کوتیکول کجاست و چه کاری انجام می دهد؟

کوتیکول لایه شفاف پوست است که در امتداد لبه پایین انگشت دست یا پا قرار دارد. این ناحیه به بستر ناخن معروف است. عملکرد کوتیکول محافظت از ناخن های جدید در برابر باکتری ها هنگام رشد از ریشه ناخن است.

اطراف کوتیکول ظریف است. می تواند خشک، آسیب دیده و آلوده شود. مراقبت از کل ناحیه ناخن و تمیز نگه داشتن آن برای سالم ماندن ناخن های شما اهمیت زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کوتیکول و آنچه می توانید برای مراقبت از این ناحیه انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

 

تفاوت کوتیکول با لونولا

کوتیکول پوستی شفاف است که در بالا و اطراف پایه ناخن قرار دارد. لونولا (هلال سفید روی ناخن) شکلی شبیه نیمه قرص ماه دارد که در قاعده ناخن دیده می شود. لونولا در بالای کوتیکول قرار دارد.
کوتیکول مو
موی انسان نیز حاوی کوتیکول است که با کوتیکول ناخن متفاوت هستند اما عملکرد مشابهی دارند. کوتیکول‌های مو به عنوان یک لایه محافظ برای موها عمل می کنند. این کوتیکول‌ها از سلولهای مرده و روی هم افتاده تشکیل شده اند.

این کوتیکول‌ها در صورت سلامت به موهای شما درخشش می دهند و از لایه های داخلی آن در برابر آسیب محافظت می کنند.

ما شامل محصولاتی هستیم که فکر می کنیم برای خوانندگان ما مفید هستند. اگر از طریق پیوندهای موجود در این صفحه خرید کنید ، ممکن است کمیسیون کمی بدست آوریم. این روند ماست.

 

چگونه از کوتیکول‌های خود مراقبت می کنید؟

برای جلوگیری از عفونت باید کوتیکول‌های خود را تمیز نگه دارید.

ساده ترین راه مراقبت از آنها این است که هر چند روز حدود 10 دقیقه دست یا پایتان را در آب گرم و صابونی آغشته کنید. این کار به نرم شدن کوتیکول کمک می کند و ناخن های شما را تمیز نگه می دارد.

همچنین می توانید از روغن کوتیکول و یک کرم ماساژ استفاده کنید. برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن، مرتباً کوتیکول‌های خود را مرطوب کنید.

 

آیا بریدن و حذف آنها بی خطر است؟

تحقیقات در مورد ایمنی بریدن کوتیکول‌ها، متفاوت است. کلینیک مایو و آکادمی پوست آمریکا توصیه می کنند کوتیکول‌ها بریده نشوند که شامل بریدن آنها در خانه یا سالن زیبایی می شود.

کوتیکول‌ها هم از ناخن ها و هم از پوست اطراف آنها در برابر عفونت محافظت می کنند. پس از بریدن کوتیکول، ورود باکتری ها و میکروب ها به داخل ناخن راحت تر می شود. این مسئله می تواند منجر به عفونت شود.

با وجود این دستورالعمل ها، بیشتر آرایشگاه های ناخن به برش کوتیکول‌ها ادامه می دهند. این افراد استدلال می کنند که این کار باعث می شود لاک ها روی ناخن دوام بیشتری داشته باشد.

به جای اینکه کوتیکول‌ها را در مانیکور بعدی خود حذف کنید، از متخصص خود بخواهید که فقط کوتیکول را به عقب برگرداند و پوست شل و آویزان را کوتاه کند.

 

چگونه می توانید با خیال راحت آنها را حذف یا اصلاح کنید؟

اگر هنوز می خواهید کوتیکول های خود را حذف کنید، مهم است که ابتدا آنها را نرم کنید. این کار را می توانید با خیساندن ناخن های خود در آب گرم انجام دهید. حمام یا دوش گرفتن نیز می تواند به نرم شدن آنها کمک کند.

سپس، از بین برنده کوتیکول استفاده کنید. اگر کوتیکول‌های شما خشک است، از مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

با استفاده از دستگاه فشار دهنده کوتیکول، آن را با دقت در امتداد بستر ناخن به عقب فشار دهید. پوست و ناخن های اضافی را کوتاه کنید اما هرگز کل کوتیکول را قطع نکنید. هدف از این کار از بین بردن پوست اضافی ناخن (ریش ریش ها پوست ناخن) است.

 

کوتیکول‌های ترک خورده یا لایه برداری شده

اطراف بستر ناخن بسیار ظریف است. معمولاً ترک خوردن یا پوست پوست شدن کوتیکول‌ها شایع است. برای آبرسانی به آنها می توانید از روغن کوتیکول یا مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده روزانه از این مواد بی خطر است. همچنین می توانید برای تسکین کوتیکول های آسیب دیده شبها وازلین بزنید.

 

چگونه می توانید از آسیب کوتیکول جلوگیری کنید؟

از برداشتن کوتیکول خودداری کنید. اگر پوست اضافی (ریش ریش) دارید، به جای اینکه آن را بیرون بیاورید یا گاز بگیرید، با دقت آن را با موچین یا قیچی بردارید.

همچنین استفاده از لاک ناخن و پاک کننده های سفت را محدود کنید. برای پاک کننده لاک ناخن از آنهایی که فاقد استون هستند، استفاده کنید.

 

کوتیکول آلوده

به عفونت پوست اطراف کوتیکول، پارونیشیا می گویند. علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی پوست اطراف ناخن
 • نازکی ناخن
 • تاول های چرکی
 • تغییر در شکل، رنگ یا بافت ناخن
 • جدا شدن ناخن

 

اشکال خفیف پارونیشیا معمولاً در خانه قابل درمان است. پزشک می تواند برای موارد جدی تر داروی آنتی بیوتیک یا ضد قارچ تجویز کند. اگر دچار پارونیشیای مزمن هستید، برای درمان به دکتر خود مراجعه کنید.

 

نکاتی برای مانیکور

هنگام مراجعه به آرایشگاه ناخن ، این نکات را بخاطر بسپارید:

 • فقط به سالن هایی مراجعه کنید که مجوز رسمی و دارای گواهینامه دولتی را نشان می دهند.
 • قبل از اینکه مانیکور ناخن هایتان را شروع کنید از استریل بودن لوازم مطمئن شوید.
 • اگر نگران کیفیت تجهیزات هستید، می توانید لوازم خود را بیاورید. بیشتر سوهان های ناخن، ناخن گیر و چوب های کوتیکول را می توان نسبتاً ارزان و بصورت آنلاین خریداری کرد.

 

سلامت ناخن ها

برای سالم نگه داشتن ناخن های خود این نکات را رعایت کنید:

 • ناخن ها را مرتبا کوتاه کنید.
 • برای صاف کردن لبه های ناهموار از سوهان استفاده کنید.
 • به طور مرتب کوتیکول ها را مرطوب کنید.
 • ناخن های خود را گاز نگیرید.
 • برای تقویت ناخن ها از تقویت کننده ناخن استفاده کنید.

 

اگر علاقه مند به رشد ناخن های خود هستید، از دکتر خود بپرسید که آیا مصرف بیوتین برای شما بی خطر است. این مکمل برای تقویت و سفت کردن ناخن ها استفاده می شود.

 

کلام آخر

مراقبت از کوتیکول برای سلامتی مهم است. آنها از ناخن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. همیشه از رفتن به آرایشگاه هایی خودداری کنید که لوازم خود را تمیز نمی کنند. سعی کنید از بریدن و حذف کوتیکول ها دوری کنید.

در صورت مشاهده علائم و نشانه های عفونت ناخن با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید. پزشک می تواند یک برنامه درمانی برای شما تجویر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *