میزان کمتری تائورین در بدن خود دارند که همین امر می تواند نشان‌دهندۀ تاثیر این ماده در کاهش قند خون باشد.

 

 

کمک به سلامت قلب

تائورین می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود.

تحقیقات نشان می دهد که هرچه مقدار تورین در بدن بالاتر باشد، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و همچنین کاهش کلسترول و فشار خون کمتر می‌شود.
تائورین مقاومت در برابر جریان خون را در دیواره رگ های خونی کاهش می دهد و از این طریق می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. این ماده، پالس‌های های عصبی مغز که باعث افزایش فشار خون می شوند را نیز کاهش می‌دهد.
مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های تائورین به طور قابل توجهی سفت عروق را کاهش می‌دهد درنتیجه، به طور بالقوه خون‌رسانی به بدن را تسهیل می‌کند.
همچنین مطالعات نشان می دهد که مصرف 3 گرم تورین در روز به مدت هفت هفته باعث کاهش وزن بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. علاوه بر این، مشخص شده است که مکمل‌های تائورین باعث کاهش التهاب و ضخیم شدن شریان‌ها می شوند.

 

تقویت عملکرد ورزشی

تائورین می تواند عملکرد فرد را در هنگام انجام حرکات و تمرینات ورزشی بهبود بخشد.

بر اساس مطالعات حیوانی، تائورین باعث می شود که عضلات بیشتر کار کنند و توانایی عضلات را در انقباض و تولید نیرو افزایش می‌دهند. مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام شده نشان می دهد که مصرف تورین، خستگی و آسیب عضلانی را در طول تمرین ورزشی کاهش می‌دهد.
مطالعات انسانی ثابت کرده‌اند که تائورین مواد زائدی را از بین می برد که منجر به خستگی و فرسودگی عضلات می شوند. همچنین از عضلات در برابر آسیب سلول و استرس اکسیداتیو محافظت می کند. علاوه بر این، باعث چربی سوزی در طول ورزش می شود.
مطالعات انسانی نشان می دهد که مصرف تائورین عملکرد ورزشی را در ورزشکاران حرفه‌ای تقویت می‌کند. در این تحقیقات، دوچرخه سواران و دوندگان توانسته اند مسافت بیشتری را با خستگی کمتر طی کنند.
علاوه بر این، تائورین می تواند با افزایش استفاده از چربی بدن به منظور تولید سوخت به کاهش وزن کمک کند.

 

مزایای دیگر تورین

تائورین به طور شگفت انگیزی دارای فواید گسترده ای برای بدن است. این ماده می‌تواند بینایی و شنوایی را در افراد خاصی بهبود بخشد.
نتایج یک تحقیق انسانی نشان می دهد که صدای زنگ گوش که باعث کاهش شنوایی می شود در 12٪ از شرکت کنندگان مصرف کننده مکمل به طور کامل از بین می‌رود.
تائورین به مقدار زیادی در چشم انسان وجود دارد، تحقیقات نشان می دهد که با شروع کاهش این مقدار، ممکن است مشکلات چشمی ایجاد شود. اعتقاد بر این است که افزایش غلظت این ماده در چشم، باعث بهبود بینایی و سلامت چشم می‌گردد.
از آنجا که این ماده باعث تنظیم انقباضات عضلانی می‌شود، در نتیجه، می‌تواند با اتصال به گیرنده های GABA مغز، حملات عصبی را کاهش دهد و به درمان بیماری هایی مانند صرع کمک کند.
تائورین می تواند از سلول های کبدی در برابر آسیب رادیکال های آزاد و سم محافظت کند. یک تحقیق نشان داد که مصرف 2 گرم تائورین به صورت سه بار در روز باعث کاهش آسیب‌های کبدی و استرس اکسیداتیو می‌شود.

 

عوارض جانبی و نکات ایمنی

بر اساس شواهد معتبر، مصرف تائورین در مقادیر توصیه شده هیچ گونه عارضه جانبی منفی ندارد.
در حالی که هیچ مشکل مستقیمی از مصرف مکمل های تائورین گزارش نداشته است، مرگ و میر برخی ورزشکاران در اروپا به دلیل مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی تائورین و کافئین ارتباط دارد. این امر باعث شده است که چند کشور فروش تائورین را ممنوع یا محدود کنند.
با این وجود، این مرگ و میرها ممکن است به دلیل دوزهای زیاد کافئین یا برخی مواد دیگر باشد که ورزشکاران مصرف می کردند.
همانند اکثر مکمل های مبتنی بر آمینو اسید، تائورین نیز می تواند به طور بالقوه برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، مشکل ساز باشد.

 

میزان مصرف

رایج‌ترین دوز مصرفی تائورین 500 تا2000 میلی گرم در روز است. با وجود، حد بالای مسمومیت بسیار بالاتر است، به نظر می رسد حتی دوزهای بالای 2000 میلی گرم نیز به خوبی تحمل می شوند.
تحقیقات در مورد ایمنی تائورین نشان می دهد که مصرف حداکثر 3000 میلی گرم در روز برای زندگی همچنان بی خطر است.
در حالی که برخی از مطالعات ممکن است از دوز بالاتری برای دوره های کوتاه مدت استفاده کنند، 3000 میلی گرم در روز به شما کمک می کند تا هم از مزایای آن استفاده کنید و هم بدن خود را در سطح ایمن نگه دارید.
ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای دستیابی به این هدف از طریق مکمل هایی است که به شکل پودر یا قرص هستند و برای 50 دوز می تواند هزینه ای در حدود 6 دلار داشته باشد.
با وجود اینکه می توان تائورین را به طور طبیعی از گوشت، لبنیات و ماهی دریافت کرد، اکثر مردم به اندازه کافی آن را از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *