وظایف تکنسین دارویی :
تکنسین داروخانه با انجام بسیاری از کارهای اجرایی و روتین به داروساز کمک می‌کند و در نتیجه داروساز وقت بیشتری برای دادن مشاوره به بیماران و مشتریان دارد. تکنسین داروخانه زیر نظر یک داروساز دارای مجوز کار می‌کند.

وظایف تکنسین داروخانه بسته به محل کار او متغیر است، که می‌تواند در یک داروخانه معمولی، بیمارستان یا خانه سالمندان باشد. البته اختیارات و وظایف تکنسین داروخانه ممکن است در همه‌ی کشورها به صورت مشابه تعریف نشود. در یک داروخانه معمولی، تکنسین  نسخه‌ها را از مشتریان یا از مطب پزشک دریافت می‌کند و صحت آن را مورد بررسی قرار می‌هد. بعد شروع به آماده کردن اقلام دارویی روی نسخه می‌کند؛ قرص‌ها را می‌شمارد، داروها را از نظر کمیت  اندازه‌گیری می‌کند،‌ گاهی اوقات داروها را با هم ترکیب می‌کند و آن‌ها را در جعبه گذاشته و روی آن برچسب می‌زند. قبل از تحویل داروها به مشتری، داروساز آن‌ها را بررسی می‌کند. تکنسین  به مشتری‌ها کمک می‌کند اما سوالات خاص مربوط به دارو و اطلاعات نسخه و همین‌طور توصیه‌های بهداشت و سلامت به داروساز ارجاع داده می‌شود. تکنسین پشت پرده هم فعالیت دارد؛ مثلا سوابق بیماران را ثبت می‌کند، به امور مربوط به بیمه می‌پردازد، دارو سفارش می‌دهد و مراقب است که قفسه‌های داروخانه همیشه پر باشند.

با اینکه تکنسین داروخانه برای انجام کارها  و وظایف خاصی آموزش دیده است، با این حال میتواند در زمان های اضطراری، شلوغی داروخانه و کمبود نیرو، کارهای متفرقه و مهم دیگری نیز انجام دهد.

اما در کل، وظایف تکنسین داروخانه میتواند شامل موارد زیر باشد:

  •  کمک کردن  و همکاری با داروساز برای آماده کردن و تهیه داروهای ساختنی
  •  نظارت بر پرداخت ها هزینه های داروها
  •  نوشتن اطلاعات تجویز دارو بر روی برچسب های دارو برای همه بیماران
  •  در نظر گرفتن بیمه برای پرداخت هزینه برخی از داروها و اعلام لیست داروهایی که پوشش بیمه ندارند
  •  حفظ و نگهداری لیست داروها و یادگیری موارد مصرف عام و خاص آنها
  •  رسیدگی به شکایات و پیشنهادات مشتری ها در مورد ارایه و زمان تحویل داروها

مهارت های مورد نیاز یک تکنسین:

مهارت هایی که لازمه ی یک تکنسین خوب بودن است را میتوان در موارد زیر ارائه داد.

1.اولین مهارت مهم توانایی ایستادن روی پا به مدت طولانی است

این مهارت برای تکنسین ها بسیار مهم است. آن ها باید بتوانند برای مدت های طولانی سر پا بایستند و این برای آن ها بسیار مهم است. اگر این توانایی را ندارید یا باید تلاش کنید و روی خود کار کنید تا آن مهارت را به دست آورید چرا که با نداشتن این مهارت نخواهی توانست روی کار خود تمرکز کنید.

2.دومین مهارت بسیار مهم توانایی داروشناسی است

دارو ها گستره بسیار زیادی دارند. انواع اقسام دارو ها با اسم های عجیب و سخت و طولانی. شما باید بتوانید اکثر دارو ها را به یاد داشته باشید و اشتباه نکنید چرا که اشتباه شما می تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد. پس باید بتوانید دارو ها را حفظ کرده و به موقع تحویل بیمار دهید.این مهارت، مهمترین مهارت تخصصی نسخه پیچ ها یا تکنسین ها داروخانه است.بنابراین تکنسین ها باید حافطه قوی داشته باشند یا در جهت افزایش آن بکوشند. این مورد یکی از مهم ترین وظایف تکنسین داروخانه است.

3.مهارت سوم مهارت نسخه خوانی است

پزشکان برای جلوگیری از خودتجویزی بیماران وجلوگیری از آن با خط مخصوصی این نسخه ها را تهیه می کنند.شما به عنوان یک تکنسین دارو خانه باید بتوانید این خط را بخوانید. البته به طور کامل به شما این خط را در دوره آموزشی به شما یاد خواهند داد و به سادگی یاد خواهی گرفت.

4.مهارت چهارم ارتباط موثر با مشتری است

شما به عنوان یک تکنسین داروخانه، باید بتوانید با مشتری به گرمی ارتباط گذاشته و ارتباط خوبی برقرار کنید، به حرف های او کامل گوش کرده و مطابق نیاز های او محصول را به او مطابق نیاز های او به تحویل می دهید.

5.پنجمین وظایف تکنسین داروخانه آشنایی با بیمه و چانه زنی است .

شما به عنوان نسخه پیچ، گاهی وقت ها با مشتری هایی روبرو می شوید که کالا یا داروهایی را می خواهند که بیمه آن ها را به عنوان پوشش خود قبول نمی کند. یا با درصد های خاصی که مد نظر مشتری نیست پوشش بیمه را ارائه می کند.

در این شرایط باید بتوانید به راحتی با مشتری حرف زده و او را قانع کنید و با او سر قیمت چانه بزنید تا قیمت مصوب را بتوانید از او دریافت کنید. البته این مرحله باید با احترام انجام گیرد.

این مهارت ها مهمترین مهارت های مورد نیاز برای تکنسین های عزیز است، مطمعنا برخی مهارت های دیگر نیز وجود دارد که همه باید طی کارباید بتوانند یاد بگیرند و به مراتب بالاتر شغلی دست پیداکنند. با در نظر گرفتن تمامی موارد مرتبط با وظایف تکنسین داروخانه شما میتوانید دوره تکنسین داروخانه را سپری کنید و در حداقل زمان ممکن به درآمد و جایگاه شغلی خوبی برسید.

مزایا و معایب تکنسین بودن:

این حرفه، یکی از مشاغلی است که به دلیل ایستادن های طولانی مدت، ممکن است شاغلین در این شغل را دچار آسیب های ناشی از ایستادن در زمان های طولانی کند.

حقوق تکنسین داروخانه میزان مشخصی ندارد و هر کارفرما به دلخواه خود ماهیانه مبلغی را به تکنسین داروخانه پرداخت می کند! حتی ممکن است بعضی از افراد با حقوق بسیار پایین و کمتر از میزان معین شده در قانون کار، به عنوان نسخه خوان داروخانه مشغول به کار شوند.

دستیاران داروخانه صنف مشخصی ندارند و به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات مواردی نظیر مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی، سنوات، اضافه کار، شب کاری و دیگر حقوق مطرح شده در قانون کار برای آن ها نادیده گرفته شده و نقض می شود.

با همه این موارد، کسانی که تحصیلات مرتبط ندارند و یا حتی وارد دانشگاه نشده اند هم می توانند با شرکت در دوره های تکنسین داروخانه، اطلاعاتی در مورد داروها کسب کرده و در صورتی که به این حرفه علاقه داشته باشند، وارد بازار کار شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.