باشگاه شیطان گیاهی دارویی است که در طول قرن‌ها به منظور درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شده است.
بر اساس ادعای مطرح شده، این گیاه دارویی می‌تواند به تسکین التهاب، درمان عفونت های پوستی و تنظیم میزان قند خون کمک کند.

در سال‌های اخیر، باشگاه شیطان به یک مکمل محبوب تبدیل شده است. این مقاله نگاهی دقیق تر به مزایای احتمالی، عوارض جانبی و موارد استفاده این گیاه قدرتمند دارد. با ما در داروخانه آنلاین دیجی دارو همراه شوید.

 

باشگاه شیطان بوته بومی بزرگ در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام است که با نام های چوب شیطان، جنسینگ آلاسکایی (Oplopanax horridus) نیز شناخته می‌شود.
آنچه این گیاه را قابل توجه می‌کند ظاهر منحصر به فرد آن است که برگ های بزرگ و خارهای تیز و سوزنی مانند را شامل می‌شود.
این ماده اغلب به صورت دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدتهاست توسط بومیان آمریکا به منظور درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله سرطان، دیابت و آرتریت روماتوئید (نوعی آرتروز) استفاده می گردد.
در گذشته، ساقه، برگ، پوست و میوه های این گیاه را برداشت می‌کردند و آنها را به صورت دمنوش، تنتور، پماد و روغن مورد استفاده قرار می‌دادند.

امروزه کلوپ شیطان بدون نسخه در دسترس است و برای تسکین دردهای موضعی، تسکین التهاب، معالجه عفونت ها و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود.

 

مزایای باشگاه شیطان

تاثیر باشگاه شیطان بر روی انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. اما، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است که احتمالا به کاهش التهاب، اعمال خواص ضد میکروبی و حتی مبارزه با سرطان کمک می کند.

 

ممکن است التهاب را کاهش دهد

کلوپ شیطان اغلب برای درمان بیماری‌های التهابی مانند آرتروز، اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شود. بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره برگهای گیاه شیطان باعث کاهش مارکرهای متعدد التهابی می‌گردد.

علاوه بر این، مشخص شد که برگهای این گیاه حاوی چند ترکیب آنتی اکسیدانی مانند اسید گالیک، اسید کلروژنیک و اسید پروتوکاتکوئیک هستند.

یک مطالعه آزمایشگاهی قدیمی دیگر، یافته های مشابهی را مشاهده کرد. بر اساس گزارش این مطالعه، عصاره گیاه شیطان خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمندی دارد که می تواند با خنثی سازی ترکیبات مضر رادیکال های آزاد، از التهاب جلوگیری کند.

با این اوصاف، برای تعیین چگونگی تأثیر این گیاه بر سلامتی و التهاب در انسان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

ممکن است خواص ضد میکروبی داشته باشد

برخی مطالعات نشان می دهد که باشگاه شیطان ممکن است مانع رشد برخی از انواع قارچ ها و باکتری ها شود.

بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی قدیمی، عصاره پوست داخلی این گیاه در برابر هشت استرین (سویه) قارچی عفونت زا، تاثیر بسیار زیادی دارد.

سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که کلوپ شیطان در مبارزه با نوع خاصی از باکتری ها که باعث جذام و سل در انسان می شوند نیز بسیار موثر است.

برای ارزیابی اینکه آیا استفاده از این گیاه ممکن است به درمان این شرایط در انسان کمک کند، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

 

ممکن است به کند شدن رشد سلول های سرطانی کمک کند

اگرچه مطالعات در مورد انسان محدود است، اما مطالعات آزمایشگاهی روی حیوان نشان می دهد که کلوپ شیطان ممکن است از رشد برخی از سلولهای سرطانی جلوگیری کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که یک ترکیب خاص استخراج شده از گیاه باشگاه شیطان، رشد سلول های سرطانی پانکراس را مهار می کند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر، عصاره باشگاه شیطان تاثیرات مقابله ای داروهای شیمی درمانی مانند سیس پلاتین و جمسیتابین را افزایش داد.

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی دیگر نشان داده است که کلوپ شیطان ممکن است در برابر سایر سلولهای سرطانی، از جمله سرطان روده بزرگ، سرطان ریه سلول کوچک، سرطان پستان و سرطان خون حاد میلوئیدی نیز موثر باشد.
استفاده از گیاه شیطان به عنوان مکمل و تاثیر آن بر رشد سلول های سرطان نیاز به مطالعه بر روی انسان دارد.

جنبه های منفی احتمالی

لازم به یادآوری است که با وجود مزایای احتمالی باشگاه شیطان، تحقیقات کمی در مورد چگونگی تأثیر آن بر سلامت انسان انجام شده است.

در حقیقت، بیشتر مطالعات موجود بر روی اثرات عصاره بسیار غلیظ کلوپ شیطان روی حیوانات یا استفاده مستقیم آنها روی سلول ها متمرکز است.

بنابراین، هیچ اطلاعاتی در مورد اثر بالقوه، مزایا یا اثرات سوء کلوپ شیطان در انسان در دسترس نیست.

اگر باردار یا شیرده هستید، دارو مصرف می کنید یا بیماری زمینه ای دارید، قبل از استفاده از باشگاه شیطان با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه استفاده 

باشگاه شیطان به اشکال مختلف در دسترس است و می توان آن را از بسیاری از فروشگاه های بهداشتی و داروخانه ها خریداری کرد. این ماده غالباً به شکل پماد یا روغن یافت می شود که به طور معمول حاوی ترکیبی از مواد گیاهی و روغن های اساسی است.

پماد یا روغن گیاه باشگاه شیطان را می توان مستقیماً روی پوست قرار داد یا به عنوان عصاره مایع و تنتور مصرف کرد که در این صورت با نوشیدنی های مورد مصرف شما مخلوط می شود.

پوست ریشه خشک شده این گیاه را می توان با آب جوش دم کرده و به عنوان دمنوش استفاده کرد.
در حال حاضر، هیچ دستورالعمل رسمی در مورد دوز توصیه شده برای گیاه باشگاه شیطان در دسترس نیست.

با این حال، مکمل های مایع مانند عصاره ها و تنتورها معمولاً حاوی 1000-600 میلی گرم کلوپ شیطان هستند که می توانند 1 تا 4 بار در روز مصرف شوند.
اگر بیماری زمینه ای دارید یا دارو مصرف می کنید، حتما قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.

 

حرف آخر

باشگاه شیطان گیاهی دارویی است که برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است.
اگرچه هیچ تحقیقی روی انسان انجام نشده است، اما آزمایش های حیوانی نشان می دهد که ممکن است به کاهش التهاب، کند شدن رشد سلولهای سرطانی و جلوگیری از فعالیت برخی از گونه های قارچ و باکتری کمک کند.
باشگاه شیطان در فروشگاه های بهداشتی و داروخانه ها در دسترس است و به اشکال مختلفی از جمله پماد، دمنوش، تنتور و عصاره یافت می شود.

به دلیل کمبود تحقیقات انسانی در مورد دوز مناسب و عوارض جانبی احتمالی آن، حتماً قبل از مصرف باشگاه شیطان با پزشک خود صحبت کنید.

 

منبع: healthline.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *